2015-ը ԵԱՏՄ-ի համար ավելի շատ խնդիրները հասկանալու, քան դրանք լուծելու տարի էր
2015-ը ԵԱՏՄ-ի համար ավելի շատ խնդիրները հասկանալու, քան դրանք լուծելու տարի էր։ Հայաստանն իր հերթին դեռևս խնդիր ունի մեծացնելու իր դերը ԵԱՏՄ-ում և գնահատելու միությունից օգուտներ քաղելու հնարավորությունները։
Մաքսային միության հիման վրա հունվարին ձևավորված Եվրասիական տնտեսական միությունը 2015թ.-ի ընթացքում բավական բարդ գործընթացների միջով անցավ։ Խնդիր էր դրված ձևավորելու և գործի դնելու ԵԱՏՄ հիմնական ինստիտուտները, համապատասխանեցնելու անդամ երկրների օրենսդրությունները նոր իրողություններին, ադապտացնելու տնտեսական հոսքերը, կոնսենսուսի գալու սկզբունքային հարցերի շուրջ։ Զուգահեռաբար բնականոն այդ գործընթացներին խոչընդոտում էին Ռուսաստանի և ԵՄ-ի միջև սահմանված փոխադարձ տնտեսական պատժամիջոցները և դրանց արդյունքում տնտեսական ճգնաժամը, ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև առևտրաշրջանառության անկումը և այլն։
Քիչ չեն նաև դեռևս Մաքսային միությունից Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի միջև պահպանված չլուծված խնդիրներն ու հակասությունները, որոնք այսօր արտացոլվում են նաև ԵԱՏՄ-ի վրա։ Օրինակ՝ այսօր ամենաակտիվ քննարկվող և հակասություններ առաջացնող խնդիրներից մեկը համացանցի միջոցով գնումների հարկման նվազագույն շեմի բարձրացման խնդիրն է, որի շուրջ չի հաջողվում համաձայնության գալ Բելառուսի հետ։
2015թ․-ին ԵԱՏՄ-ի համար գլխավոր ձեռքբերումը աշխատանքային միասնական շուկայի ձևավորումն էր, ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրներում աշխատանքային միգրանտներին առաջադրվող պահանջների մեղմացումը, միասնական ստանդարտների սահմանումը և այլն, ինչից մեծապես շահում է նաև Հայաստանը։ Օրակարգային մյուս կարևոր խնդիրը, որի շուրջ ակտիվ աշխատանք է տարվում, միասնական Մաքսային օրենսգրքի մշակումն է։ Քննարկման առարկա է նաև միասնական արժույթի անցումը, որը, սակայն, փորձագետների գնահատմամբ առնվազն 10 տարի պահանջող գործընթաց է, և առաջին քայլը պետք է լինի ազգային արժույթներով առևտրի կազմակերպումը։
Աշխատանքի մյուս կարևոր վեկտորը ԵԱՏՄ արտաքին կապերի զարգացումն է։ 2015թ․ ընթացքում ԵԱՏՄ-ն ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու վերաբերյալ համաձայնագիր է կնքել Վիետնամի հետ, բանակցությունները սկսվել են Հնդկաստանի, Իսրայելի, Եգիպտոսի և Իրանի հետ։ Բացի այդ՝ ԵԱՏՄ-ն հանդես է գալիս ԵՄ-ի հետ համագործակցային հարաբերությունների կառուցման նախաձեռնությամբ, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն նամակ է հղել Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերին՝ առաջարկելով ձևավորել աշխատանքային խումբ, որը կքննարկի ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև մշտական երկխոսության կազմակերպումը։
Հայաստանն իր հերթին դեռևս ամբողջ ծավալով իր վրա չի զգում ԵԱՏՄ հնարավոր օգուտները, ինչը պայմանավորված է թե՛ ենթակառուցվածքային մի շարք խնդիրների լուծված չլինելով, թե՛ տնտեսական վերոնշյալ ճգնաժամով։ Բացի այդ՝ Հայաստանը՝ որպես ԵԱՏՄ մյուս երկրների համեմատ ավելի փոքր տնտեսություն ունեցող երկիր, խնդիր ունի սահմանելու իր ուրույն դերը միության մեջ և մեծացնելու իր դերակատարությունը։ Այդ ուղղությամբ այս տարի արդեն իսկ որոշ քայլեր են ձեռնարկվել, մասնավորապես Հայաստանն առաջարկել է աջակցել ԵԱՏՄ-Իրան բանակցություններին՝ ի նպաստ միության ծառայեցնելով Իրանի հետ համագործակցության իր բազմադարյան փորձը։ Հայաստանն իր զգալի ներդրումը կարող է ունենալ նաև ԵԱՏՄ ներքո ՏՏ ոլորտի զարգացման, փորձագիտական հետազոտությունների կատարման, երիտասարդության համար համագործակցության հարթակների տրամադրման և այլ հարցերում։ Հայաստանն իր կարևոր դերակատարումը կարող է ունենալ նաև ԵՄ-ի հետ ԵԱՏՄ-ի միջև երկխոսության հաստատման պարագայում՝ հաշվի առնելով ԵՄ-ՀՀ երկխոսության փորձն ու ներկայիս ակտիվացումը։
Տարածաշրջանում ԵԱՏՄ-ի, իսկ ԵԱՏՄ ներքո նաև Հայաստանի կշիռը զգալիորեն կմեծանա Հայաստան-Իրանի, ինչպես նաև աբխազական երկաթուղիների վերագործարկման դեպքում։ Այս ուղղությամբ ևս որոշ քայլեր արդեն իսկ արվում են։
2015-ը ընդհանրապես ԵԱՏՄ-ի և մասնավորապես Հայաստանի համար նոր իրողությունները գիտակցելու և նպատակները սահմանելու տարի էր, իսկ հետագա հաջողությունը կախված է լինելու նախաձեռնողականությունից և թափանցիկ ու կառուցողական երկխոսությունից։

2015-ый для ЕАЭС был годом понимания задач, чем их решения
2015-ый год для ЕАЭС был скорее годом понимания задач, чем годом их решения. Армения, в свою очередь, пока еще решает задачу увеличить свою роль в ЕАЭС и оценить возможности получения выгод от союза.
Сформированный в январе на основе Таможенного Союза Евразийский экономический союз (ЕАЭС) за 2015-ый год прошел через достаточно сложные процессы. Была поставлена задача сформировать и запустить основные институты ЕАЭС, имплементировать национальные законодательства к новым реалиям, адаптировать экономические потоки, прийти к консенсусу вокруг принципиальных вопросов. Параллельно с этими естественными процессами создавались барьеры из-за взаимных экономических санкций между Россией и ЕС, в результате чего реальностью стал экономический кризис, падение товарооборота между странами-членами ЕАЭС и т.д.
Немало и оставшихся от Таможенного Союза нерешенных задач и противоречий между Россией, Баларусью и Казахстаном, которые сегодня отражаются и на функционировании ЕАЭС. Например, сегодня одной из наиболее обсуждаемых и вызывающих противоречия задач является поднятие минимального порога налогообложения для покупок через Интернет, вокруг которого не получается прийти к общему согласию с Беларусью.
В 2015-ом основным достижением для ЕАЭС было сформирование единого рынка труда, смягчение предлагаемых трудовым мигрантам условий во всех странах ЕАЭС, определение единых стандартов и т.д, отчего в большей степени выигрывает и Армения. Другая важная задача в повестке, над которой ведется активная работа – это разработка единого Таможенного кодекса. Предметом переговоров является также переход к единой валюте, который однако, по мнению экспертов, является процессом, требующим как минимум 10 лет, а первым шагом должна стать организация торговли национальными валютами.
Другим важным вектором ЕАЭС является развитие внешних связей. В 2015-ом ЕАЭС подписал соглашение с Вьетнамом о создании Зоны свободной торговли, начались переговоры с Индией, Израилем, Египтом и Ираном. Кроме того, ЕАЭС выступает с инициативой создания сотруднических отношений с ЕС. Председатель Евразийской экономической комиссии Виктор Христенко направил председателю Еврокомиссии Жану Клоду Юнкеру письмо с предложением сформировать рабочую группу, которая обсудит организацию постоянного диалога между ЕС и ЕАЭС.
Армения, в свою очередь, во всем объеме еще не чувствует на себе возможные выгоды ЕАЭС, что обусловлено как нерешенностью ряда инфраструктурных задач, так и вышеописанным экономическим кризисом. Кроме того, Армения как страна, имеющая по сравнению с другими странами ЕАЭС более маленькую экономику, имеет задачу сформулировать собственную роль в союзе и повысить свое значимость в сотрудничестве. В этом году уже предприняты определенные шаги в данном направлении: в частности, Армения предложила содействовать переговорам ЕАЭС-Иран, используя свой многовековой опыт сотрудничества с Ираном. Армения может иметь также ощутимый вклад в развитие сферы ИТ внутри ЕАЭС, в проведении экспертных исследований, в предоставлении площадок сотрудничества для молодежи и в других вопросах. Армения, учитывая опыт диалога ЕС-РА и нынешнюю активность между ними, также может сыграть важную роль в установлении диалога ЕАЭС с ЕС.
Роль Армении в ЕАЭС и в регионе значительно возрастет как в случае задействования железнодорожной связи Армения-Иран, так и в случае перезапуска абхазской железной дороги. Определенные шаги в данном направлении уже делаются.
2015-ый был годом определения новых реалий и целей для ЕАЭС вообще и для Армении в частности, а дальнейшие достижения будут зависеть от инициативности, предприимчивости и прозрачного, конструктивного диалога между странами ЕАЭС.