ԵՄ 28 անդամ պետությունները կողմ են հակառուսական պատժամիջոցները երկարաձգելուն
Եվրոպական Միության բոլոր 28 անդամ պետությունները համաձայնել են երկարաձգել հակառուսական տնտեսական պատժամիջոցները ևս վեց ամսով: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին է հայտնել ԵՄ բարձր պաշտոնյաներից մեկը, ով ցանկացել է  մնալ անանուն, հաղորդում է Sputnik News- ը:
«Բոլոր 28 երկրները համոզված են, որ մարտ ամսվա համաձայնագրերը, որոնք սահմանում են Մինսկի համաձայնագրերի լիակատար իրականացումը պահանջում են  պատժամիջոցների երկարաձգում: Սա նշանակում է, որ բոլոր 28 երկրների ղեկավարներն աջակցում են պատժամիջոցներն վեց ամսով երկարաձգելու գաղափարին », - ասել է աղբյուրը:
Հիշեցնենք, որ ԵՄ կողմից Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառվել են 2014 թվականին՝ ի պատասխան Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի արևելքի անջատականներին զինելուն և Ղրիմի թերակղզին բռնակցելուն։ Այդ պատժամիջոցները հիմնականում վերաբերում էին բանկային ոլորտին, զենքի և ռազմական տեխնիկայի մատակարարումներին։

All 28 EU Members Agree on Extension of Anti-Russian Sanctions
All 28 European Union member states agree on the necessity to extend anti-Russian economic sanctions for another six months, a high-ranked EU official, wishing to remain anonymous, told RIA Novosti on Wednesday, Sputnik News reports.
"All 28 countries are convinced that the March agreements that set a clear connection between the full implementation of the Minsk agreements and the extension of sanctions still apply. This means that all 28 leaders support the idea of extending sanctions for the next six months," the source said.
The EU, the US and their allies imposed several anti-Russian sanctions in 2014, accusing Moscow of meddling in the Ukrainian conflict between Kiev forces and independence supporters in the southeast. The claims have been denied by the Kremlin.