Մոլենբեկ. իսլամական գետտո Բելգիայի սրտում
Մոլենբեկը, որ Եվրոպայում ջիհադիստական գործունեության օջախ է հանդիսանում, մեկն է Բրյուսելի տասնինը քաղաքային շրջաններից:
Դեռևս արդյունաբերական հեղափոխության շրջանում Բելգիայի մայրաքաղաքի այս հատվածը հայտնի էր որպես «Փոքրիկ Մանչեսթեր»՝ իր բազմաթիվ գործարանների և պահեստների պատճառով, որոնք հիմնադրվում էին նորակառույց ջրուղիների կողքին:
Այսօր, սակայն, Մոլենբեկին ավելի համապատասխանում է «Փոքրիկ Մարոկկո» անվանումը: Անցնելով դեպի Մոլենբեկ տանող կամուրջը՝ թվում է, թե հեռացել եք Եվրոպայից և մուտք եք գործել ինչ-որ մերձավորարևելյան կամ աֆրիկական գետտո:
Շատ խանութների պաստառներ այստեղ արաբերենով են գրված: Հենց կենտրոնում գործում է լրիվ արաբական ոճով բաց շուկա: Իսկ կանայք այստեղ չադրաներ ու փարանջաներ են կրում, ինչպես իրենց հայրենի երկրներում կկրեին:
Տարածքը, որն առավել խիտ բնակեցվածներից մեկն է երկրում, 2013 թ.-ին ունեցել է տղամարդկանց գործազրկության ամենաբարձր 29 տոկոսը՝ համեմատած մնացյալ Բելգիայում առկա 22%-ի: Բնակչության ավելի քան 25 տոկոսը մուսուլման է, որոնցից շատերը ներգաղթյալներ են Հյուսիսային Աֆրիկայից և Թուրքիայից: Մոլենբեկում կա 22 մզկիթ, ինչն ավելի քան չորս անգամ շատ է շրջանի եկեղեցիներից: Մզկիթներից մի քանիսն էլ ծառայում են որպես ծայրահեղականների մշտական հավաքատեղիներ:
Բելգիան այժմ նաև առավելագույն թվով իսլամիստներ արտահանողն է Սիրիա: Բանն այն է, որ ավելի քան 440 բելգիացի քաղաքացի է մեկնել մասնակցելու սիրիական պատերազմին:
Մոլենբեկի քաղաքապետ Ֆրանսուազ Շեպմանն այս առիթով մտահոգություն է հայտնել, որ Սիրիա մեկնածները վերադարձից հետո սկսում են ռազմական գործ սովորեցնել Բելգիայի շատ ուրիշ քաղաքացիների, ինչը բավական վտանգավոր է:
Հիշեցնենք, որ Մոլենբեկն էլ ավելի հայտնի է դարձել նախորդ տարվա նոյեմբերի 13-ի իրադարձություններից հետո: Փարիզի հարձակումների արդյունքում այս շրջանն անմիջապես հայտնվել է միջազգային ուշադրության կենտրոնում: Բելգիական իշխանություններն իրականացրել են որոնման աշխատանքներ և ահաբեկչության կազմակերպման կասկածյալներից երկու հոգու ձերբակալել են հենց Մոլենբեկում:

Моленбек: исламское гетто в сердце Брюсселя
Моленбек является одним из девятнадцати муниципальных образований столичной области Брюсселя и очагом деятельности джихада в Европе. Во время промышленной революции он был известен как "Маленький Манчестер" – из-за многих процветающих заводов и складов, возникших рядом с недавно построенными дорогами.
Сегодня "Маленький Марокко" для Моленбека, расположенного в сердце Европы - более подходящее прозвище. Пересекая мост в Моленбеке, можно почувствовать, что вы резко покинули границы Европы и вошли в какое-то бурлящее ближневосточное или африканское гетто, пишет The Daily Mail.
Многие вывески в магазинах Моленбека на арабском языке; есть шумный базар в стиле открытого рынка, а женщины обычно носят чадру и паранджу, как в Танжере и Стамбуле.
В этом районе, который является одним из самых густонаселенных в стране, уровень безработицы равнялся 29 процентам для мужчин в 2013 году - по сравнению с 22 процентами в остальной части страны. Мусульмане здесь составляют более 25 процентов населения, многие из них - иммигранты из Северной Африки и Турции. В районе есть 22 мечети, что более чем в четыре раза превышает число церквей.
После того, как здесь было арестовано нескольких осужденных и подозреваемых террористов,  Моленбек стал точкой для критиков в вопросе борьбы с исламским терроризмом и радикализацией молодых мусульман-суннитов.
Исламский экстремизм стал предметом ужаса жителей Бельгии - страны, которая в настоящее время является топ-экспортером джихадистов в Сирии. Более 440 бельгийских граждан пересекли границу, чтобы воевать в Сирии, передает Islam in Europe.
Мэр Моленбека - Франсуаза Шепман - опасается, что некоторые жители региона едут Сирию бороться с Исламским Государством, а затем они вернутся обратно с целью обучать других, что очень опасно.
Напомним, что Моленбек стал еще более известным в конце прошлого года - после ноябрьских событий. Недавние нападения в Париже также напомнили миру о Моленбеке. Бельгийские власти провели ряд рейдов в поисках ключевых подозреваемых трагедии, которые, как полагается, живут в этом районе. В результате два человека были арестованы с обвинением в терроризме.