Նախագահն ընդունել է Սերբիայի պաշտպանության նախարար Բրատիսլավ Գաշիչին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Սերբիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Բրատիսլավ Գաշիչի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախագահը բարձր է գնահատել հայ-սերբական միջպետական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը՝ ընդգծելով, որ վերջին տարիներին երկու բարեկամ երկրների միջև ակտիվացել է քաղաքական երկխոսությունը, աշխուժացել են տնտեսական հարաբերությունները, ընդլայնվել է իրավապայմանագրային բազան, խորացել է միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությունը: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Նախարար Բրատիսլավ Գաշիչի այցի շրջանակներում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Սերբիայի Հանրապետության կառավարության միջև պաշտպանության բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը, որը, նրա համոզմամբ, համալրեց փոխգործակցության օրակարգը՝ հիմքեր ստեղծելով Հայաստանի և Սերբիայի պաշտպանական գերատեսչությունների միջև սերտ փոխգործակցության համար:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են փաստել, որ հայ-սերբական դարավոր հարաբերություններն ունեցել են բարեկամության բազմաթիվ դրսևորումներ, որոնց հիմքում ընկած են պատմամշակութային կապերը, միանման հոգևոր արժեքները և փոխադարձ համակրանքը: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ հայ ժողովրդի համար մեծ նշանակություն ուներ ս.թ. ապրիլին Սերբիայի Նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչի ներկայությունը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին: Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ դա բարեկամության և համերաշխության բացառիկ դրսևորում էր, ինչը հայ ժողովուրդը միշտ կհիշի և կգնահատի:
ՀՀ Նախագահը և Սերբիայի պաշտպանության նախարարը հանդիպման ժամանակ քննարկել են ինչպես երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը, այնպես էլ միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող արդի խնդիրներ

Президент Армении принял министра обороны Сербии Братислава Гашича
Президент Серж Саргсян принял делегацию, возглавляемую министром обороны Республики Сербия Братиславом Гашичем, передает пресс-служба главы государства.
Президент высоко оценил нынешний уровень армяно-сербских межгосударственных отношений, подчеркнув, что в последние годы между двумя странами активизировались политический диалог и экономические отношения, была расширена договорно-правовая база, углублено сотрудничество в рамках международных организаций. Серж Саргсян отметил важность подписания в рамках визита министра обороны Сербии Братислава Гашича Соглашения между правительством Республики Армения и правительством Республики Сербия о сотрудничестве в сфере обороны, которое, по его убеждению, пополнило повестку дня взаимодействия, создав основы для тесного сотрудничества между оборонными ведомствами Армении и Сербии.
Собеседники с удовлетворением констатировали, что многовековые армяно-сербские отношения имели множество дружественных проявлений, в основе которых лежат культурно-исторические связи, однотипные духовные ценности и взаимная симпатия. Президент Серж Саргсян отметил, что для армянского народа огромное значение имело присутствие президента Сербии Томислава Николича в апреле с.г. на мероприятиях, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян. Президент Республики подчеркнул, что это было исключительным проявлением дружбы и солидарности, и армянский народ всегда будет помнить и ценить это.
Во время встречи президент РА и Министр обороны Сербии обсудили как повестку дня двусторонних отношений, так и актуальные проблемы международной и региональной безопасности.