Բրյուսելում շարունակվում են հակաահաբեկչական գործողությունները
Բելգիայի ոստիկանությունն արդեն երկու օր է, ինչ հակաահաբեկչական գործողություններ է ծավալում մայրաքաղաք Բրյուսելում: Որոնվում են նախորդ տարի նոյեմբերին Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչության կասկածայլաները:
Հիշեցնենք, որ Փարիզում նոյեմբերի 13-ին ահաբեկչությունների շարք էր տեղի ունեցել, որի հետևանքով զոհվել էր ավելի քան 130 մարդ։
Մարտի 15-ի երեկոյան ոստիկանները ստուգումներեն սկսել  մայրաքաղաքի հարավային Ֆորե շրջանում գտնվող բնակարաններից մեկում, որտեղ, ենթադրաբար, պետք է թաքնված լինեին կասկածյալները: Տեղի իշխանությունները հայտնում են, որ մեկ կամ մի քանի զինված անձինք կրակել են ոստիկանների վրա, երբ նրանք բացել են բնակարանի դուռը: Վիրավորվել է երեք բելգիացի և մեկ ֆրանսիացի կին ոստիկան: Հարձակվողներից մեկը սպանվել է: Նրա ինքնությունը դեռևս հայտնի չէ:
Խուզարկության ընթացքում այդ տանը հայտնաբերվել է նաև «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դրոշը:
Ֆրանսիայի Ներքին գործերի նախարար Բեռնար Կազնյովը հաղորդել է, որ Բրյուսելում, որտեղ, ենթադրաբար, ծրագրվել են և նախապատրաստվել են փարիզյան ահաբեկչությունները, իրավապահների գործողությանը մասնակցել են նաև ֆրանսիական ոստիկանական ստորաբաժանումներ:
«Դա հատուկ գործողության ենթատեքստում էր: Բելգիացի և ֆրանսիացի ոստիկանների թիմը հայտնվել է գնդակոծության տակ» ,- ասել է նախարարը:
Իսկ Բելգիայի վարչապետ Շառլ Միշելն իր հերթին այսօր հայտարարել է, որ հակաահաբեկչական գործողությունները շարունակվում են, ոստիկանները որոնում են փախուստի դիմած երկու անձի:
Ուշագրավ է սակայն, որ մինչ Բրյուսելում հակաահաբեկչական գործողությունները շարունակվում են, բելգիացիները սոցցանցերում կրկին կատուների լուսանկարներ են տեղադրում և հումորով մակագրություններ թողնում: Բանն այն է, որ դեռ անցյալ տարվա հետախուզության ժամանակ, երբ Բրյուսելում  արտակարգ իրավիճակ էր սահմանվել, ոստիկանները խնդրել էին համաքաղաքացիներին «չմատնել» իրենց հատուկ գործողությունները, որպեսզի հեշտ ու արագ իրականացվի օպերացիան, և  իրավիճակի մեջ մտնող բելգիացիները սկսել էին համացանցում զանազան կատուների նկարներ տարածել և անհեթեթ մեկնաբանություններ գրել՝ այդպիսով կարծես «շեղելով» ահաբեկիչների ուշադրությունն ու թուլացնելով նրանց զգոնությունը:
Ոստիկանների հետ նման «համագործակցությամբ» բելգիացիները կարծես ցույց են տալիս նաև, որ չնայած այն լարվածությանն ու վախի մթնոլորտին, որ կա այժմ Բրյուսելում, նրանք հրաժարվում են ահաբեկիչների սպառնալիքներին գերին դառնալ և խուճապի մատնվելով հաճույք պատճառել վերջիններիս:

Anti-Terrorist Activities Continue in Brussels
It’s already two days that the Belgian police have been carrying out anti-terrorist operations in Brussels. Looking for the terrorists accused of organizing Paris attacks of last year.
It should be noted that the terrorist attacks in Paris on November 13 killed more than 130 people, leaving another 250 badly injured.
On the evening of March 15, police started its raids in one of the apartments in the South Fore quartier of Brussels, where, presumably, the suspected ones were hidden. Local authorities report that one of several armed men fired at the policemen when they opened the door. Three Belgian policemen and one French policewoman got wounded in result. One of the attackers was killed. His identity is not yet known. A flag of the terrorist group "Islamic state" was found in the apartment.
French Interior Minister Bernard Kaznyove reported that it is in Brussels, where, presumably, the terrorist attacks of Paris have been planned and prepared, and that the French police together with the Belgian one also participated in the special operations.
The Belgian Prime Minister Charles Michel, in turn said that anti-terrorist operations continue, and the police are searching for the two escaped.
It is noteworthy, however, that while the anti-terrorist operations continue, Belgians post on social networks the pictures of cats leaving funny inscriptions above. The point is that even during last year’s investigations, when an emergency was set in Brussels, police asked citizens not to tell about their special operations so that they could carry out them much quicker and easier, and the wise Belgians started to post various cats pictures and absurd comments in order to "divert" the terrorists attention and weaken their vigilance.
Due to such a "collaboration" with police, Belgians seem to show that despite the tense and fearful atmosphere that exists now in Brussels, they refuse to panic and become hostage to terrorists’ threats.