Ալիևը կանխել է Ադրբեջանում «արաբական գարնան» կրկնությունը
Ադրբեջանի նախագահը հերթական սենսացիոն հայտարարությունն է արել: «Մերձավոր Արևելքում իրականացված սցենարները նախատեսված են եղել նաև Ադրբեջանի համար: 2011 և 2012 թվականներին որոշ օտարերկրյա շրջանակներ խոսում էին Ադրբեջանում «արաբական գարնան» մասին` պնդելով̦ որ այս գործընթացն անխուսափելի է: Նրանք հազարավոր քայլեր էին ձեռնարկում երկրում իրավիճակն ապակայունացնելու ուղղությամբ», - հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը` ելույթ ունենալով տնտեսական հարցերի քննարկմանը և 2016 թվականի պետական բյուջեի պլանավորմանը նվիրված խորհրդակցության ժամանակ:
Նա նշել է̦ որ «2013 թվականի սկզբից այս գործընթացներն ավելի լուրջ բնույթ են ստացել̦ և նախագահական ընտրությունների նախաշեմին որոշ ուժեր փորձել են ոչնչացնել Ադրբեջանը»: Ալիևը վստահ է̦ որ այդ գործողությունները «ծրագրվել են ադրբեջանական ժողովրդի և պետության թշնամիների կողմից»:
Այն̦ որ Ալիևի կլանը տառապում է այն մտքից̦ որ իրեն ցանկանում են տապալել̦ վաղուց է հայտնի: Հենց դա է պատճառը̦ որ Ադրբեջանում ցանկացած բողոքի ձայն դիտարկվում է որպես «հեղաշրջման փորձ»̦ իսկ այդ ձայնը հնչեցնողներն անմիջապես հայտնվում են բանտում: Ալիևն անգամ չի թաքցնում այդ փաստը: «Ադրբեջանի իրավապահ մարմինները կասեցրել են երկիրն ապակայունացնելու բոլոր փորձերը»,- ասել է նա: Արդյունքում̦ Ադրբեջանում տիրող ավտորիտարիզմն ավելի է կոշտանում:
Հատկանշական է̦ որ Ալիևի նշած 2012-2013 թվականները հենց այն ժամանակահատվածն են̦ երբ Ադրբեջանում լրագրողների և հասարակական կազմակերպությունների հանդեպ իսկական արշավ սկսվեց: 2013 թվականին «Եվրոտեսիլ» մրցույթի ժամանակ այդ արշավն իր գագաթնակետին հասավ: Հենց այդ ժամանակ Եվրոպան տեսավ̦ թե ինչպես են Ադրբեջանում լռեցնում բողոքի ձայները:
Ադրբեջանի նախագահը հարկ է համարել անդրադառնալ նաև աշխարհում տիրող տնտեսական և ֆինանսական ճգնաժամին: «Եվրոպայում և Ասիայում տնտեսական անկում է տիրում: Բայց մենք կարողանում ենք հաջողությամբ հաղթահարել այն̦ պաշտպանում ենք մեր երկիրը̦ ապահովում անվտանգությունը̦ կայունությունն ու երկրի տնտեսական զարգացումը»̦ - ասել է Ալիևը` հավանաբար մոռանալով̦ որ օրեր առաջ տնտեսական խնդիրների պատճառով ստիպված եղավ արտահերթ նիստ հրավիրել:
Մի փաստ ևս: Ադրբեջանի պետական բյուջեի գրեթե 50%-ն ապահովվում է էներգետիկ ռեսուրսների շնորհիվ̦ իսկ վերջին շրջանում̦ ինչպես գիտենք̦ նավթի գինն անկում է ապրում: Ադրբեջանական Haqqin.az կայքը հաշվել է̦ որ միայն մեկ տարվա ընթացքում Ադրբեջանի եկամուտները կրճատվել են 33%-ով: Այս տեսանկյունից անհասկանալի են տնտեսական զարգացման մասին Ալիևի հայտարարությունները:

Алиев предотвратил "арабскую весну" в Азербайджане
Президент Азербайджана выступил с очередным сенсационным заявлением. "Сценарии, реализованные на Ближнем Востоке, были подготовлены и для Азербайджана. В 2011 и 2012 годах некоторые зарубежные круги говорили об "арабской весне" в Азербайджане. Они утверждали, что данный процесс неизбежен, предпринимали тысячу попыток для дестабилизации ситуации в стране", - заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая на совещании, посвященном экономическим вопросам и подготовительным работам по государственному бюджету на 2016 год.
Алиев отметил, что "с начала 2013 года эти процессы приняли более серьезную форму и в преддверии президентских выборов наблюдались попытки уничтожить Азербайджан". Алиев уверен, что эти действия были предприняты "врагами азербайджанского народа и государства".
То, что клан Алиева страдает от фобии, что его хотят свергнуть, известно уже давно. Именно это и является причиной того, что всякий протест рассматривается как "попытка революции", а те, кто поднимают этот протест, оказываются за решеткой. Алиев даже не пытается скрыть это: "Правоохранительные органы Азербайджана пресекли все эти попытки дестабилизировать ситуацию в стране". В результате в Азербайджане наблюдается ужесточение авторитарного режима.
Примечательно, что отмеченный Алиевым период – 2012-2013 годы - характеризуется активизацией кампании против журналистов и неправительственных организаций. В 2013 году во время конкурса "Евровидение" весь мир увидел, как в Азербайджане заглушаются голоса протеста.
Президент Азербайджана также говорил об экономическом и финансовом кризисе. "И в Европе, и в Азии наблюдается экономический спад. Но мы с этим справляемся, справляемся успешно, защищаем нашу страну, обеспечиваем безопасность, стабильность, экономическое развитие страны", - гордо заявил президент Азербайджана, вероятно, забыв, что всего несколько дней назад был вынужден созвать специальное заседание из-за политических проблем.
Еще один факт. Согласно разным данным, часть госбюджета Азербайджана - около 50% - обеспечивается за счет нефтяных ресурсов. А в последнее время цены на нефть продолжают падать. Азербайджанский сайт Haqqin.az посчитал, что доходы страны за год уменьшились на 33%. В таких условиях просто неуместно говорить о каком-либо  экономическом развитии.