Էրդողանը 400 պատգամավոր է պահանջում՝ բռնությունը դադարեցնելու համար
Թուրքիայում ներքաղաքական իրավիճակն աննախադեպ սրվել է, բռնությունները նոր թափ են ստացել: Թուրքիայի հարավարևելյան Հաքքյարի նահանգում` Իրանի և Իրաքի հետ սահմանների մոտ, տարբեր տվյալների համաձայն, տասնյակ թուրք զինվորներ են սպանվել Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) դեմ հարձակում իրականացնելու ժամանակ: Երկրի զինված ուժերն ու կառավարությունը դեռևս չեն հաստատել զոհերի թիվը: Սակայն Reuters  գործակալությունը̦ հղում անելով PKK-ի հայտարարությանը̦ հայտնում է 15 սպանված թուրք զինվորների մասին: Սա PKK-ի դեմ արշավը սկսելուց հետո քրդական զինված ուժերի ամենարյունոտ հարձակումն է: Թուրքական լրատվամիջոցների տվյալներով` մինչև այժմ PKK-ի  գործողությունների արդյունքում ավելի քան 70 թուրք զինվոր և անվտանգության աշխատակից է սպանվել:
Թուրքական օդուժը թուրք զինվորների սպանությանը պատասխանել է նոր, ավելի դաժան հարձակումներով: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Haber TV հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցմում դատապարտել է հարձակումը` նշելով, որ PKK-ի դեմ պայքարն «ավելի վճռական է դառնալու», գրում է Today’s Zaman-ը: Էրդողանը տեղեկացրել է, որ թուրք-քրդական հակամարտության վերսկսումից ի վեր PKK-ի ավելի քան 2000 զինյալ են սպանվել:
Նման պայմաններում Թուրքիան պատրաստվում է խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը: Թեև ընդդիմությունը հայտարարում է, որ երկրի արևելյան նահանգներում մոլեգնող բռնության պայմաններում անհնար է  ընտրություններ անցկացնել, Էրդողանը հայտարարել է, որ ընտրություններն ամեն դեպքում կայանալու են, քանի որ նրա կարծիքով ստեղված իրավիճակից «միակ ելքը քվեատուփերն են», հայտնում է Hurriyet-ը: Էրդողանը նաև նշել է, որ իրավիճակն այլ կլիներ, եթե իր կուսակցությունը խորհրդարանում 400 պատգամավոր ունենար ու նոր Սահմանադրություն ընդուներ: «Եթե պատրաստ եք, որ Թուրքիան նոր Սահմանադրություն ընդունի, նախագահական համակարգ և ավելի ուժեղ քրդական գործընթաց ունենա, ապա մեզ 400 պատգամավոր տվեք, և այս բոլոր հարցերը խաղաղ ճանապարհով կլուծվեն», - Էրդողանի խոսքերը մեջբերում է Today’s Zaman-ը:
Միաժամանակ երկրի քաղաքական ուժերը մեղադրում են Էրդողանին երկիրը բռնության մեջ ներքաշելու և իրավիճակը շարունակ ապակայունացնելու մեջ: Ժողովդրա-Հանրապետական և քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցությունները հայտարարել են, որ «ժողովրդին մահվան մատնել արդարացում չունի»:
Ներքաղական անկայունության և բռնությունների ֆոնին մեծապես տուժում է թուրքական տնտեսությունը: Ցածր տնտեսական աճի և դոլարի բարձր փոխարժեքի պայմաններում երկրի ազգային եկամուտն անկում է գրանցում, ինչի արդյունքում հարց է առաջանում, թե արդյոք Թուրքիան դեռ գտնվում է G-20 խմբում Hurriyet-ը գրում է, որ 2009 թվականից հետո Թուրքիան առաջին անգամ է հայտնվում նման իրավիճակում: Սակայն այն ժամանակ Թուրքիան կարողացավ ուշքի գալ օտարերկրյա ներդրումների շնորհիվ, իսկ հիմա քաղաքական և տնտեսական բարձր ռիսկերի, ինչպես նաև միջազգային ներկա զարգացումների պայմաններում օտարերկրյա ներդրումների աճ, համանայն դեպս, տեսանելի ապագայում չի ակնկալվում:

Erdogan Wants 400 Deputies to Stop the Violence
Turkey's internal political situation has clearly deteriorated, the violence has spread all over the country. An undisclosed number of Turkish soldiers were killed in a major attack in the southeastern province of Hakkari conducted by the Kurdistan Workers’ Party (PKK), Hurriyet reports. This is the deadliest attack since July. The PKK said it had killed 15 members of the armed forces. According to the Turkish media, more than 70 Turkish soldiers have been killed till now.
The Turkish Air Forces responded with more cruel attacks. Turkish President Recep Tayyip Erdogan condemned the attack in a statement and said in an interview late on Sunday on the A Haber TV channel that the fight against the PKK would now become more determined. He said 2,000 PKK militants had been killed since the conflict resumed, Today’s Zaman reports.
Under these circumstances Turkey prepares for parliamentary elections. The opposition says it is not possible to hold elections in the southeastern provinces due to the raging violence. However, Erdogan says the elections will be held, "no matter what the conditions are". "The only way out is the ballot boxes," he stressed. Erdogan has said the current situation in Turkey would be different if one party had secured 400 deputies and drafted a new Constitution. "Give us 400 deputies and let this issue be solved peacefully," Erdogan said.
At the same time political parties blame the President for drawing country into violence and destabilizing the situation.  Republican People’s Party and Peoples’ Democratic Party said "leading people to death has no justification".
On the background of the political instability and violence Turkish economy has suffered greatly. Due to low growth and a high dollar rate the national income in dollars has fallen so much that a question has risen whether Turkey still belongs to the G-20 league. Hurriyet reminds that this is happening to Turkey for the first time since 2009. But with the inflow of foreign investors in the following years, the economy and the per capita income grew once more. But it is not expected that a similar cycle will be experienced after 2015. The reason is that both Turkey’s economic, political and geopolitical risks are high and the international circumstances are not in favor of Turkey.
Erdogan now faces the results of his actions, the country has fallen into a real crisis. It is hard to imagine how the AK party will introduce the killing of the Turkish soldiers to its society, but one thing is obvious - it will use these killings for "legitimizing" its actions against the PKK and Kurds in general. And this has already started: Davutoglu has declared that they will "clear" the country from PKK fighters.