Սիրիայում դեռևս բնակվող հայերին անհրաժեշտ են անվտանգության լրացուցիչ երաշխիքներ
Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարող անտարբեր լինել իր հայրենակիցների անվտանգության ապահովման հարցում՝ լինի դա երկրի ներսում թե երկրի սահմաններից դուրս: Այսօր Սիրիայում տիրող պատերազմական իրավիճակը և ահաբեկչական կազմակերպությունների կողմից ծավալող գործողությունները շարունակում են ուղղակի սպառնալիք մնալ մեր այն հայրենակիցների համար, ովքեր դեռևս բնակվում են Սիրիայի պատերազմական գոտիներում: Նրանց անվտանգությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ են լրացուցիչ անվտանգության երաշխիքներ, որոնք կարող են ձեռք բերվել, օրինակ, հակաահաբեկչական կոալիցիաներում ներգրավված երկրների հետ առկա կապերի շնորհիվ:
Այս նպատակով թերևս անհրաժեշտ է ակտիվ խորհրդակցություններ սկսել Սիրիայում «Իսլամական պետության» և այլ ահաբեկչական կազմակերպությունների դեմ պայքարում ներգրավված մեր ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանի Դաշնության, բարեկամ Իրանի, ինչպես նաև արևմտյան գործընկերների հետ` օգտագործելով առկա դիվանագիտական բոլոր խողովակները:
Խորհրդակցություններն առնվազն կարող են անդրադառնալ հետևյալ հարցերին՝
• ցամաքային գործողություններ սկսելու դեպքում հայկական համայնքի ներկայացուցիչներին դաշնակիցների բազաների մոտ տեղակայման հնարավորությունը և նպատակահարմարությունը,
• հայկական համայնքի խիտ բնակության վայրերի հարևանությամբ դաշնակիցների շտաբների ձևավորման հնարավորությունը,
• ճգնաժամի կարգավորման բանակցությունների ժամանակ հայկական համայնքի շահերի ներկայացվածությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը:
Վերոնշյալ խնդիրների հետ կապված՝ ՀՀ-ն գործընկերների հետ բանակցություններում պետք է հանդես գա ոչ միայն որպես ակնկալող, այլ նաև աջակցող կողմ: Ուստի նպատակահարմար է, որ բանակցություններում դիտարկվի նաև Սիրիայում ընթացող հակաահաբեկչական պայքարում ՀՀ-ի հնարավոր ներգրավման հնարավորությունը, օրինակ, տարբեր հումանիտար առաքելություններում: Փոխօգնության հարցում իրենց ներգրավվածությունը կարող են ունենալ նաև հենց Սիրիայում դեռևս բնակվող մեր հայրենակիցները ինչպես նույն հումանիտար առաքելություններում, այնպես էլ գործընկերների շտաբների տեխնիկական ապահովման հարցերում: Սա հնարավորություն կտա մի կողմից ամրապնդելու հայ համայնքի դիրքերը, մյուս կողմից ապահովելու սիրիահայերի անվտանգության որոշակի երաշխիքներ:

Армянам, все еще живущим в Сирии, необходимы дополнительные гарантии безопасности
Республика Армения не может оставаться безучастной к вопросам безопасности своих соотечественников - будь это внутри страны или за пределами ее границ. Наблюдающаяся сегодня в Сирии война и действия, развернутые со стороны террористических организаций, продолжают оставаться прямой угрозой для тех наших соотечественников, которые все еще живут в зонах военных действий в Сирии. Для обеспечения их безопасности необходимы дополнительные гарантии, которых можно добиться, например, благодаря существующим связям со странами, вовлеченными в антитеррористические коалиции.
С этой целью, необходимо, используя все существующие дипломатические каналы, начать активные консультации с нашим стратегическим партнером Российской Федерацией, с дружественным Ираном, а также с западными партнерами, которые вовлечены в борьбу с "Исламским государством" и другими террористическими организациями.
Консультации, как минимум, могут касаться следующих вопросов:
– в случае наземных действий содействовать возможности и необходимости размещения представителей армянской общины около военных баз союзников,
– содействовать возможности формирования штабов союзников по соседству с местами кучного проживания представителей армянской общины,
– обеспечить интересы армянской общины во время переговоров по урегулированию конфликта.
Для разрешения вышеизложенных вопросов Армения в переговорах с партнерами должна выступать не только как ожидающая, но и как помогающая сторона. Следовательно, целесообразно, чтобы во время переговоров была бы рассмотрена возможность участия РА в антитеррористической борьбе в Сирии, например, в различных гуманитарных миссиях. В вопросах взимопомощи свою лепту могут внести также пока еще живущие в Сирии наши соотечественники - как в тех же гуманитарных миссиях, так и в вопросах технического обеспечения штабов партнеров. Это даст возможность с одной стороны укрепить позиции армянской общины в Сирии, а с другой – обеспечить определенную безопасность сирийских армян.