Քառօրյա պատերազմից հետո հայկական կողմը բանակցային գործընթացում պետք է որդեգրի ավելի կոշտ դիրքորոշում
Քառօրյա պատերազմում հայկական կողմի ակնհայտ ռազմական հաղթանակը, մեր զինվորների մարտական բարձր ոգին և հայ ժողովրդի համախմբվածության աստիճանը թույլ են տալիս առնվազն ակնկալել, որ հետպատերազմյան այս շրջանում մեր դիվանագիտությունը գոնե պարտավոր է հետ չմնալ մեր զինվորների ձեռք բերած հաջողություններից: ԼՂՀ-Ադրբեջան սահմանին լարվածության նման աննախադեպ աճից հետո, իհարկե, դժվար է պատկերացնել, որ կողմերը հեշտությամբ կկարողանան ռազմական դաշտից կրկին տեղափոխվել բանակցային սեղան և շարունակել բանակցությունները:
Քառօրյա պատերազմը փոխեց իրավիճակ: Հերթական անգամ ականատեսը եղանք Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությանը. տապալելով բանակցային գործընթացը՝ Բաքուն դիմեց ագրեսիայի՝փորձելով բանակցային գործընթացում իր ունեցած ոչ այդքան շահավետ վիճակը բարելավել ռազմական գործողություններով: Մաքսիմալիստական ցանկություններ ունեցող Ալիևին, սակայն, այս կերպ ևս չհաջողվեց լուծել խնդիրը:
Այսօր բանակցային սեղանին շարունակում են մնալ Մադրիդյան սկզբունքները, ավելի ճիշտ՝ դրանց կազանյան տարբերակը, սակայն դրա շուրջ բանակցություններում առաջընթաց գրանցելը հիմա առավել քան դժվար է լինելու: Ռազմական գործողություններ սկսելով՝ Ադրբեջանը խախտեց 1994թ-ի Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԼՂՀ կողմից ստորագրված զինադադարի համաձայնագիրը, որը բանակցությունների հիմքն էր հանդիսանում: Նշվում է, որ ապրիլի 5-ին բանավոր պայմանավորվածությամբ ձեռք բերված հրադադարը հիմնված է 1994թ-ի զինադադարի համաձայնագրի վրա, և այն եղել և այժմ էլ մնում է ուժի մեջ: Եթե իսկապես այդպես է, ապա մինչ սկզբունքների շուրջ բանակցություններին վերադառնալը մեր պահանջը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներից և Ադրբեջանից պետք է լինի վերադառնալ մինչև ապրիլի 1-ը եղած իրավիճակին՝ վերականգնելով մինչ այդ եղած սահմանները: Այն պարագայում, եթե զինադադարի համաձայնագիրն այլևս ուժի մեջ չէ, ապա պետք է կնքել նոր համաձայնագիր արդեն ԼՂՀ-ի և Ադրբեջանի միջև, անհրաժեշտության դեպքում՝ նաև առանձին համաձայնագիր  Հայաստանի և Ադրբեջնի միջև:
Հրադադարի հետ կապված այս հարցերը պարզելուց և լուծելուց հետո միայն հնարավոր կլինի վերադառնալ հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններին, որտեղ հայկական կողմը պետք է դրսևորի առավել կոշտ դիրքորոշում, քան մինչ քառօրյա պատերազմն էր և բանակցային գործընթացում հաջողություն ապահովելու համար պահանջի, որպեսզի ԼՂՀ-ն վերադառնա բանակցային սեղան: Այն, որ առանց հակամարտության կողմ հանդիսացող ԼՂՀ-ի անմիջական մասնակցության հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններում լուրջ առաջընթաց հնարավոր չէ գրանցել, փաստ է, և, կարծես թե, այս գիտակցումը աստիճանաբար սկսում է ամրապնդվել նաև համանախագահների մոտ:

After the Four-Day War the Armenian Side should Adopt a Tougher Stance in the Negotiations
The apparent military success in the four-day war, the fighting spirit of our soldiers and the high degree of consolidation of the Armenians at least let us expect that in post-war period our diplomacy will at least not step back from the achievements reached by our soldiers. After such an unprecedented growth of tension on the NKR-Azerbaijan border, of course, it is difficult to imagine that the sides will so easily be able to move from the military field to the negotiating table and continue negotiations.
The four-day war changed the situation. Once again we witnessed the destructive policy of Azerbaijan: failing the negotiation process, Baku resorted to aggression attempting to improve its not so profitable situation in the negotiating process with military actions. Aliyev with his maximalist desires, however, failed to solve the problem in this way.
Madrid principles or rather their Kazan version still remains on the negotiation table, but now it will be more than difficult to record progress in the negotiations. Starting military operations, Azerbaijan broke 1994 Ceasefire Agreement signed between Azerbaijan, Armenia and Nagorno-Karabakh Republic, which was the basis for negotiations.
It is being mentioned that the oral agreement on ceasefire reached on April 5 is based on 1994 Ceasefire Agreement, which has been and still remains in force. If it is indeed so, then before returning to the negotiations over the principles, our demand from Azerbaijan and the OSCE Minsk Group Co-Chairs should be to go back to the situation existing before April 1, restoring the previously existing borders. In case the ceasefire agreement is no longer valid, a new agreement should be signed between the NKR and Azerbaijan, if necessary, a separate agreement between Armenia and Azerbaijan, as well.
After clarifying and solving these issues concerning the Ceasefire Agreement, it will be possible to return to negotiations on the conflict settlement, in which the Armenian side should adopt tougher position than before the four-day war and to ensure the success of the talks demand that NKR return to the negotiation table. Without the participation of NKR that is a conflicting side, it will be impossible to record a serious progress the negotiations over conflict resolution. This is a fact, and it seems that this perception gradually strengthened among the Co-Chairs as well.