ՆԱՏՕ-ի ուժերը կվերադարձնեն փախստականներին Թուրքիա
Էգեյան ծովում ՆԱՏՕ-ի՝ փախստականների հոսքը նվազեցնելու ու մաքսանենգների դեմ պայքարելու նպատակով գործողությունների իրակացումն ամբողջությամբ փոխում է միգրացիոն իրավիճակը, ինչպես նաև լուծում այդ խնդիրը, հայտնել է  Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Փանոս Կամենոսին Բրյուսելում:
«Վերջին 24 ժամվա դժվար բանակցությունների ընթացքում՝ համագործակցելով Գերմանիայի և ՆԱՏՕ-ի այլ անդամ երկրների հետ, մենք եկել ենք ընդհանուր համաձայնության, ըստ որի միգրացիոն խնդիրը վերջապես կլուծվի», - ասել է Կամենոսին, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նրա խոսքերով՝ ՆԱՏՕ-ի ուժերը, որոնք գործողություններ կիրականացնեն Էգեյան ծովում, ինչպես նաև թուրքական առափնյա գծում, անմիջապես հետ կուղարկեն բռնված միգրանտներին դեպի Թուրքիա:
ՆԱՏՕ-ն համաձայնել է Էգեյան ծովում գործողություն սկսել փախստականների հոսքը նվազեցնելու ու մաքսանենգների դեմ պայքարելու նպատակով:

Натовские силы отправят мигрантов обратно в Турцию
Соглашение о привлечении сил НАТО к патрулированию в Эгейском море полностью меняет ситуацию с миграцией и решит эту проблему, заявил министр национальной обороны Греции Панос Камменос по итогам переговоров в Брюсселе.
"В ходе жестких переговоров в течение последних 24 часов в сотрудничестве с Германией и с другими странами-членами НАТО мы пришли к общему мнению всех стран-членов НАТО по соглашению, которое, наконец, решит проблему миграции", - заявил Камменос, передает РИА Новости.
По его словам, натовские силы, которые будут заняты в Эгейском море и возле турецкой береговой линии, будут немедленно отправлять задержанных мигрантов обратно в Турцию.
Он также добавил, что цель этих сил - остановить преступную деятельность по нелегальной переправке людей.