ՄԱԿ-ը Ադրբեջանին մեղադրում է խոշտանգումների կիրառման մեջ
ՄԱԿ հերթական զեկույցում ասվում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը պատասխանատվության չի ենթարկել վերջին տարիներին խոշտանգումների համար մեղավորներից ոչ մեկին, չնայած կալանավայրերում կտտանքների մասին հարյուրավոր բողոքներին, ասվում է Human Rights Watch-ի հայտարարության մեջ:
Ինչպես տեղեկացնում է haqqin.az-ը, ՄԱԿ կոմիտեի հերթական զեկույցը կոչ է անում Ադրբեջանի կառավարությանն ազատ արձակել անարդարացիորեն բանտերում պահվող իրավապաշտպաններին:
«ՄԱԿ Խոշտանգումների դեմ կոմիտեն միանգամայն հստակ հայտարարել է, թե որքան տագնապալի է մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակն Ադրբեջանում: Իշխանությունները պետք է անհապաղ ականջալուր լինեն կոմիտեի խորհուրդներին և արդյունավետ հետաքննություն իրականացնեն խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի մասին բոլոր պնդումների վերաբերյալ»,-ասել է Human Rights Watch-ի փոխտնօրեն Ռեյչել Դենբերը:

ООН обвиняет Азербайджан в применении пыток
Правительство Азербайджана не привлекло к ответственности ни одного виновного в пытках за последние годы, несмотря на сотни жалоб о пытках в местах содержания под стражей. Об этом говорится в заявлении Human Rights Watch со ссылкой на очередной доклад ООН.
Как передает haqqin.az, в очередном докладе Комитета ООН также содержится призыв к правительству освободить несправедливо заключенных в тюрьму правозащитников.
"Комитет ООН против пыток совершенно ясно заявил, насколько тревожна ситуация с правами в Азербайджане. Власти должны незамедлительно прислушаться к рекомендациям Комитета эффективно расследовать все утверждения о пытках и жестоком обращении", - сказала заместитель директора Human Rights Watch Рэйчел Денбер.