Թուրքիայում նոր պարետային ժամեր են սահմանվում
Թուրքիայի հարավ-արևելքում գտնվող Շըրնաք քաղաքի կենտրոնում հայտարարվել է քսանչորսժամյա պարետային ժամ, հաղորդում է Sputnik News-ը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Էֆքան Ալանը հայտնել էր, որ  շուտով Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) դեմ երկրի երեք շրջաններում (Յուքսեքօվա, Շըրնաք և Նուսայբին) սկսվելու են նոր գործողություններ:
Յուքսեքօվայում ու Նուսայբինում պարետային ժամը տեղական իշխանությունների կողմից սահմանվել է կիրակի օրը, իսկ Շըրնաքում պարետային ժամը կսկսի գործել մարտի 14-ին, ժամը 23:00-ին:

A new round-the-clock curfew is to be launched in the capital of Turkey's southeastern province of Sirnak, the country's authorities announced in a statement.
Earlier Turkish Interior Minister Efkan Ala announced about the start of a new counterterrorism campaign against the Kurdistan Workers’ Party (PKK) in the country's southeast, especially in the districts of Yuksekova, Nusaybin and Sirnak, Sputnik News reports.
"In order to neutralize members of the separatist terrorist organization, disassemble barricades and dispose of booby traps, as well as to ensure the safety of citizens and their property, a decision was made to impose a curfew in the city of Sirnak from 23.00, from March 14," the provincial authorities said on Monday.