«Ալ-Քաիդան» որպես թիրախ ընտրել է Բաֆեթին, Գեյթսին և Բլումբերգին
«Ալ-Քաիդա» ահաբեկչական խմբավորման կողմից թողարկվող Inspire ամսագրի վերջին համարն առաջացրել է իրավապահ մարմինների անհանգստությունը, քանի որ դրանում պարունակվում են հայտնի ամերիկացի գործիչների և գործարարների վրա հարձակման կոչեր:
NBC News-ի տվյալներով՝ ի թիվս այլոց, ցուցակում ներառված են նաև Microsoft-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսը, միլիարդատերեր Ուորեն Բաֆեթը, Չարլզ և Դևիդ Կոխերը, ինչպես նաև Նյու Յոքի նախկին քաղաքապետ Մայքլ Բլումբերգը։
Նշվում է, որ ձեռնարկատերերը կարող են ցուցակից հանվել այն բանից հետո, երբ նրանք դուրս կբերեն իրենց գումարներն ամերիկյան բանկերի հաշիվներից և կներդնեն այդ միջոցները ԱՄՆ սահմաններից դուրս։ Գործարարներից պահանջվում է նաև դեմ արտահայտվել Իսրայելի աջակցությանը։
Ամսագրում, որը թողարկվել է 9/11-ի տարելիցից 2 օր առաջ, խմբավորման անդամները աֆրոամերիկացիներին կոչ են անում միանալ «Ալ-Քաիդային»՝ դիմակայելու «իրենց նկատմամբ անարդարությանը»։

"Аль-Каида" выбрала в качестве мишеней Баффета, Гейтса и Блумберга
Последний выпуск журнала Inspire, выпускаемого террористической группировкой "Аль-Каида", вызвал обеспокоенность правоохранительных органов, поскольку в нем содержатся призывы к нападению на известных американских деятелей и бизнесменов. Так, в числе прочих в список вошли основатель Microsoft Билл Гейтс, миллиардеры Уоррен Баффет, Чарльз и Дэвид Кох, а также бывший мэр Нью-Йорка Майкл Блумберг, сообщает lenta.ru со ссылкой на NBC News.
Как отмечается, предприниматели могут быть вычеркнуты из перечня после того, как они снимут деньги со своих счетов в американских банках и инвестируют эти средства за пределами США. Также от бизнесменов требуется выступать против поддержки Израиля.
Кроме того, в журнале, который был выпущен за два дня до годовщины терактов 9/11, представители группировки призывают афроамериканцев присоединиться к "Аль-Каиде", чтобы противостоять "притеснению и несправедливости по отношению к себе", передает CBS News.