Թուրքիայի անսպասելի քայլը կարող է մեծ հարված հասցնել Մերկելի նախընտրական ծրագրերին
Թուրքական իշխանությունները հրաժարվում են ընդունել ԵՄ-ի, ՆԱՏՕ-ի և Անկարայի միջև ձեռք բերված համաձայնությունների այն պարբերությունն, ըստ որի՝ ՆԱՏՕ-ի տրամադրած նավերով փրկված փախստականները պետք է վերադարձվեն Թուրքիա: Այս մասին հաղորդում է Sputnik News-ը՝ հղում կատարելով  գերմանական Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN) թերթին:
Ըստ թերթի՝ եթե պարզ դառնա, որ Թուրքիայի հետ սկսած այդ գործարքն անհաջողության է մատնվել, ապա դա կործանարար ազդեցություն կունենա Անգելա Մերկելի ՔԴՄ կուսակցության՝ հաջորդ ընտրություններին հաղթելու հեռանկարների վրա:
Այնուամենայնիվ, Թուրքիայի հետ բանակցությունների տապալումը Մերկելի ծրագիրը վտանգելու միակ գործոնը չի կարող հանդիսանալ: Երկրորդ պատճառը Հունաստանի և Մակեդոնիայի սահմաննների միջև տեղի ունեցող քաոսն է, որտեղ մեծ թվով փախստականներ փորձում են ելք գտնել նոր  խստացումներից խուսափելու համար:
Հարկ է նշել, որ Մակեդոնիան խստացրել է իր սահմանային քաղաքականությունը, որի համաձայն՝ միայն Սիրիայի և Իրաքի փախստականներն իրավունք ունեն մուտք գործելու երկիր:  Իսկ ինչ վերաբերում է Աֆղանստանի ապաստան հայցողներին, որոնք նախկինում «ինքնաբերաբար» դիտարկել են որպես փախստականներ՝ այժմ ստիպված են Մակեդոնիայից վերադառնալ Հունաստան:

Turkish authorities are refusing to accept a paragraph in the agreements between the EU, NATO and Ankara, according to which boat refugees rescued by NATO ships are to be returned to Turkey, Sputnik News reports, referring to German newspaper Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN).
According to the newspaper, if it turns out that the deal with Turkey has not worked, the impact on Merkel's CDU party's prospects to win the next elections would be destructive.
However, negotiations with Turkey are not the only reason that may endanger Merkel's plan. The second factor is considered to be the chaos on the border between Greece and Macedonia, where a great number of refugees are seeking to find a way out of the newly introduced restrictions.
It should be noted that Macedonia has restricted its border policy and allows the transit only to refugees from Syria and Iraq. Asylum seekers from Afghanistan who had previously been "automatically" viewed as refugees are now being forced by Macedonia to return to Greece.