Սիրիայում դեռևս բնակվող հայերին անհրաժեշտ են անվտանգության լրացուցիչ երաշխիքներ
Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարող անտարբեր լինել իր հայրենակիցների անվտանգության ապահովման հարցում՝ լինի դա երկրի ներսում թե երկրի սահմաններից դուրս: Այսօր Սիրիայում տիրող պատերազմական իրավիճակը և ահաբեկչական կազմակերպությունների կողմից ծավալող գործողությունները շարունակում են ուղղակի սպառնալիք մնալ մեր այն հայրենակիցների համար, ովքեր դեռևս բնակվում են Սիրիայի պատերազմական գոտիներում: Նրանց անվտանգությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ են լրացուցիչ անվտանգության երաշխիքներ, որոնք կարող են ձեռք բերվել, օրինակ, հակաահաբեկչական կոալիցիաներում ներգրավված երկրների հետ առկա կապերի շնորհիվ:
Այս նպատակով թերևս անհրաժեշտ է ակտիվ խորհրդակցություններ սկսել Սիրիայում «Իսլամական պետության» և այլ ահաբեկչական կազմակերպությունների դեմ պայքարում ներգրավված մեր ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանի Դաշնության, բարեկամ Իրանի, ինչպես նաև արևմտյան գործընկերների հետ` օգտագործելով առկա դիվանագիտական բոլոր խողովակները:
Խորհրդակցություններն առնվազն կարող են անդրադառնալ հետևյալ հարցերին՝
• ցամաքային գործողություններ սկսելու դեպքում հայկական համայնքի ներկայացուցիչներին դաշնակիցների բազաների մոտ տեղակայման հնարավորությունը և նպատակահարմարությունը,
• հայկական համայնքի խիտ բնակության վայրերի հարևանությամբ դաշնակիցների շտաբների ձևավորման հնարավորությունը,
• ճգնաժամի կարգավորման բանակցությունների ժամանակ հայկական համայնքի շահերի ներկայացվածությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը:
Վերոնշյալ խնդիրների հետ կապված՝ ՀՀ-ն գործընկերների հետ բանակցություններում պետք է հանդես գա ոչ միայն որպես ակնկալող, այլ նաև աջակցող կողմ: Ուստի նպատակահարմար է, որ բանակցություններում դիտարկվի նաև Սիրիայում ընթացող հակաահաբեկչական պայքարում ՀՀ-ի հնարավոր ներգրավման հնարավորությունը, օրինակ, տարբեր հումանիտար առաքելություններում: Փոխօգնության հարցում իրենց ներգրավվածությունը կարող են ունենալ նաև հենց Սիրիայում դեռևս բնակվող մեր հայրենակիցները ինչպես նույն հումանիտար առաքելություններում, այնպես էլ գործընկերների շտաբների տեխնիկական ապահովման հարցերում: Սա հնարավորություն կտա մի կողմից ամրապնդելու հայ համայնքի դիրքերը, մյուս կողմից ապահովելու սիրիահայերի անվտանգության որոշակի երաշխիքներ:

The Republic of Armenia cannot be indifferent towards the security of its compatriots, be it within the borders of the Republic or outside them. The ongoing war ant the activities by the terrorist organization continue to present a direct threat to our compatriots still residing in Syria. In order to ensure their security we need additional security measures; the ones that can be obtained, for example, through the connections with the countries involved in the anti-terrorist coalitions.
To achieve this perhaps it is necessary, through the diplomatic channels, to engage in the active consultations with our strategic partner, Russian Federation,  our friend, Iran as well as our Western colleagues involved in the struggle against Islamic State and other terrorist organizations.
Those consultation can at least refer to the following issues:
• the possibility and expedience of allocating the representatives of the Armenian community near the bases of our allies in case of land operations in Syria,
• The possibility of allocating the bases of our allies near the areas with densely populated Armenia residences,
• The necessity of presenting the interests of the Armenian community during the negotiations for the resolution of the Syrian crisis.
However in its activities referring to these issues the Republic of Armenia should not only have expectations, but also demonstrate its support. Consequently, it is expedient to consider the possibility of Armenia’s involvement in different humanitarian missions. Our compatriots,  still residing in Syria, can also have their contribution in the fight against the terrorism in Syria, for example, by engaging in the same humanitarian missions. This will on the one hand strengthen the role of the Armenian community in Syria, on the other hand will give some security guarantees to the Syrian Armenians.