ԱՄՆ-ը հրաժարվել է Հյուսիսային Կորեայի հետ բանակցելուց
ԱՄՆ-ը հրաժարվել է Հյուսիսային Կորեայի հետ բանակցություններից՝ Կորեական թերակղզում հակամարտության պաշտոնական դադարեցման մասին  միջուկային սպառազինության զարգացման ծրագրերից Փհենյանի չհրաժարվելու պատճառով: Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ պետդեպի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբիին:
Համաձայն Քիրբիի էլեկտրոնային նամակի՝ խաղաղության համաձայնագրի քննարկումն առաջարկել է Հյուսիսային Կորեան:
«Մենք ուշադրությամբ քննարկել ենք նրանց առաջարկը և հստակ հասկացրել, որ միջուկային զենքի կրճատումն ու չեզոքացումը պետք է նմանատիպ ցանկացած որոշման մաս լինի: Հյուսիսային Կորեան չհամաձայնեց մեր պատասխանի հետ»,- գրել է Ջոն Քիբին:

США отказались от переговоров с КНДР из-за атомной программы
США отказались от переговоров с Северной Кореей о прекращении конфликта на Корейском полуострове из-за отказа КНДР свернуть программу развития ядерных вооружений, сообщает gazeta.ru со ссылкой на Reuters.
В распоряжении агентства оказалось письмо Джона Кирби, в соответствии с которым обсудить мирное соглашение предложила Северная Корея.
"Мы тщательно рассмотрели их предложение и ясно дали понять, что ликвидация ядерного оружия является частью любого подобного решения. КНДР не согласилась с нашим ответом», - аписал Кирби.