Սիրիական հակամարտությունը մտնում է նոր փուլ
Մերձավոր Արևելքում իրադարձություններն արագ են զարգանում: Ընդամենը երկու օր առաջ տեղեկատվություն տարածվեց, որ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև կնքված Սիրիայում թռիչքների անվտանգության մասին հուշագիրը մտել է ուժի մեջ, իսկ արդեն երեկ տեղեկանում ենք Սիրիայի ներկայիս նախագահ Բաշար ալ Ասադի Մոսկվա կատարած անակնկալ այցի մասին:
Այցի հիմնական նպատակի վերաբերյալ դատողություններ անելու համար անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել հետևյալ հիմնական գործոնների վրա. այցի մասին նախապես տեղեկատվություն չի տարածվել, Սիրիայի նախագահի այցը Մոսկվա տեղի է ունեցել ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ, և ինչպես երևում է Կրեմլի կողմից տարածված պաշտոնական հայտարարության տեքստից, հանդիպման ընթացքում Սիրիայում ռուսական կողմի ռազմական գործողություններից զատ հիմնական շեշտը դրվել է Սիրիական ճգնաժամի  քաղաքական կարգավորման վրա, որը, ինչպես ՌԴ նախագահը ինքն է փաստել, կապահովի խնդրի երկարաժամկետ լուծումը:
Այն, որ ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ կազմակերպված այցի մասին նախապես  որևէ մեդիա արշավ չի կազմակերպել, նախևառաջ կարելի է բացատրել Ասադի անվտանգությունը ապահովման խնդրով:
Չնայած արևմտյան լրատվամիջոցները պնդում են, թե Ասադի մոսկովյան այցը հետապնդել է Սիրիայում ռուսական գործողությունները գովազդելու և լեգիտիմացնելու նպատակ, այնուամենայնիվ, չենք կարող բացառել, որ դա ռուսական կողմի համար առնվազն առաջնային խնդիր չի եղել:
Ըստ էության, ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած այցի ժամանակ կողմերը հետապնդել են մեկ հիմնական նպատակ. խնդրի ռազմական  կարգավորմանը  զուգահեռ քաղաքական կարգավորմանն ուղղված քայլեր ձեռնարկելուց առաջ  ճշտել ժամացույցները: Այլ կերպ ասած դաշնակիցներին անհրաժեշտ է եղել հասկանալ, որոնք են այն կարմիր գծերը և հնարավոր զիջումները, որոնց կողմերը կարող են գնալ՝ Արևմուտքի և Մերձավոր Արևելքի այլ երկրների հետ քաղաքական բանակցություններից հնարավորինս շահեկան դուրս գալու համար:
Այս առումով պատահական չէ և հենց այս նպատակի համատեքստում է բացատրվում այն,  որ հանդիպումից անմիջապես հետո, ՌԴ նախագահը հեռախոսազրույց է ունեցել  տարածաշրջանի մի շարք երկրների առաջնորդների հետ: Սրանով է բացատրվում նաև ուրբաթ օրը նախատեսված  ՌԴ արտգործնախարար Սերգել Լավրովի հանդիպումը ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի, ինչպես նաև Թուրքիայի և Սաուդյան Արաբիայի արտգործնախարարների հետ` քննարկելու սիրիական խնդիրը: Հաշվի առնելով ռուս-սիրիական նոր պայմանավորվածությունները՝ չեն կարող բացառել, որ շուտով ականատես կլինենք փոփոխությունների նաև հակամարտությունում ներգրավված արևմտյան երկրների և նրանց տարածաշրջանային դաշնակիցների մարտավարությունում:
Ուստի, հետևելով իրադարձությունների զարգացմանը, կարող ենք փաստել,  որ Սիրիական հակամարտության կարգավորման գործընթացը ռազմականին զուգահեռ մտնում  է խնդրի քաղաքական կարգավորման  նոր փուլ, որի նախապատրաստական աշխատանքների համատեքստում էլ պետք է դիտարկել Սիրիայի նախագահի այցը Մոսկվա:

Сирийский конфликт: новая фаза
События на Ближнем Востоке развиваются быстро. Пока распространилась информация о том, что вступила в силу декларация о безопасности полетов между США и Россией, как за ней появилась новость о неожиданном визите президента Сирии Башара ал-Асада в Москву.
Для того чтобы судить об основных целях визита, необходимо обратить внимание на следующие факты: информация о визите заранее не распространялась, визит президента Сирии был проведен по инициативе российской стороны и, как это видно из текста официального заявления Кремля, кроме обсуждения военных действий российской стороны, основной акцент был сделан на политическом урегулировании сирийского кризиса, что, как это зафиксировал сам президент РФ, обеспечит долговременное решение проблемы.
То, что по инициативе российской стороны визит заранее не попал ни в какие медиа- интервенции, в первую очередь можно объяснить вопросами обеспечения безопасности Асада.
Несмотря на то, что западные СМИ утверждают, что московский визит Асада преследовал цель рекламы российских действий в Сирии и их легитимизации, тем не менее нельзя исключать, что для российской стороны это, как минимум, не было первоочередной задачей.
По существу, по инициативе российской стороны во время визита стороны преследовали одну основную цель: сверить часы прежде чем параллельно военному решению предпринять шаги, направленные на политическое разрешение проблемы. Иными словами, союзникам было необходимо понять, где проходит та красная линия и те возможные уступки, на которые стороны могут пойти для того, чтобы выйти с максимальным плюсом из политических переговоров с Западом и других стран Ближнего Востока.
В этом смысле не случайно и именно в контексте этой цели объясняется то, что сразу же после встречи президент РФ имел телефонный разговор с лидерами ряда региональных стран. Этим объясняется также встреча министра иностранных РФ Сергея Лаврова с госсекретарем США Джоном Керри, а также встречи с министрами ИД Турции и Саудовской Аравии - для обсуждения сирийского вопроса. Учитывая российско-сирийские новые договоренности, нельзя исключать, что скоро мы станем свидетелями изменений и в тактике вовлеченных в конфликт западных стран и их региональных союзников.
Следовательно, отслеживая развитие событий, можем зафиксировать, что параллельно с военной составляющей урегулирование сирийского конфликта входит и в новую, политическую фазу, в контексте подготовки которой и необходимо рассматривать визит президента Сирии в Москву…