Բրիտանիայում բժիշկների գործադուլի պատճառով չեղարկվել է ավելի քան 125 հազար վիրահատություն
Մեծ Բրիտանիայում բուժհաստատությունների երիտասարդ աշխատակիցների գործադուլի պատճառով չեղարկվել են ավելի քան 125 հազար վիրահատություններ և բժշկական ընդունելություններ։ Գործադուլից մեկ օր առաջ յուրաքանչյուր երրորդ հիվանդանոց արդեն ծայրահեղ վիճակում էր, հայտնում է Telegraph-ը։
Ապրիլի 26-ին և 27-ին ծրագրված 48-ժամյա գործադուլի ժամանակ երիտասարդ բժիշկները (աշխատանքային փորձը չի գերազանցում 10 տարին), ովքեր Բրիտանական բժշկական ասոցիացիայի անդամներ են, պատմության մեջ առաջին անգամ հիվանդներին չեն ցուցաբերի ընդհանրապես որևէ օգնություն, նույնիսկ՝ հրատապ։ Հիվանդանոցներում նրանց կփոխարինեն ավագ բժիշկները։
Ավելի վաղ բժիշկները բաց նամակով դիմել էին առողջապահության նախարար Ջերեմի Հանթին՝ կոչ անելով չեղարկել իրենց չգոհացնող նոր պայմանագրերի ներդրման մասին որոշումը։ Ամենայն հավանականությամբ, նրանց խնդրանքն անտեսվել է:

В Британии из-за забастовки врачей отменили более 125 тысяч операций
Более 125 тысяч операций и приемов у врача были отменены из-за забастовки молодых сотрудников медицинских учреждений в Великобритании, каждая третья больница в преддверии забастовок уже находится в критической ситуации, сообщает РИА Новости со ссылкой на газету Telegraph.
Во время запланированной на 26 и 27 апреля 48-часовой забастовки молодые врачи (в эту категорию попадают те, чей рабочий стаж не превышает 10 лет), являющиеся членами Британской медицинской ассоциации, впервые в истории не будут предоставлять пациентам вообще никакой помощи, даже экстренной.
Ранее медики обратились к министру здравоохранения Джереми Ханту с открытым письмом, в котором призвали его отменить решение о введении не устраивающих их новых контрактов.