Ալիևը կանխել է Ադրբեջանում «արաբական գարնան» կրկնությունը
Ադրբեջանի նախագահը հերթական սենսացիոն հայտարարությունն է արել: «Մերձավոր Արևելքում իրականացված սցենարները նախատեսված են եղել նաև Ադրբեջանի համար: 2011 և 2012 թվականներին որոշ օտարերկրյա շրջանակներ խոսում էին Ադրբեջանում «արաբական գարնան» մասին` պնդելով̦ որ այս գործընթացն անխուսափելի է: Նրանք հազարավոր քայլեր էին ձեռնարկում երկրում իրավիճակն ապակայունացնելու ուղղությամբ», - հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը` ելույթ ունենալով տնտեսական հարցերի քննարկմանը և 2016 թվականի պետական բյուջեի պլանավորմանը նվիրված խորհրդակցության ժամանակ:
Նա նշել է̦ որ «2013 թվականի սկզբից այս գործընթացներն ավելի լուրջ բնույթ են ստացել̦ և նախագահական ընտրությունների նախաշեմին որոշ ուժեր փորձել են ոչնչացնել Ադրբեջանը»: Ալիևը վստահ է̦ որ այդ գործողությունները «ծրագրվել են ադրբեջանական ժողովրդի և պետության թշնամիների կողմից»:
Այն̦ որ Ալիևի կլանը տառապում է այն մտքից̦ որ իրեն ցանկանում են տապալել̦ վաղուց է հայտնի: Հենց դա է պատճառը̦ որ Ադրբեջանում ցանկացած բողոքի ձայն դիտարկվում է որպես «հեղաշրջման փորձ»̦ իսկ այդ ձայնը հնչեցնողներն անմիջապես հայտնվում են բանտում: Ալիևն անգամ չի թաքցնում այդ փաստը: «Ադրբեջանի իրավապահ մարմինները կասեցրել են երկիրն ապակայունացնելու բոլոր փորձերը»,- ասել է նա: Արդյունքում̦ Ադրբեջանում տիրող ավտորիտարիզմն ավելի է կոշտանում:
Հատկանշական է̦ որ Ալիևի նշած 2012-2013 թվականները հենց այն ժամանակահատվածն են̦ երբ Ադրբեջանում լրագրողների և հասարակական կազմակերպությունների հանդեպ իսկական արշավ սկսվեց: 2013 թվականին «Եվրոտեսիլ» մրցույթի ժամանակ այդ արշավն իր գագաթնակետին հասավ: Հենց այդ ժամանակ Եվրոպան տեսավ̦ թե ինչպես են Ադրբեջանում լռեցնում բողոքի ձայները:
Ադրբեջանի նախագահը հարկ է համարել անդրադառնալ նաև աշխարհում տիրող տնտեսական և ֆինանսական ճգնաժամին: «Եվրոպայում և Ասիայում տնտեսական անկում է տիրում: Բայց մենք կարողանում ենք հաջողությամբ հաղթահարել այն̦ պաշտպանում ենք մեր երկիրը̦ ապահովում անվտանգությունը̦ կայունությունն ու երկրի տնտեսական զարգացումը»̦ - ասել է Ալիևը` հավանաբար մոռանալով̦ որ օրեր առաջ տնտեսական խնդիրների պատճառով ստիպված եղավ արտահերթ նիստ հրավիրել:
Մի փաստ ևս: Ադրբեջանի պետական բյուջեի գրեթե 50%-ն ապահովվում է էներգետիկ ռեսուրսների շնորհիվ̦ իսկ վերջին շրջանում̦ ինչպես գիտենք̦ նավթի գինն անկում է ապրում: Ադրբեջանական Haqqin.az կայքը հաշվել է̦ որ միայն մեկ տարվա ընթացքում Ադրբեջանի եկամուտները կրճատվել են 33%-ով: Այս տեսանկյունից անհասկանալի են տնտեսական զարգացման մասին Ալիևի հայտարարությունները:

Aliyev Prevented Repetition of "Arab Spring" in Azerbaijan
The President of Azerbaijan Ilham Aliyev made another sensational statement. "The scenarios that were implemented in the Middle East, were prepared for Azerbaijan as well. In 2011 and then in 2012 some foreign circles were talking about the "Arab Spring" in Azerbaijan, stressing that it is unavoidable. Thousands of steps were taken to destabilize the situation," Ilham Aliyev announced during the meeting on economic issues and preparation of the state budget for 2016, Trend reports. He said "these processes have become more serious since early 2013", adding that there were certain attempts to destroy Azerbaijan on the eve of the presidential elections.
It is well known that the Aliyev’s regime suffers, thinking that some forces want to overthrow them. This is the reason why every voice of protest in Azerbaijan is considered to be as a coup attempt. And those who is enough courageous to express their protest, these voices immediately end up in jail. And Aliyev does not even try to hide this fact: "Azerbaijan’s law enforcement agencies managed to disable all attempts to destabilize the situation in the country".
It is notable that the period that Aliyev mentioned is the time, when Azerbaijani authorities began a real campaign against NGOs and journalists. In 2013 during "Eurovision" song contest the whole world saw how the protests are being silenced in this country.
The president of Azerbaijan also decided to speak about the economic and financial crisis. "There is an economic downturn in Europe and Asia. But we manage to successfully overcome the crisis, we are able to protect our country and provide the country's economic development,"  Aliyev said, probably forgetting that a few days ago he had to call an extra session due to the economic problems.
And one more interesting fact. According to different sources nearly 50 percent of Azerbaijan's state budget is provided by the energy resources. But now we see that oil prices decline. Azerbaijani Haqqin.az counted that for only one year Azerbaijan's revenues decreased by 33%. From this point of view Aliyev's statements about economic development are nonsense.