ԵԽԽՎ-ում կքննարկվի Սարսանգի ջրամբարի հարցը
Այսօր՝ հոկտեմբերի 1-ին, Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի Սոցիալական, առողջապահության և կայուն զարգացման հարցերի հանձնաժողովում սպասվում են Սարսանգի ջրամբարի մասին՝ հայկական կողմի համար անընդունելի զեկույցի նախապատրաստման ընթացքի մասին քննարկումները:
Ադրբեջանը վերջին տարիներին, Սարսանգի ջրամբարի հարցը հիմնականում շահարկում է երկու 2 հարթություններում: Առաջին, Ադրբեջանը նշում է, որ ջրամբարն անվտանգության առումով չի համապատասխանում առկա չափանիշներին, իսկ դրա վնասվելու դեպքում կարող է տուժել ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածի ադրբեջանական բնակավայրերը: Ադրբեջանը նաև խոսում է Սարսանգի ջրամբարի ջուրը օգտագործելու իր իրավունքի մասին:
Այս հարցերը Բաքուն քանիցս բարձրացրել է ԵԽԽՎ-ում և եվրոպական այլ կառույցներում՝ մասնավորապես Եվրանեսթում, սակայն վերջինների կողմից որևէ արձագանք չի գտել: Միայն 2014 թվականի ԵԽԽՎ Բյուրոն որոշում է կայացրել ընթացք տալ Ադրբեջանի՝ Սարսանգի ջրամբարի հետ կապված նախաձեռնությանը: Հայկական կողմը դեմ  է արտահայտնվել այդ նախաձեռնությանը: Ինչպես «Արմեդիա» ՏՎԳ հետ զրույցում նշել է ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը, զեկույցը քաղաքականացված է: «Զեկույցը միակողմանի է, օբյեկտիվ չէ: Զեկույցն արվում է Ադրբեջանի պատվերով, դրանից խավիարի հոտ է գալիս», - ասել է Բաբայանը:
Հարկ է նշել, որ Սարսանգի ջրամբարի հարցով բոսնիացի զեկուցող Մելիսա Մարկովիչը հայտարարում է, որ հայկական կողմը խոչընդոտում է զեկույցի պատրաստման աշխատանքներին: Սակայն նա, ի տարբերություն Ռոբերտ Վոլտերի, ով, ամեն դեպքում, ըստ կանոնակարգի զեկույցի պատրաստման համար Արցախ այցելելու համար դիմել էր Ստեփանակերտին,  հրաժարվում է Սարսանգի ջրամբար այցելելու համար դիմել ԼՂՀ իշխանություններին:
Ղարաբաղյան կողմը Ադրբեջանին ջուր տրամադրել պատրաստակամության մասին խոսում է դեռ 1998 թվականից: «Մենք պատրաստ են ջուր տրամադրել Ադրբեջանին՝ փոխարենը ինչ-որ այլ ապրանքներ վերցնենք», -  «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում նշել է Բաբայանը՝ ընդգծելով, որ Սարսանգի ջրամբարի համատեղ օգտագործման մասին անգամ խոսք լինել չի կարող:
ԼՂՀ տարածքում գտնվող Սարսանգի ջրամբարը կառուցվել է 1970-ականներին՝ ոռոգման և էներգետիկ նպատակներով: Ջրամբարի վրա կառուցված է Սարսանգի ՀԷԿ-ը։ Ներկայում շահագործվում է 6 ՀԷԿ՝ ընդհանուր 73 Մվտ հզորությամբ:

Карабах: о совместном использовании Сарсангского водохранилища с АР не может быть и речи
"Доклад является предвзятым и необъективным. Он готовится по заказу Азербайджана и пахнет плохой икрой", - заявил глава информационного управления при президенте НКР Давид Бабаян, комментируя в беседе с ИАА "Армедиа" вопрос касательно сегодняшних обсуждений в ПАСЕ.  Напомним: сегодня, 1 октября, в Комитете Парламентской ассамблеи Совета Европы по социальным вопросам, здравоохранению и устойчивому развитию ожидаются обсуждения в связи с ходом подготовки неприемлемого для двух армянских сторон доклада относительно Сарсангского водохранилища.
Азербайджан в последние годы рассматривает вопрос Сарсангского водохранилища в основном в двух плоскостях -  в экологическом и правовом. В экологическом контексте Баку утверждает, что водохранилище с точки зрения безопасности не отвечает современным стандартам и в случае его повреждения могут пострадать азербайджанские населенные пункты в северо-восточной части карабахо-азербайджанской границы.
Азербайджан неоднократно поднимал этот вопрос в ПАСЕ и других европейских институтах, в частности, в "Евронест", однако не удостаивался ожидаемой реакции. Но в 2014 году Бюро ПАСЕ решило поддержать инициативу Азербайджана по этому вопросу. Естественно, обе армянские стороны - официальные Ереван и Степанакерт - выступили против подобной инициативы. По заявлению Бабаяна, доклад слишком политизирован и необъективен.
Доладчик по Сарсангу Мелисса Маркович между тем заявляет, что армянская сторона препятствует подготовке доклада. При этом она даже не обратилась к карабахским властям, под чьим контролем и юрисдикцией находится Сарсангское водохранилище, с просьбой на месте понять проблемы, касающиеся ее доклада.
Интересно при этом, что карабахская сторона еще с 1998 года говорит о готовности НКР предоставлять воду приграничным регионам. "Мы готовы предоставить Азербайджану воду - взамен на некоторые другие вещи", -  заявил Бабаян в интервью ИАА "Армедиа", подчеркнув при этом, что о совместном использовании водохранилища не может быть и речи.
Напомним: водохранилище было построено в 1970 году в ирригационных и энергетических целях. На водохранилище построена Сарсанг-ГЭС . В настоящее время в Карабахе эксплуатируется 6 ГЭС мощностью 73 МВт.