Իրանում ազատ արձակված ԱՄՆ 5 քաղաքացիներից մեկը Ջեյսոն Ռեզայանն է
Իրան-Արևմուտք հարաբերությունները նոր փուլ են թևակոխել: Թեև կողմերը հայտարարում են, որ պատժամիջոցների չեղարկումը դեռևս դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնում չի նշանակում, այնուամենայնիվ, ակնհայտ է, որ «քողարկված» դիվանագիտությունը տալիս է իր արդյունքները: Իրանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցների չեղարկումից ընդամենը ժամեր առաջ Թեհրանն ու Վաշինգտոնը հայտարարեցին բանտարկյալների ազատ արձակման մասին: ԱՄՆ-ի կողմից 7 իրանցու ազատ արձակման դիմաց Իրանի բանտերից բաց թողնվեց 5 ամերիկացի:
Նրանց թվում էր նաև 2014 թվականի հուլիսին ձերբակալված Washington Post ամսագրի լրագրող Ջեյսոն Ռեզայանը: Ինչպես նշում է New York Times-ն, ավելի ուշ ԱՄՆ պաշտոնյաները հաստատեցին, որ «ձերբակալված ԱՄՆ քաղաքացիներն ազատ են արձակվել, և ցանկացողները լքել են Իրանը»: The Washington Post-ը ևս հայտարարություն է տարածել՝ հաստատելով, որ Ջեյսոն Ռեզայանը և նրա կինը՝ Եգանե Սալեհին, մեկնել են Իրանից:
Անորոշ մեղադրանքով ձերբակալված Ջեյսոն Ռեզայանի ազատ արձական շուրջ բանակցությունները, ով մինչ այդ աշխատել է որպես Washington Post-ի Թեհրանի բյուրոյի պետ և լուսաբանել միջուկային բանակցությունները, բաց գաղտնիք էին: Ըստ New York Times-ի, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հաճախ էր ակնարկում, որ կուլիսների հետևում աշխատում է այդ ուղղությամբ:
Ռեզայանը բանտարկված էր Թեհրանի Էվին բանտում, իսկ բանտարկության առաջին ամիսներն անցկացրել է մենախցում: Տառապել է տեսողության հետ կապված խնդիրներով, հարազատների պնդմամբ զգալի նիհարել է: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել «լրտեսության, թշնամական կառավարությունների հետ համագործակցության, գաղտնի տեղեկատվության հավաքագրման և Իսլամական հանրապետության դեմ քարոզչության տարածման» համար:
39-ամյա Ռեզայանը շուրջ 10 տարի ապրել է Իրանում, 2012 թվականից աշխատել է Washington Post-ի համար: Իրանի և ԱՄՆ քաղաքացիություն ունեցող Ռեզայանը ծնվել է ԱՄՆ-ի Քալիֆորնիա նահանգում: Նրա հայրն Իրանից ԱՄՆ է տեղափոխվել 1959 թվականին: Մայրը՝ Մարին, ամուսնու մահից հետո տեղափոխվել է Թուրքիա: Որդու ձերբակալությունից հետո նա Թեհրանում է հաստատվել՝ որդուն ավելի մոտ լինելու համար:

Джейсон Резаян - один из освобожденных американцев в Иране
Отношения между Ираном и Западом вступили в новую фазу. Хотя стороны заявляют, что снятие санкций еще не означает восстановления дипломатических отношений, однако очевидно, что "тайная" дипломатия дает свои результаты. Всего за несколько часов до снятия западных санкций Тегеран и Вашингтон объявили о взаимном освобождении заключенных. В ответ на освобождение семерых иранцев в США иранские тюрьмы покинули 5 американцев.
В их числе - корреспондент американской газеты The Washington Post Джейсон Резаян, который был арестован в июле 2014 года. Как отмечает New York Times, позднее американские власти заявили, что граждане США были освобождены, и желающие смогли покинуть Иран. The Washington Post также подтвердил, что Джейсон Резаян и его жена Егинэ Салехи покинули Иран.
Переговоры по освобождению Резаяна всегда были "открытой тайной". Госсекретарь США Джон Керри часто намекал, что он работает в этом направлении "за кулисами". Напомним: Резаян возглавлял бюро The Washington Post в Тегеране с 2012 года и освещал ядерные переговоры.
Его держали в тюрьме Эвин в Тегеране. Родственники Резаяна утверждали, что у него были проблемы со здоровьем. Ему было предъявлено обвинение в "шпионаже, сотрудничестве с враждебными правительствами, сборе конфиденциальной информации, а также в распространении пропаганды против Исламской республики".
39-летний Резаян десять лет жил в Иране, с 2012 года работал для газеты Washington Post. Журналист, имеющий двойное гражданство - Ирана и США - родился в штате Калифорния, США. Его отец переехал из Ирана в США в 1959 году. Мать – Мари - после смерти мужа переехала в Турцию.