Քննարկում Ստեփանավանում. Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում կարևոր է հանրությունների մերձեցումը
«Երիտասարդության ձայնը 4. նոր շրջան» ծրագրի վերջին թրեյնինգը տեղի ունեցավ Ստեփանավան քաղաքում դեկտեմբերի 14-ին ՀՀ արտաքին քաղաքականությամբ և միջազգային հարաբերություններով հետաքրքրված ակտիվ երիտասարդների մասնակցությամբ, ում միացել էին նաև Երևանի հանդիպումներին առավել մեծ ակտիվություն ցուցաբերած մասնակիցները: Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթաց՝ բանակցություններ և քաղաքացիական նախաձեռնություններ. ահա այս հիմնական թեման էր, որ Ստեփանավանում բուռն քննարկման առարկա դարձավ՝ էլ ավելի բարձրացնելով երիտասարդների հետաքրքրությունը թեմայի շուրջ:
Մինչև քննարկում-բանավեճի անցնելը թե՛ բանակցային գործընթացի, թե՛ քաղաքացիական նախաձեռնությունների վերաբերյալ ոլորտի երկու փորձագետներ հանդես եկան զեկույցներով: Անդրադառնալով հակամարտությունների կարգավորման գործընթացում քաղաքացիական նախաձեռնությունների (Track 2) դերին՝ փորձագետը նշեց, որ Track 2-ի կարևորությունն այն է, որ այն ուղղված է ոչ ֆորմալ մթնոլորտում հակամարտող կողմերի հասարակությունների միջև փոխգործակցության միջոցով քաղաքական դաշտում փոխելու պատկերացումներ և կոտրելու կարծրատիպեր՝ ստեղծելով մթնոլորտ, որ հնարավոր է հասնել խաղաղության: Նրա խոսքով՝ Track 2-ը հակամարտող կողմերի միջև երկխոսության և վստահության կամուրջների ստեղծման գործիք է, որը, սակայն, ոչ թե փոխարինում է Track 1-ին, այլ լրացնում է վերջինիս: Նշելով Track 2-ի կարևորության մասին՝ փորձագետը հավելեց, որ այն հատկապես արժևորվում է, երբ բանակցությունները գտնվում են փակուղում և ոչ պաշտոնական հարթակների ստեղծման անհրաժեշտություն է առաջանում, որտեղ կքննարկվեն նոր և առաջին հայացքից անհավանական թվացող գաղափարներ:
Արդեն քննարկումների փուլում, ինչպես նաև իրենց անհատական աշխատանքներում հանդիպման մասնակիցները կիսվեցին իրենց տեսակետներով, թե ինչ կարևորություն ունի Track 2-ը հակամարտությունների կարգավորման գործընթացում և հանդես եկան առաջարկներով, թե որոնք կարող են լինել քաղաքացիական նախաձեռնությունների դերը Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում: Մասնակիցներից գրեթե բոլորը նշեցին հակամարտության կարգավորման գործընթացում հայ և ադրբեջանական հասարակությունների մերձեցման կարևորությունը: Էրիկ Իսրայելյանի կարծիքով՝ սա կարելի է սկսել երկու հանրությունների ակտիվ երիտասարդների միջև քննարկումներ սկսելով որևէ չեզոք թեմայի ներքո, ինչը հնարավորություն կտա երիտասարդներին աշխատելու միմյանց հետ և ոչ թե միմյանց դեմ: Միսաք Մխոյանն էլ առաջարկեց հայերի և ադրբեջանցիների համար դասախոսությունների, քննարկումների կազմակերպում, որը կնպաստի միմյանց նկատմամբ բացասական կարծիքի փոխակերպմանը և կբերի այն գիտակցման, որ պատերազմը որևէ լավ բանի չի կարող հանգեցնել: Կարևորագույն խնդիր է հակահայկական և հակաադրբեջանական քարոզչության դադարեցումը սոցցանցերում, սա կարող է փոխել ընդհանուր տրամադրվածությունը: Նման կարծիք է հայտնել Ռուբեն Այվազյանը:
Նշենք, որ «Երիտասարդության ձայնը 4. նոր շրջան» ծրագիրն իրականացվում է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության կողմից ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության աջակցությամբ։

Обсуждение в Степанаване: в урегулировании карабахского конфликта важно сближение обществ
Последняя треннинг-встреча в рамках программы "Голос молодежи 4. Новый этап" имела место в городе Степанаван 14-го декабря - с участием заинтересованной внешней политикой и международными отношениями активной молодежи, к которой присоединились также наиболее активные участники встреч в Ереване. "Процесс урегулирования карабахского конфликта: политические переговоры и гражданские инициативы" – вот основная тема, которая стала предметом бурного обсуждения в Степанаване, более повысив заинтересованность молодежи к данной теме.
До перехода к обсуждениям-дебатам - как по процессу переговоров, так и по теме гражданских инициатив - с докладами выступили два эксперта. Обращаясь к роли гражданских инициатив (Track 2) в урегулировании конфликтов, эксперт отметил, что важность Track 2 в том, что он направлен на изменение представлений, на ломку стереотипов между конфликтующими обществами в политическом поле, а также на сотрудничество в неформальной атмосфере, на создание уверенности, что достижение мира возможно. По его словам, Track 2 является инструментом для создания мостов диалога и доверия, который однако не заменяет, но дополняет Track 1. Отмечая важность Track 2, эксперт добавил, что он особенно ценен, когда переговоры заходят в тупик и появляется необходимость неофициальных площадок, где будут обсуждены новые, на первый взгляд кажущиеся невероятными идеи.
Уже на стадии обсуждений, в том числе и в своих индивидуальных работах, участники встречи поделились своими точками зрения о том, какое важное значение имеет Track 2 в процессах урегулирования конфликтов, и выступили с предложениями о роли гражданских инициатив в контексте карабахского конфликта. Почти все участники отметили важность сближения армянской и азебайджанской общественности в процессе урегулирования конфликта. По мнению Эрика Исраеляна, это можно начать с обсуждения какой-либо нейтральной темы активной молодежью двух обществ, что даст возможность молодежи работать друг с другом, но не против друг друга. А Мисак Мхоян предложил для армян и азербайджанцев организацию лекций, диспутов, что будет способствовать трансформации отрицательных мнений по отношению друг к другу и приведет к осознанию того, что война ничего хорошего не может дасть. Важнейшей задачей является прекращение антиармянской и антиазербайджанской пропаганды в соцсетях – это может изменить общую настроенность. Такое мнение выразил Рубен Айвазян.
Отметим, что проект "Голос молодежи 4. Новый этап" реализует НПО "Европейская интеграция" при поддержке министерства по вопросам спорта и молодежи РА.