Աբխազիան պատրաստվում է փոխադարձ ոչ վիզային այցերի մասին համաձայնագիր ստորագրել ԼՂՀ-ի հետ
Աբխազիայի ԱԳՆ-ն փոխադարձ ոչ վիզային այցերի մասին համաձայնագրեր է պատրաստում,  ԼՂՀ-ի ու Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության (ՄՄՀ) հետ։ Այս մասին հայտարարել է Աբխազիայի փոխարտգործնախարար Կան Տանիան, տեղեկացնում է TACC-ը:
«Նախարար Վյաչեսլավ Չիրիկբան Աբխազիայի ԱԳՆ-ի միջազգային-իրավական բաժնին հանձնարարել է պատրաստել բարեկամական ԼՂՀ ու ՄՄՀ փոխադարձ ոչ վիզային այցերի մասին համաձայնագրերի նախագծեր», - նշել է նա՝ պարզաբանելով, որ դա կապված է նրա հետ, որ 2016 թվականի ապրիլի 1-ից ուժի մեջ է մտնում «Աբխազիայի Հանրապետությունից ելքի ու Աբխազիայի Հանրապետություն մուտքի կարգի մասին» օրենքը»։
Այդ օրենքի համաձայն՝ այսուհետ հանրապետություն առանց վիզայի կկարողանան մուտք գործել միայն այն երկրների քաղաքացիները, որոնք ճանաչել են նրա անկախությունն ու ունեն փոխադարձ ոչ վիզային այցերի մասին համաձայնագրեր։

Абхазия готовит соглашения с Нагорно-Карабахской Республикой о безвизовых поездках
МИД Абхазии готовит к подписанию с Приднестровьем и Нагорным Карабахом соглашения о взаимных безвизовых поездках. Об этом сообщил замминистра иностранных дел Абхазии Кан Тания, передает ТАСС.
"Министр Вячеслав Чирикба поручил международно-правовому отделу МИД Абхазии подготовить проекты соглашений о взаимных безвизовых поездках с дружественными Приднестровской Молдавской республикой (ПМР) и Нагорно-Карабахской Республикой (НКР)", - сообщил корреспонденту ТАСС Тания. Это, уточнил он, связано с вступлением в силу с 1 апреля 2016 года Закона "О порядке выезда из Республики Абхазия и въезда в Республику Абхазия".
Согласно закону, впредь в республику без виз смогут въезжать лишь граждане стран, признавших ее независимость и имеющих соглашения о взаимных безвизовых поездках.