ՄԱԿ-ն Իրանին զսպվածության և խելամտության կոչ է արել
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը համարում է, որ Իրանը չպետք է տարածաշրջանում սրի իրավիճակը և զսպվածություն ցուցաբերի: Այդ մասին հայտնում է նրա պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը:
«Մերձավոր Արևելիքի տարածաշրջանի ընթացիկ քաղաքական մթնոլորտում, և հաշվի առնելով Իրանից պատժամիջոցների հանումը, գլխավոր քարտուղարը կոչ է անում Իրանին իրեն պահել զուսպ, զգույշ, խելամիտ, և հապճեպ գործողություններով չսրել իրադրությունը»,- ասել է Դյուժարիկը:
Թեհրանը հինգշաբթի օրը խոստացել է, որ հրթիռների փորձարկումը երբեք չի դադարեցվի: Թեհրանի ազգային հրթիռային ծրագրի մշակումից հրաժարվելը եղել է 2015 թվականին Իրանից պատժամիջոցների հանման պայմաններից մեկը:

ООН призвала Иран к сдержанности и благоразумию
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун считает, что Ирану не следует обострять ситуацию в регионе и необходимо проявлять сдержанность. Об этом сообщил официальный представитель Генсека Стефан Дюжаррик, прередает lenta.ru.
"В текущей политической атмосфере Ближневосточного региона, и учитывая лишь недавнее снятие санкций с Ирана, генсек призывает (…) Иран вести себя сдержанно, осторожно, благоразумно и не обострять ситуацию поспешными действиями", - сказал Дюжаррик.
В четверг Тегеран пообещал, что испытания ракет не будут остановлены никогда. Отказ Тегерана от разработки национальной ракетной программы был одним из условий снятия введенных за работу над ядерной программой санкций с Исламской Республики летом 2015 года.