ԻՊ-ի առաջնորդը Թուրքիայից տեղափոխվել է Լիբիա. ԶԼՄ-ներ
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման առաջնորդ Աբու Բաքր ալ-Բաղդադին Թուրքիայից տեղափոխվել է Լիբիա, ինչի մասին հայտնում է իրանական FARS գործակալությանը՝ իր աղբյուրներին հղումով:
Նշվում է, որ այս տեղափոխությունն անհրաժեշտ է եղել Իրաքի հետախուզական ծառայությունների հետապնդումից խուսափելու համար: Ըստ աղբյուրների՝ իսլամիստ ահաբեկիչների առաջնորդը Լիբիա է հասել երկրի հյուսիսային Սիրտ քաղաքով:
Ավելի վաղ Ալ-Բաղդադին մի քանի անգամ Իրաքից Սիրիա է գնացել, հետո` հետ վերադարձել: Ընթացիկ տարվա նոյեմբերին նա սիրիական Ալբու Քամալ քաղաքից գնացել է իրաքյան Մոսուլ, որտեղից էլ ուղևորվել է Թուրքիա:

СМИ: аль-Багдади перебрался из Турции в Ливию
Лидер международной террористической организации "Исламское государство" Абу Бакр аль-Багдади перебрался из Турции в Ливию. Об этом, как передает lenta.ru, сообщает агентство FARS со ссылкой на источники.
Отмечается, что смена места пребывания понадобилась, чтобы избежать преследования со стороны разведки Ирака. По данным источников, лидер ИГ попал в Ливию через город Сирт, расположенный на севере страны.
Ранее аль-Багдади несколько раз переезжал из Ирака в Сирию и обратно. По информации ТАСС,в последний раз - в ноябре текущего года - лидер организации переехал из сирийского городка Альбу Камаль в захваченный боевиками ИГ иракский город Мосул, а оттуда снова в Турцию.