Արաբական երկրները ՄԱԿ ԱԽ-ին խնդրել են Պաղեստինին վերցնել միջազգային պաշտպանության տակ
Արաբական պետությունները ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին կոչ են արել Պաղեստինին վերցնել միջազգային պաշտպանության ներքո, քանի դեռ Իսրայելի կողմից բռնազավթումը չի դադարեցվել, ինչպես նաև միջոցառումներ ձեռնարկել՝ Երուսաղեմի սուրբ վայրերի ստատուս քվոն պահպանելու համար, հաղորդում է TACC-ը:
Ելույթ ունենալով ԱԽ-ում դեբատներին՝ Արաբական պետությունների լիգայի (ԱՊԼ) գլխավոր քարտուղար Նաբիլ ալ-Արաբին ընդգծել է, որ «պաղեստինյան քաղաքացիական հասարակության պաշտպանության ապահովումը դարձել է կենսական անհրաժեշտություն»: «Դա կարող է բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծել խաղաղության հաստատման համար, որին մենք այժմ կոչ ենք անում»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է Երուսաղեմի սուրբ վայրերի ստատուս քվոյի պահպանմանը, նա առաջարկել է այդ գործառույթը վերապահել հաշտության պայմանների իրագործմանը հետևող ՄԱԿ-ի մարմնին:

Арабские страны попросили у СБ ООН международной защиты для Палестины
Aрабские страны призвали  Совет Безопасности ООН поместить Палестину под международную защиту до тех пор, пока не будет прекращена израильская оккупация, а также принять меры для поддержания статус-кво святых мест Иерусалима, передает ТАСС.
Выступая на дебатах в СБ, генеральный секретарь Лиги арабских государств (ЛАГ) Набиль аль-Араби подчеркнул, что "обеспечение международной защиты палестинского гражданского населения стало насущной необходимостью". "Это поможет создать атмосферу, благоприятную для установления мира, к которому мы настойчиво призываем", - сказал он.
Рассуждая о возможных шагах для поддержания статус-кво святых мест Иерусалима, он предложил наделить этой функцией Орган ООН по наблюдению за выполнением условий перемирия, существующий с конца 1940-х годов.