Ռուսական գործոնը՝ թուրք-ուկրաինական դաշնակցության գլխավոր խթան
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն երկօրյա այցով ժամանել է Թուրքիա: Նախօրեին Պորոշենկոն հանդիպել է Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի հետ: Կողմերը պայմանավորվել են ընդլայնել համագործակցությունը երկու երկրների միջև բեռնափոխադրության ոլորտում՝ կարևորելով «Ուկրաինայի և Թուրքիայի տարանցիկ ներուժի օգտագործումը ողջ ծավալով», - հայտնում է РИА Новости-ն: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Ուկրաինայի և Թուրքիայի միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքումը:
Ավելի ուշ կայացել է Պորոշենկոյի հանդիպումը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ: Թուրքիայի և Ուկրաինայի միջև բարձր մակարդակով Ռազմավարական խորհրդրի 5-րդ նիստի ժամանակ քննարկվել է երկկողմ հարաբերությունների ողջ փաթեթը, համաձայնեցվել են ապագա համատեղ գործողությունները, հայտնում է Ուկրաինայի նախագահի մամլո ծառայությունը: Կողմերը որոշում են կայացրել «ռուսական ագրեսիայի պայմաններում» խորացնել Թուրքիայի և Ուկրաինայի միջև ռազմավարական դաշնակցությունը, մասնավորապես` անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում:
Թեև Ուկրաինայի նախագահը պնդում է, որ թուրք-ուկրաինական բանակցությունների գլխավոր բաղադրիչը տնտեսական թեմատիկան է, այնուամենայնիվ, ռուս-թուրքական խորացող տարաձայնությունների ֆոնին հատկապես հետաքրքրական է Անկարայի և Կիևի հարաբերությունների քաղաքական կողմը:
Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան մշտապես աջակցել է և շարունակելու է աջակցել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը, «երբեք չի ճանաչել Ղրիմի բռնակցումը և չի պատրաստվում դա անել»: Թուրքիայի նախագահը խոստացել է, որ իր երկիրը կկատարի Ուկրաինային 10 միլիոն ԱՄՆ դոլար տրամադրելու խոստումը՝ կոչ անելով միջազգային հանրությանը մեծացնել Ուկրաինային տրամադրվող աջակցությունը:
Ուկրաինայի նախագահը հայտարարել է, որ «Թուրքիան և Ուկրաինան համագործակցելու են միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում Ղրիմի օկուպացիան դադարեցնելու համար»: Պորոշենկոն նաև խոսել է «Ղրիմի ռուսական օկուպացիոն իշխանությունների կողմից թաթարների նկատմամբ ճնշումների և նրանց հիմնարար իրավունքների խախտումների» մասին: Vesti-ն հայտնում է նաև, որ Պորոշենկոն կոչ է արել Թուրքիայի խորհրդարանին 1944 թվականին Ղրիմի թաթարների տեղահանումը ճանաչել որպես ցեղասպանություն:
Հատկանշական է, որ թուրք-ուկրաինական գործակցությունը հատկապես սկսեց խորանալ թուրքական ուժերի կողմից ռուսական ինքնաթիռի խոցման միջադեպից հետո, որի արդյունքում Ռուսաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունները խիստ լարված բնույթ ստացան: Մինչ այդ պաշտոնական Անկարան ամեն ինչ անում էր ուկրաինական ճգնաժամի ֆոնին ռուս-թուրքական հարաբերություններին վնաս չհասցնելու համար՝ չնայած հայտարարում էր, որ աջակցում է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը և հանդես է գալիս Ղրիմի թաթարների պաշտպանությամբ:
Իսկ հիմա Թուրքիան բալանսի պահպանման նման խնդիր չի դնում իր առջև: Ընդհակառակը՝ Ուկրաինան և Ղրիմի թաթարները դարձել են այն լծակներից մեկը, որն Անկարան ակտիվորեն օգտագործում է Մոսկվայի դեմ:

Россия – главный стимул турецко-украинского сотрудничества
Президент Украины Петр Порошенко посетил Турцию с двухдневным визитом. Накануне Порошенко встретился с премьер-министром Турции Ахметом Давутоглу. Стороны договорились о расширении сотрудничества в сфере грузоперевозок между двумя странами, отмечая "важность обеспечения использования транзитного потенциала Украины и Турции в полном объеме", сообщает РИА Новости. Давутоглу и Порошенко обсудили подписание соглашения о свободной торговле между Украиной и Турцией.
Позднее состоялась встреча Порошенко с президентом Турции Тайипом Эрдоганом. Во время Пятого заседания Стратегического совета высокого уровня между Украиной и Турцией был обсужден весь комплекс двусторонних вопросов и согласованы дальнейшие совместные действия, сообщает пресс служба президента Украины.
Хотя Порошенко утверждает, что важной составляющей переговоров была экономическая тематика, тем не менее, на фоне российско-турецких разногласий политическая сторона этих переговоров намного важнее.
Эрдоган заявил, что "Турция всегда поддерживала и будет поддерживать территориальную целостность и суверенитет Украины и никогда не признавала аннексию Крыма и не собирается этого делать".
В свою очередь Порошенко призвал парламент Турции признать геноцидом депортацию крымских татар в 1944 году, передает Вести
Примечательно, что сотрудничество между Турцией и Украиной начало углубляться после инцидента с российским Су-24, в результате чего резко ухудшились отношений между Россией и Турцией. До этого Анкара пыталась сделать все возможное для того, чтобы не навредить российско-турецким отношениям на фоне украинского кризиса, несмотря на то, что заявляла о своей поддержке территориальной целостности Украины.
Но сеголня Анкара не ставит перед собой подобной цели. Наоборот, Украина и крымские татары стали одними из тех рычагов, которые Анкара активно использует против Москвы.