Վարչապետը ծանոթացել է «Արփա-Սևան» թունելի վերականգնման աշխատանքներին
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այցելել է «Արփա-Սևան» թունել՝ տեղում ծանոթանալու թունելի ներկայիս վիճակին և վերականգնման աշխատանքների ընթացքին: ՀՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ և Աբու-Դաբիի Զարգացման Հիմնադրամի աջակցությամբ 2010-2017 թթ. իրականացվում է «Արփա-Սևան» թունելի առավել վթարային հատվածների հիմնանորոգման ծրագիր, որի նպատակն է՝ ապահովել Արփա-Սևան ջրատարի թունելների կայունությունը և անվտանգությունը ջրատարի ուղեծրի ողջ երկարությամբ: Կապալառու կազմակերպությունը «Արփա-Սևան» բաց բաժնետիրական ընկերությունն է, շինարարական աշխատանքների պայմանագրային արժեքը կազմում է 11798546320 ՀՀ դրամ, այսօրվա դրությամբ մնացորդը 1183000000 ՀՀ դրամ է:
Կառավարության ղեկավարը շրջայց է կատարել «Արփա-Սևան» թունելի տարածքում, ծանոթացել կատարված աշխատանքներին, տեխնիկական վիճակին, առկա խնդիրներին և մասնավորապես, թունելի՝ վթարավտանգ իրավիճակում գտնվող առանձին հատվածների վիճակին: «Արփա-Սևան» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն Պարույր Հակոբյանը վարչապետին զեկուցել է, որ 2010 թվականից իրականացվող թունելի հիմնանորոգման ծրագրի շրջանակում կատարվել է վթարային վիճակում գտնվող հատվածների հիմնանորոգում և վերականգնում: Նա նշել է, որ ներկայում աշխատանքների մեծ մասն ավարտված է, և շինարարության ավարտին մնացել է մոտ մեկ տարի: Հովիկ Աբրահամյանին են ներկայացվել նաև թունելի այն տեղանքները, որտեղ վերջին 5-6 տարում ավելի են խորացել փլուզումները, որոնց վերականգնման անհրաժեշտություն ևս կա:
Իր հերթին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Արամ Հարությունյանը նշել է, որ ընդհանուր առմամբ «Արփա-Սևան» թունելում իրականացվող շինարարական աշխատանքների նպատակը թունելի արտադրողականության բարձրացումն է՝ Սևանա լիճ տեղափոխվող ջրաքանակը կրկնապատկելու համար: Ծրագրի իրականացման արդյունքում ակնկալվում է թունելի՝ տեխնիկական վիճակից կախված թողունակությունը 13.5 մ³/վրկ-ից հասցնել շուրջ 20 մ³/վրկ, որը հնարավորություն կտա տարեկան Սևանա լիճ տեղափոխել շուրջ 270 մլն մ³ ջրաքանակ:
Շրջայցից և տեղում իրավիճակին ծանոթանալուց հետո վարչապետ Աբրահամյանը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել պատկան գերատեսչությունների և կապալառու «Արփա-Սևան» ԲԲԸ ղեկավարներին՝ «Արփա-Սևան» թունելի պահպանության և վթարված հատվածների շարունակական աշխատանքների իրականացման վերաբերյալ:
«Արփա-Սևան» թունելը կառուցվել է 1963-1981 թթ.` Արփա և Եղեգիս գետերի ջրերը Սևանա լիճ տեղափոխելու նպատակով: Թունելի ընդհանուր երկարությունը 48.3 կմ է, որի առանձին հատվածներ գտնվում են խիստ վթարավտանգ իրավիճակներում: Վերականգնողական շինարարական աշխատանքներն ընդգրկում են թունելի կամ նրա մի մասի (հատակ) երեսարկների դեֆորմացված հատվածների վերակառուցումը:

Армения: капитальный ремонт тоннеля "Арпа-Севан"
Премьер-министр Овик Абраамян посетил тоннель "Арпа-Севан", чтобы на месте ознакомиться с нынешним состоянием тоннеля и ходом работ по его восстановлению. При софинансировании правительства РА и содействии Фонда развития Абу-Даби в 2010-2017 гг. осуществляется программа капитального ремонта наиболее аварийных участков тоннеля "Арпа-Севан", целью которой является обеспечение устойчивости и безопасности тоннелей водовода Арпа-Севан по всей его длине. Организацией-подрядчиком является открытое акционерное общество "Арпа-Севан", договорная стоимость строительных работ составляет 11798546320 драмов, по состоянию на сегодняшний день остаток составляет 1183000000 драмов.
Глава правительства обошел территорию тоннеля "Арпа-Севан", ознакомился с выполненными работами, техническим состоянием, имеющимися проблемами и, в частности, с ситуацией на отдельных участках тоннеля, находящихся в аварийном состоянии. Генеральный директор ОАО "Арпа-Севан" Паруйр Акопян доложил, что в рамках осуществляемой с 2010 года программы капитального ремонта тоннеля выполнены капитальный ремонт и восстановление находящихся в аварийном состоянии участков тоннеля. Он отметил, что в настоящее время большая часть работ завершена, и до конца строительства осталось около одного года. Овику Абраамяну представили те участки тоннеля, где в последние 5-6 лет еще больше углубились обрушения, в связи с которыми необходимо провести восстановительные работы.
В свою очередь председатель Государственного комитета водного хозяйства министерства сельского хозяйства РА Арам Арутюнян отметил, что в общем и целом целью осуществляемых в тоннеле "Арпа-Севан" строительных работ является повышение производительности тоннеля для удвоения количества воды, перемещаемой в озеро Севан. В результате осуществления программы ожидается довести связанную с техническим состоянием тоннеля пропускную способность с 13,5 кубометров в секунду примерно до 20 кубометров в секунду, что позволит ежегодно перемещать в озеро Севан около 270 миллионов кубометров воды.
Тоннель "Арпа-Севан" был построен в 1963-1981 гг. с целью перемещения вод из рек Арпа и Ехегис в озеро Севан. Отдельные участки тоннеля, общая длина которого составляет 48,3 км, находятся в крайне аварийном состоянии. Восстановительные строительные работы включают в себя устранение деформаций тоннеля или его отдельных участков.