Քառօրյա պատերազմից հետո հայկական կողմը բանակցային գործընթացում պետք է որդեգրի ավելի կոշտ դիրքորոշում
Քառօրյա պատերազմում հայկական կողմի ակնհայտ ռազմական հաղթանակը, մեր զինվորների մարտական բարձր ոգին և հայ ժողովրդի համախմբվածության աստիճանը թույլ են տալիս առնվազն ակնկալել, որ հետպատերազմյան այս շրջանում մեր դիվանագիտությունը գոնե պարտավոր է հետ չմնալ մեր զինվորների ձեռք բերած հաջողություններից: ԼՂՀ-Ադրբեջան սահմանին լարվածության նման աննախադեպ աճից հետո, իհարկե, դժվար է պատկերացնել, որ կողմերը հեշտությամբ կկարողանան ռազմական դաշտից կրկին տեղափոխվել բանակցային սեղան և շարունակել բանակցությունները:
Քառօրյա պատերազմը փոխեց իրավիճակ: Հերթական անգամ ականատեսը եղանք Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությանը. տապալելով բանակցային գործընթացը՝ Բաքուն դիմեց ագրեսիայի՝փորձելով բանակցային գործընթացում իր ունեցած ոչ այդքան շահավետ վիճակը բարելավել ռազմական գործողություններով: Մաքսիմալիստական ցանկություններ ունեցող Ալիևին, սակայն, այս կերպ ևս չհաջողվեց լուծել խնդիրը:
Այսօր բանակցային սեղանին շարունակում են մնալ Մադրիդյան սկզբունքները, ավելի ճիշտ՝ դրանց կազանյան տարբերակը, սակայն դրա շուրջ բանակցություններում առաջընթաց գրանցելը հիմա առավել քան դժվար է լինելու: Ռազմական գործողություններ սկսելով՝ Ադրբեջանը խախտեց 1994թ-ի Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԼՂՀ կողմից ստորագրված զինադադարի համաձայնագիրը, որը բանակցությունների հիմքն էր հանդիսանում: Նշվում է, որ ապրիլի 5-ին բանավոր պայմանավորվածությամբ ձեռք բերված հրադադարը հիմնված է 1994թ-ի զինադադարի համաձայնագրի վրա, և այն եղել և այժմ էլ մնում է ուժի մեջ: Եթե իսկապես այդպես է, ապա մինչ սկզբունքների շուրջ բանակցություններին վերադառնալը մեր պահանջը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներից և Ադրբեջանից պետք է լինի վերադառնալ մինչև ապրիլի 1-ը եղած իրավիճակին՝ վերականգնելով մինչ այդ եղած սահմանները: Այն պարագայում, եթե զինադադարի համաձայնագիրն այլևս ուժի մեջ չէ, ապա պետք է կնքել նոր համաձայնագիր արդեն ԼՂՀ-ի և Ադրբեջանի միջև, անհրաժեշտության դեպքում՝ նաև առանձին համաձայնագիր  Հայաստանի և Ադրբեջնի միջև:
Հրադադարի հետ կապված այս հարցերը պարզելուց և լուծելուց հետո միայն հնարավոր կլինի վերադառնալ հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններին, որտեղ հայկական կողմը պետք է դրսևորի առավել կոշտ դիրքորոշում, քան մինչ քառօրյա պատերազմն էր և բանակցային գործընթացում հաջողություն ապահովելու համար պահանջի, որպեսզի ԼՂՀ-ն վերադառնա բանակցային սեղան: Այն, որ առանց հակամարտության կողմ հանդիսացող ԼՂՀ-ի անմիջական մասնակցության հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններում լուրջ առաջընթաց հնարավոր չէ գրանցել, փաստ է, և, կարծես թե, այս գիտակցումը աստիճանաբար սկսում է ամրապնդվել նաև համանախագահների մոտ:

После четырехдневной войны армянские стороны должны принять более жесткую позицию в переговорах
Решение военных задач в апрельской четырехдневной войне, боевой дух наших солдат и высокая степень консолидации нашего народа дают основания ожидать, что в послевоенный период наша дипломатия, по крайней мере, не отступит от достижений наших солдат. После такого беспрецедентного роста напряженности на карабахо-азербайджанской границе, конечно, трудно представить, что стороны так легко смогут перейти с арены военных действии на стол переговоров и продолжить диалог.
Четырехдневная война изменила ситуацию. В очередной раз мы стали свидетелями деструктивной политики Азербайджана: сорвав переговорный процесс, Баку совершил агрессию в попытке улучшить свою не такую уж выгодную позицию в процессе переговоров военными действиями. Однако Алиеву, у которого максималистские желания, не удалось решить эту проблему военным успехом.
Мадридские принципы или, вернее, их казанская версия по-прежнему остаются на столе переговоров, но теперь будет труднее зафиксировать какой-то прогресс в переговорах. Начав военные действия, Азербайджан нарушил соглашение о режиме прекращении огня 1994 года, подписанное Азербайджаном, Арменией и Нагорно-Карабахской Республикой – соглашение, которое был основой переговоров.
Устное соглашение о прекращении огня, достигнутое 5 апреля 2016 года, основано на Соглашении 1994 года о прекращении огня, которое до сих пор остается в силе. Если это действительно так, то перед тем, как вернуться к переговорам по принципам урегулирования, мы должны потребовать – как от Азербайджана, так и сопредседателей Минской группы ОБСЕ - вернуться к ситуации, существовавшей до 1 апреля, то бишь восстановления тех границ, которые существовали на момент подписания Соглашения о прекращении огня. В случае, если Соглашение о прекращении огня больше не действует, новое соглашение должно быть подписано между НКР и Азербайджаном. Также - в случае необходимости – возможно подписать отдельное соглашение между Арменией и Азербайджаном.
Лишь после решения этих вопросов, касающихся Соглашения о прекращении огня, можно будет вернуться к переговорам по урегулированию конфликта, в которых армянские стороны должны принять более жесткую позицию, чем та, которая была до четырехдневной войны. Для обеспечения успеха переговоров Армения должна потребовать, чтобы НКР вернулась за стол переговоров. Без участия НКР, которая является главной стороной конфликта, невозможно будет зафиксировать серьезный прогресс в переговорах. Это - однозначный факт, и, кажется, его осознание постепенно укрепляется и среди сопредседателей.