Բաշար Ասադ․ Փարիզի հարձակումները չեն կարող սիրիական իրադարձություններից անջատ դիտվել
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադն այսօր ընդունել է ֆրանսիական պատվիրակությանը։ Ինչպես հայտնում է սիրիական տեղեկատվական SANA գործակալությունը, Ասադը հայտարարել է, որ Փարիզի վրա տեղի ունեցած հարձակումները չեն կարող անջատ դիտարկվել Բեյրությում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից և այն ամենից, ինչ արդեն 5 տարի շարունակ տեղի է ունենում Սիրիայում։ Ասադը հավելել է, որ «ահաբեկչական կազմակերպությունները սահմաններ չեն ճանաչում»։
«Արևմտյան երկրների, մասնավորապես, Ֆրանսիայի որդեգրած սխալ քաղաքականությունը պատճառ հանդիսացավ ահաբեկչության տարածման համար», - ասել է Ասադը` ընդգծելով նոր քաղաքականություն որդեգրելու անհրաժեշտությունը։
«Մենք դեռևս 3 տարի առաջ զգուշացնում էինք, թե ինչ կարող է տեղի ունենալ Եվրոպայում։ Բայց, դժբախտաբար, եվրոպացի պաշտոնյաներն ուշադրություն չէին դարձնում», - հավելել է Սիրիայի նախագահը։

Syrian President: Paris Attacks Couldn’t be Separated from Syria Events
President al-Assad affirmed that the terrorist attacks which targeted Paris couldn’t be separated from those that took place in Beirut, and what has been happening in Syria since 5 years and in other regions, adding "terrorism is one field in the world and terrorist organizations don’t recognize borders."
"Wrong polices adopted by western states, particularly France, towards events in the region, and its ignorance of the support of a number of its allies to terrorists are reasons behind the expansion of terrorism," President al-Assad said, pointing out to the importance of adopting new polices.
"We have warned of what will happen in Europe three years ago… but, unfortunately the European officials didn’t care about what we have said," – the Syrian President added.