ԵՄ-ն միգրացիայի դեմ պայքարի համար կհատկացնի 9.2 մլրդ եվրո. եվրահանձնակատար
Եվրամիությունն ընդհանուր առմամբ 9.2 մլրդ եվրո կհատկացնի միգրացիայի դեմ պայքարելու համար՝ ինչպես միության ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս: Այս մասին հայտնել է միջազգային համագործակցության և զարգացման հարցերով եվրահանձնակատար Նևեն Միմիցան՝ փոխանցում է TACC-ը։
«Այդ միջոցները կծախսվեն ինչպես փախստականների ընդունման և գրանցման կենտրոնների ստեղծման, նրանց անհրաժեշտ ամեն ինչով ապահովելու, ճամբարների ստեղծման, այնպես էլ տարանցիկ պետություններին ու այն երկրներին աջակցություն ցուցաբերելու վրա, որտեղից սկիզբ է առնում փախստականների հոսքը»,- նշել է նա:
ԵՄ սահմանապահ գործակալության (Frontex) կողմից նոյեմբերի 10-ին հրապարակված տվյալների համաձայն՝ 2015 թվականի հունվարի 1-ից մինչև նոյեմբերի 1-ը ԵՄ արտաքին սահմանները հատել են 1.2 մլն անօրինական ներգաղթյալներ, ինչը բացարձակ ռեկորդ է ԵՄ պատմության մեջ:

ЕС выделит в общей сложности €9,2 млрд для борьбы с миграцией
Евросоюз выделит в общей сложности €9,2 млрд для борьбы с миграцией как внутри, так и за пределами сообщества. Об этом сообщил в среду еврокомиссар по международному сотрудничеству и развитию Невен Мимица, передает ТАСС.
"ЕС выделит в общей сложности 9,2 млрд евро в течение ближайших лет на преодоление миграционного кризиса как внутри сообщества, так и за его пределами. Эти средства будут направлены как для создания центров приема и регистрации беженцев, обеспечения их всем необходимым, создания лагерей для их приема, а также для оказания содействия странам, откуда исходит поток беженцев и транзитным государствам", - отметил он.
Согласно обнародованным 10 ноября данным европейского пограничного агентства "Фронтекс", число тех, кто нелегально пересек границы ЕС с начала января по конец октября этого года, превысило 1,2 млн человек, что в четыре раза больше, чем за весь предыдущий год.