«Նորմանդական քառյակի» ԱԳ նախարարների հանդիպման արդյունքները գերազանցել են ակնկալիքները
Նախօրեին Բեռլինում տեղի ունեցած «Նորմանդական քառյակի» արտգործնախարարների հանդիպման արդյունքում համաձայնություն է ձեռք բերվել ծանր զինատեսակների հեռացման վերաբերյալ։ Այդ մասին հաղորդում է Ինտերֆաքսը՝ հղում կատարելով ՌԴ ԱԳ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի խոսքերին։
Լավրովը հայտնել է, որ նախարարները դիմել են Կոնտակտային Խմբին՝ խնդրելով մշակել շփման գծից ծանր զինատեսակների հեռացման գրաֆիկը։ Միաժամանակ, նրանք նշել են, որ դրա համար կարող է օգտագործվել նաև փոքր զինատեսակների համար գործող գրաֆիկը։
Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն, իր հերթին, նշել է, որ հանդիպման արդյունքները գերազանցել են ակնկալիքները։
«Նորմանդական քառյակի» ԱԳ նախարարների հաջորդ հանդիպումը նախանշված է մինչև տարվա վերջ։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 2 –ին Փարիզում կայացել է «Նորմանդական քառյակի»՝ Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Գերմանիայի և Ֆրանսիայի ղեկավարների հանդիպումը։

Переговоры на уровне министров "нормандской четверки" прошли продуктивно
По итогам переговоров в Берлине на уровне министров "нормандской четверки", состоявшихся 6-ого ноября, "нормандская четверка" просит Контактную группу согласовать график отвода тяжелых вооружений. Об этом пишет Интерфакс, ссылаясь на слова главы МИД России Сергея Лаврова.
При этом министры пришли к выводу, что согласованная для отвода легких вооружений схема "может быть вполне применена" и к тяжелому вооружению.
Глава МИД ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер в свою очередь заявил, что итоги переговоров “были гораздо лучше, чем мы ожидали”.
Дата следующей встречи глав МИД пока не определена. По словам Климкина, переговоры пройдут до конца года.