Վրացի իրավապաշտպանը դիմել է ՍԴ՝ միասեռական ամուսնություները ճանաչելու հայցով
Փաստաբան և ԼԳԲՏ փոքրամասնության իրավապաշտպան Գեորգի Տատիշվիլին Վրաստանի Սահմանադրական դատարան հայց է ներկայացրել՝ պահանջելով ճանաչել միասեռական ամուսնություները: Նախատեսվում է, որ ՍԴ նիստը կկայանա առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում, հայտնում է «Սպուտնիկ-Գրուզիան»:
«Ես Սահմանադրական դատարան հայց եմ ներկայացրել սեռական փոքրամասնությունների համատեղ կեցության օրենքի վերաբերյալ: Սա բավական բարդ գործընթաց է, սակայն միաժամանակ շատ կարևոր՝ հաշվի առնելով ներկայիս իրողությունները»,- լրագրողներին հայտնել է Գեորգի Տատիշվիլին:
Ըստ իրավապաշտպանի՝ դատարանը կարող է կամբավարարել հայցը կամ արգելափակել այն: Ըստ նրա՝ ընդունված որոշումը կլինի բավական կարևոր:
Բացի այդ, Տատիշվիլին հայտարարել է, որ իշխանությունները ճնշումներ են գործադրում իր և իր համախոհների նկատմամբ: «Ստացել ենք գործընթացը դադարեցնելու և հայցը հետ կանչելու սպառնալիքներ, խնդրանքներ: Մենք չենք նահանջի»,- հայտարարել է իրավապաշտպանը:

Правозащитник: Конституционный суд Грузии должен признать однополые браки
Адвокат и защитник прав ЛГБТ-сообщества Георгий Татишвили внес в Конституционный суд Грузии иск, требуя разрешить в стране однополые браки. Заседание суда по его иску должно состоятся в течение ближайших двух недель, передает Спутник-Грузия.
"Я внес в Конституционный суд иск относительно закона о совместном проживании представителей секс-меньшинств. Это очень сложный вопрос для нашей страны, но в то же время очень важный, исходя из нынешних реалий", - заявил Георгий Татишвили журналистам.
По словам правозащитника, суд может либо одобрить его инициативу, либо заблокировать ее. В любом случае принятое решение будет очень важным, отметил он.
При этом правозащитник заявил, что власти оказывают определенное давление на его и его сторонников. "Слышны угрозы и просьбы прекратить процесс и отозвать иск. Но мы не отступим", - заявил Татишвили.