Բաքուն հետապնդում է այլախոհներին. Amnesty International
Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը մեղադրել է Ադրբեջանի իշխանություններին այլախոհներին հետապնդելու և երկրում քաղաքացիական հասարակությանը ճնշելու համար։
«Երկրում չեն դադարել հետապնդումները քաղաքական այլակարծության համար և ճնշումը քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ»,- ընդգծվում է 2015 թվականին աշխարհում մարդու իրավունքների վիճակի մասին կազմակերպության զեկույցում։
Մասնավորապես, կազմակերպությունը մատնացույց է արել դատավճիռները, որոնք կայացվել են մի շարք ադրբեջանցի իրավապաշտպանների, լրագրողների, բլոգերների, երիտասարդ ակտիվիստների ու ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների դեմ, ովքեր ձերբակալվել էին 2014 թվականին։
Կազմակերպությունն այս մարդկանց դեմ մեղադրանքները համարում է կեղծ։ «Մեր գնահատականներով՝ Ադրբեջանում առնվազն 18 մարդ խղճի կալանավոր է»,- ասվում է զեկույցում։

Amnesty International: Баку преследует инакомыслящих
Международная правозащитная организация Amnesty International обвинила власти Азербайджана в преследовании инакомыслящих и подавлении в стране гражданского общества, передает РИА Новости.
"В стране не прекращались преследования за политическое инакомыслие и подавление гражданского общества", - подчеркивается в докладе организации о состоянии прав человека в мире в 2015 году, русскоязычная версия которого была представлена в Москве во вторник.
В частности, Amnesty International отметила приговоры, вынесенные ряду азербайджанских правозащитников, журналистов, блогеров, молодежных активистов и оппозиционных политиков, арестованных в 2014 году.
"По нашим оценкам, как минимум 18 человек в Азербайджане остаются узниками совести", -сказал Кривошеев. Одновременно с этим, власти Азербайджана "продолжали мстить" независимым журналистам и активистам, утверждает Amnesty International.