ԵՄ-ն Թուրքիային կտրամադրի փախստականների համար խոստացված գումարի երկու երրորդը
ԵՄ անդամ պետությունները միգրացիոն ճգնաժամը լուծելու նպատակով համաձայնել են Թուրքիային տրամադրել նախատեսված գումարի երկու երրորդը:
«Այդ երկրների ներդրումը կհաշվարկվի ըստ ազգային ՀՆԱ-ի»,- հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին` հղում կատարելով Հոլանդիայի արտգործնախարար Բերտ Կունդերսնի՝ Ստրասբուրգում Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստում երեքշաբթի արած հայտարարությանը, հաղորդում է Sputnik News- ը:
Նա այս հայտարարությամբ հանդես է եկել այն բանից հետո, երբ Իտալիան հայտնել է, որ շարունակում է արգելափակել միգրանտների ներհոսքն ԵՄ երկրներում դադարեցնելու նպատակով Թուրքիային երեք միլիարդ եվրո հատկացնելու քայլը:

В ЕС договорились о многомиллиардном пакете для Турции
В рамках урегулирования миграционного кризиса страны ЕС договорились о выделении многомиллиардного пакета помощи для Турции. Выделению многомилиардного пакета для Турции долгое время препятствовала Италия.
Так, послы стран - членов ЕС на встрече в Брюсселе 3 февраля, согласились выделить Анкаре два миллиарда евро. Еще один миллиард евро поступит из бюджета ЕС, передает "Корреспондент".
На эти деньги планируется улучшить положение сирийских беженцев, находящихся на турецкой территории. Цель данной программы - уменьшить количество беженцев, вынужденных искать убежища в Европе.