Դաշնակցությունը կդառնա իշխող կոալիցիայի մաս
Դաշնակցությունը «սկզբունքորեն» ընդունել է իշխող կոալիցիայի մաս կազմելու ՀՀԿ առաջարկը: Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանին հայտնել է ՀՅԴ բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանը՝ հաստատելով, որ այդ հարցի շուրջ երկու օր առաջ բանակցություններ են տեղի ունեցել հանրապետության նախագահ և իշխող կուսակցության ղեկավար Սերժ Սարգսյանի հետ: Մարգարյանն իր կուսկացության որոշումը բացատրել է նոր Սահմանադրությունն իրագործելու իրենց պատասխանատվությամբ: «Դաշնակցությունը մեծ պատասխանատվություն է վերցրել՝ համոզումով, հավատքով գնալով սահմանադրական փոփոխություններին: Եվ այսօր մենք չենք կարող պատասխանատվություն չկրել այդ առումով: Դրա համար մենք համաձայն ենք համագործակցության», - նշել է Հրանտ Մարգարյանը:
Մարգարյանի խոսքով՝ առայժմ դժվար է ասել, թե իշխանության հետ համագործակցությունն ինչ ձև կստանա, որովհետև դեռ գտնվում են «բանակցությունների նախնական փուլում»: «Եղել է առաջարկությունը, և մեզ համար սկզբունքորեն ընդունվել է, որ պետք է ունենանք համագործակցություն Սահմանադրությունը կյանքի վերածելու իմաստով: Բայց ուրիշ որևէ խոսակցություն առայժմ տեղի չի ունեցել»,- նշել է Մարգարյանը:
Հարկ է նշել, որ «Հրապարակ» թերթը, վկայակոչելով ՀՅԴ– ՀՀԿ բանակցություններից իրազեկ անձի, հայտնում է, որ բանակցությունները մեկնարկել են դեռ 2015 թվականի դեկտեմբերի 30-ին, հունվարի 8-ի կողմերը երկրորդ հանդիպումն է եղել, դրանից հետո՝ ևս 1-2-ը: «Նույնիսկ պահ է եղել, որ 99 տոկոսանոց որոշում են ընդունել, բայց ամեն անգամ ինչ-որ բան խանգարել է։ Բանն այն է, որ ՀՅԴ-ի պահանջներն ավելի մեծ են, քան նրանց առաջարկում են։ Նրանք երեք նախարարական, երեք մարզպետական պորտֆելների հավակնություն ունեն, ընդ որում՝ ազդեցության մեծ դաշտ ունեցող գերատեսչությունների, ինչպիսին տարածքային կառավարման նախարարությունն է», - գրում է թերթը:
Նշենք, որ լուրերը, որ Դաշնակցությունը կոլաիցիա կկազմի ՀՀԿ-ի հետ, շրջանառվում են այն օրվանից, երբ կուսակցությունը լքեց ընդդիմադիր քառյակը՝ պաշտպանելով նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխությունները: Այդ ժամանակ արդեն պարզ էր, որ ՀՅԴ-ն որոշել է վերադառնալ 2009 թվականին Թուրքիայի հարցում Սերժ Սարգսյանի քաղաքականության պատճառով լքած իշխող կոալիցիա:
Կոլաիցիան 2009-ին լքելուց հետո Դաշնակցությունը շարունակաբար պնդում էր, որ իշխանության հետ համագործակցությունը հնարավոր է համարում այն դեպքում, երբ իրագործվեն  իշխանություններին առաջադրված 7 կետանոց պահանջը, որոնք են՝ հայ-թուրքական արձանագրություններից Հայաստանի ստորագրության հետ կանչելը, 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգի անցումը, կառավարման խորհրդարանական համակարգը, ընդդիմությանը վերահսկողության լծակների տրամադրումը, բիզնեսի և քաղաքականության հստակ տարանջատումը, դատական իշխանության լիարժեք անկախությունը, Հայաստանի և ԼՂՀ միջև ռազմաքաղաքական դաշինքի կնքումը և Սոցիալ-տնտեսական քաղաքականությունը։ Այս պահանջներից որոշների, այդ թվում՝ գլխավոր պահանջի՝ հայ-թուրքական արձանագրությունների մասով կատարված չեն, ինչի պատճառով  ՀՅԴ-ՀՀԿ բանակցությունները քննադատության են ենթարկվում։ Սակայն, ինչպես news.am-ի հետ զրույցում մանրամասնել է ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը, 7 կետերի զգալի հատվածն իրականացվել է, իսկ հայ-թուրքական արձանագրություններն օրակարգից հանելը կարելի է իրացում համարել, քանի որ արձանագրությունների վերակենդանանացման որևէ նախանշան չկա։ Պատգամավորի կարծիքով՝ չիրագործված կետերը կարելի է կայնքի կոչել իշխանությունների հետ համագործակցության միջոցով:
Հիշեցնենք, որ ՀՅԴ-ն իշխող կուսակցության հետ կոալիցիա է կազմել 3-րդ և 4-րդ գումարման Ազգային ժողովներում: Սակայն, 2007 թվականին ձևավորված կոալիցիան լքել է 2009-ին ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունների պատճառով:

Дашнакцутюн станет частью правящей коалиции в Армении
Армянская революционная партия "Дашнакцутюн" дала принципиальное согласие на вступление в правящую коалицию Армении. Об этом армянской службе Радио Свобода заявил представитель Бюро АРФД Грант Маргарян, подтвердив, что два дня назад руководство АРФ "Дашнакцутюн" участвовало в обсуждениях с президентом республики и председателем правящей Республиканской партии Армении Сержем Саргсяном вокруг предложения РПА относительно вступления в коалицию. Маргарян объяснил решение своей партии обязательствами по претворению в жизнь новой Конституции Армении. ""Дашнакцутюн" взяла на себя большое бремя, большую ответственность, с убеждением и верой пойдя на конституционные изменения. И сегодня мы не можем не нести ответственность в плане воплощения этой Конституции в жизнь. Поэтому мы согласны сотрудничать", - отметил Маргарян.
По его словам, сейчас сложно сказать, какой будет коалиция с властями, поскольку "они находятся еще на "начальной стадии переговоров": "Было предложение, которое принципиально было принято с нашей стороны, что у нас должно быть сотрудничество в контексте воплощения в жизнь конституционных поправок. Но никаких других разговоров пока что не было".
Напомним, что АРФ Дашнакцутюн считала возможным сотрудничество с властью в случае реализации 7 пунктов предложений, выдвинутых ими в 2012 году – переход на 100%-ую пропорциональную систему выборов в парламент, парламентская модель управления, предоставление оппозиции рычагов влияния, разделение бизнеса и политики, полная независимость судебной власти, военно-политический союз Армении и Нагорного Карабаха и главное требование - отзывы подписи Армении с протоколов об установлении дипломатических отношений с Турцией. Многие критикуют возможную коалицию АРФД с правящей партией именно из-за того, что некоторые из требований, в том числе главное требование АРФД по армяно-турецким протоколам, не выполнено. В беседе с "Новости Армении" депутат от АРФД Арцвик Минасян пояснил, что снятие армяно-турецких протоколов с повестки Национального Собрания означает, что вероятности продолжения процесса нет, "если не сказать, что она просто нулевая". По мнению депутата, нереализованные пункты можно воплощать в жизнь посредством сотрудничества с властями.
Отметим, что о формировании коалиции "Дашнакцутюн" с РПА стали говорить еще тогда, когда она покинула оппозиционную четверку, поддержав инициативу президента по конституционным изменениям. По некоторым сведениям (газета "Грапарак"), в обмен на коалицию с правящей партией "Дашнакцутюн" требует 3 министерских и 3 губернаторских портфеля.
"Дашнакцутюн" сформировала коалицию с правящей партией во время парламентов 3 и 4 созывов. АРФД в 2009 году вышла из коалиции, сформированной в 2007 году, - на фоне потепления в армяно-турецких отношениях.