Վրաստանի կրթության նախկին նախարարը նշանակվել է Ուկրաինայի ոստիկանապետ
Ուկրաինայի նախարարների կաբինետը հավանություն է տվել ազգային ոստիկանության ղեկավարի պաշտոնում Վրաստանի կրթության նախկին նախարար և Ուկրաինայի ՆԳ ներքին գործերի փոխնախարարի խորհրդական Խաթիա Դեկանոիձեի նշանակմանը, տեղեկացնում է Интерфакс-ը: Դեկանոիձեի թեկնածությունը կառավարության նիստում առաջադրել է Ուկրաինայի ՆԳ նախարար Արսեն Ավագովը:
Դեկանոիձեն քաղաքական իր կարիերան սկսել է Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայել Սահակաշվիլիի աշխատակազմում, զբաղեցրել է Վրաստանի կրթության նախարարի պաշտոնը, ղեկավարել է Ոստիկանության ակադեմիան:
Մինչ Ուկրաինայում ոստիկանապետ նշանակվելը Դեկանոիձեն զբաղեցնում էր Ուկրաինայի ՆԳ փոխնախարար Էկա Զգուլաձեի խորհրդականի պաշտոնը:

Экс-министр образования Грузии стала начальником полиции Украины
Экс-министр образования Грузии Хатия Деканоидзе назначена начальником Национальной полиции Украины. Соответствующее постановление принято на заседании Кабинета министров в среду вечером. Представление внес премьер Арсений Яценюк по предложению главы МВД Арсена Авакова, передает Интерфакс.
В 24 года Деканоидзе начала работать в команде тогдашнего президента Грузии Михаила Саакашвили и возглавила администрацию Совета безопасности Грузии. Впоследствии она успела поработать министром образования, а также руководила полицейской академией.
На Украине до назначения руководителем Нацполиции была советником министра внутренних дел Арсена Авакова.