Աբխազիան պատրաստվում է փոխադարձ ոչ վիզային այցերի մասին համաձայնագիր ստորագրել ԼՂՀ-ի հետ
Աբխազիայի ԱԳՆ-ն փոխադարձ ոչ վիզային այցերի մասին համաձայնագրեր է պատրաստում,  ԼՂՀ-ի ու Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության (ՄՄՀ) հետ։ Այս մասին հայտարարել է Աբխազիայի փոխարտգործնախարար Կան Տանիան, տեղեկացնում է TACC-ը:
«Նախարար Վյաչեսլավ Չիրիկբան Աբխազիայի ԱԳՆ-ի միջազգային-իրավական բաժնին հանձնարարել է պատրաստել բարեկամական ԼՂՀ ու ՄՄՀ փոխադարձ ոչ վիզային այցերի մասին համաձայնագրերի նախագծեր», - նշել է նա՝ պարզաբանելով, որ դա կապված է նրա հետ, որ 2016 թվականի ապրիլի 1-ից ուժի մեջ է մտնում «Աբխազիայի Հանրապետությունից ելքի ու Աբխազիայի Հանրապետություն մուտքի կարգի մասին» օրենքը»։
Այդ օրենքի համաձայն՝ այսուհետ հանրապետություն առանց վիզայի կկարողանան մուտք գործել միայն այն երկրների քաղաքացիները, որոնք ճանաչել են նրա անկախությունն ու ունեն փոխադարձ ոչ վիզային այցերի մասին համաձայնագրեր։

Abkhazia Prepares an Agreement with Nagorno-Karabakh Republic on Mutual Visa-Free Travel
Ministry of Foreign Affairs of Abkhazia is ready to sign with Transnistria and Nagorno-Karabakh Republic an agreement on mutual visa-free travel. This was announced by Deputy Minister of Foreign Affairs of Abkhazia Kan Taniya, TASS reports.
"Minister Vyacheslav Chirikba requested international legal department of the Foreign Ministry of Abkhazia to prepare a draft agreement on mutual visa-free travel with the friendly Pridnestrovian Moldavian Republic (PMR) and the Nagorno-Karabakh Republic (NKR)," Taniya told TASS. This, he said, is connected with the Law "On procedure of exit from the Republic of Abkhazia and the entry into the Republic of Abkhazia" that will enter into force on April 1, 2016.
According to the law, only those citizens of the countries that have recognized the independence of Abkhazia and have an agreement on mutual visa-free travel, can go to Abkhazia without visa.