Պուտինը հանձնարարել է Հայաստանի հետ ՀՕՊ միացյալ համակարգի ստեղծման մասին համաձայնագիր ստորագրել
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանձնարարել է ստորագրել Հայաստանի հետ Կովկասում միացյալ տարածաշրջանային հակաօդային պաշտպանության համակարգ ստեղծելու մասին համաձայնագիրը, տեղեկացնում է РИА Новости-ն։
«Ընդունել Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև Կովկասյան տարածաշրջանում հավաքական անվտանգության համար տարածաշրջանային հակաօդային պաշտպանության համակարգ ստեղծելու վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրման մասին ՌԴ կառավարության առաջարկը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությանը հանձնարարվել է արտգործնախարարության հետ համատեղ բանակցություններ սկսել հայկական կողմի հետ համաձայնագիր ստորագելու շուրջ:

Russia to Create a United Regional Air Defense System with Armenia
According to a document posted on the government’s legal information web portal on Wednesday, Russian President Vladimir Putin ordered to sign an agreement with Armenia on creating a united regional air defense system in the Caucasian collective security region.
"I decree to accept a proposal by the Russian government on signing an agreement between the Russian Federation and the Republic of Armenia on creating a united regional air defense system in the Caucasian collective security region," the president’s instruction said, TASS reports.
"I hereby instruct the Defense Ministry of Russia to hold negotiations with the Armenian side with the involvement of Russia’s Foreign Ministry and sign the said Agreement on Russia’s behalf upon reaching consent and permit making minor amendments to its draft approved by the government," the document said.