ԱՄՆ-ը պարգևատրում է նշանակել ԻՊ առաջնորդ Ալ-Շիմալիի մասին տեղեկության դիմաց
ԱՄՆ Պետդեպը 5 մլն դոլար կվճարի ԻՊ ահաբեկչական խմբավորման առաջնորդներից մեկի՝ Աբու-Մուհամմադ Ալ-Շիմալիի մասին տեղեկության դիմաց, հատնում է РИА Новости-ն։
Պետդեպի տվյալներով՝ Ալ-Շիմալին միգրացիայի և լոգիստիկայի հարցերով ԻՊ-ի կոմիտեի ղեկավարներից մեկն է և պատասխանատու է թուրքական Գազիատեպ քաղաքից սիրիական Ջերաբլուս օտարերկրացի գրոհայինների ուղևորության համար։
«Ալ-Շիմալին և միգրացիայի ու լոգիստիկայի հարցերով ԻՊ-ի կոմիտեն համակարգում են մաքսանենգությունը, ֆինանսական փոխանցումները, ապրանքների մատակարարումները Եվրոպայից, Հյուսիսային Աֆրիայից և Արաբական թերակղզուց Սիրիա և Իրաք»,- ասվում է պետդեպարտամենտի հաղորդագրությունում։

США объявили награду за информацию о лидере ИГ Аль-Шимали
США объявили награду в 5 миллионов долларов за информацию об одном из лидеров террористической группировки "Исламское государство" Абу Мухаммаде Аш-Шимали, сообщил госдепартамент.
По его данным, Аш-Шимали является одним из руководителей комитета ИГ по иммиграции и логистике и отвечает за поездки иностранных боевиков из турецкого города Газиантеп в сирийский Джераблус, передает РИА Новости.
"Аш-Шимали и комитет ИГ по иммиграции и логистике координируют контрабанду, финансовые переводы, поставки товаров в Сирию и Ирак из Европы, Северной Африки и с Арабского полуострова", - говорится в сообщении.