Գերմանացի քաղաքական գործիչները քննադատել են Թուրքիային՝ լրագրողների մուտքն արգելելու համար
Գերմանիայի խորհրդարանը շուտով քննարկելու է լրագրողներին երկիր չթողնելու թուրքական իշխանությունների քայլը:
Երկրի պաշտոնյաները դատապարտում են թուրքական իշխանությունների պատրաստած «սև ցուցակի» առկայությունը, որով երկիր չեն թողնում անցանկալի լրագրողներին։
«Նման ցուցակներն ընդհանուր ոչ մի բան չունեն ժողովրդավարության հետ»,- հայտարարել է Եվրախորհրդարանի նախագահ, գերմանացի սոցիալ-դեմոկրատ Մարտին Շուլցը։
Նրա հետ համաձայն է նաև Գերմանիայի «Կանաչների» ղեկավար Բրիտա Հասելմանը, ով նաև քննադատել է այն, որ «Թորքիայի նախագահի մասին ցանկացած քննադատական խոսք կարող է հետապնդման պատճառ դառնալ»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Թուրքիայի իշխանությունները Bild գերմանական թերթի ֆոտոլրագրողին թույլ չէին տվել մուտք գործել երկիր: Գիորգոս Մութաֆիսը ժամանել է Ստամբուլ և կիրակի առավոտյան պետք է Bild գերմանական տաբլոիդի պատվերով թռչեր Լիբիա, սակայն Լիբիայի փոխարեն նա ստիպված է եղել վերադառնալ Աթենք:
«Անձնագրային հսկողության ծառայությունում ինձ հայտնեցին, որ իմ անունն ինչ-որ ցուցակում է ներառված, և ես չեմ կարող մուտք գործել Թուրքիա: Այնուհետև վերցրին իմ անձնագիրը, և գիշերը ստիպված եղա մնալ օդանավակայանում: Ինձ այդպես էլ չասացին, թե կոնկրետ ինչ պատճառով է անունս այդ ցուցակում հայտնվել»,- պատմել է Մութաֆիսը, ով ժամանակին աշխատել է նաև Reuters գործակալության, Al Jazeera և CNN հեռուստաալիքների և մի քանի հեղինակավոր ամսագրերի համար:
Դրանից բացի, Թուրքիան թույլ չէր տվել երկիր մուտք գործել նաև գերմանական ARD հեռուստաընկերության աշխատակից Ֆոլկեր Շվենկին՝ իբրև թե «անվտանգության նկատառումներից» ելնելով: Նիդերլանդների ԱԳՆ-ն էլ իր հերթին հաստատել էր, որ ձերբակալվել է թուրքական ծագումով հոլանդացի լրագրող Էմբրու Ումարը՝ Twitter սոցցանցում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիպ Էրդողանի մասին քննադատական հաղորդագրություններից հետո։
Իրավիճակը Թուրքիայում գնալով նմանվում է իր «փոքր եղբայր» Ադրբեջանում տիրող իրավիճակին, որն իր տարածք թույլ չի տալիս այն մարդկանց մուտքը, ովքեր երբևէ հայտնվել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում: Ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն նույնիսկ հատուկ «սև ցուցակ» ունի՝ այդ մարդկանց անունները հատ առ հատ նշած: Թուրքիայում, սակայն, նմանատիպ ցուցակներ փաստորեն կազմվում են մասնագիտական որակներից ելնելով՝ ներառելով ընդամենը այն լրագրողներին, ովքեր «համարձակվել են» քննադատել Էրդողանին ...

Черный список журналистов - по-турецки
Политики Германии подвергли критике запрет Турции на въезд немецкого журналиста газеты Bild в страну. Эту проблему планируют обсудить в немецком Бундестаге. ''Списки с журналистами не имеют ничего общего с демократией'', - заявил председатель Европарламента, немецкий социал-демократ Мартин Шульц. Согласна с ним и депутат от Социал-демократической партии ФРГ Мишель Мюнтеферинг. ''Правительство Германии должно поднять этот вопрос - даже в условиях интенсивного сотрудничества с Турцией'', - отметила она, сообщает TASS.
Руководитель ''зеленых'' Брита Хасельман также подвергла критике то, что ''любое критичное слово о президенте Турции может стать причиной преследований''.
Напомним, греческого фотокорреспондента немецкого издания Bild Гиоргиса Мутафиса не пустили в Турцию. Он прилетел в Стамбул и в воскресенье должен был вылететь в Ливию - по заданию немецкого таблоида Bild, однако из-за запрета турецких властей ему пришлось вернуться в Афины.
В связи с этим депутат парламента Турции от оппозиционной Народно-республиканской партии Барыш Яркадаш сообщил о том, что он направил запрос на имя премьер-министра страны Ахмета Давутоглу, в котором просит разъяснить ситуацию, связанную с запретом на въезд в страну зарубежных журналистов.
"Сколько иностранных журналистов находится в списке лиц, въезд которых запрещен в Турцию? Кем, на каком основании и по каким критериям этот список составляется?" - говорится в полученном РИА Новости запросе турецкого депутата.
Ранее власти Турции отказали во въезде главному редактору Sputnik Турция Туралу Керимову и журналисту немецкого телеканала ARD Фолькеру Швенку. Американскому журналисту Дэвиду Лепеске, который сотрудничает с журналом Foreign Affairs и телеканалом Al Jazeera America, было также отказано в повторном въезде в Турцию.
Кроме этого, МИД Нидерландов подтвердил задержание в ночь на воскресенье голландской журналистки с турецкими корнями Эбру Умар, которая на прошлой неделе написала заметку с критикой просьбы турецких дипломатов в Роттердаме к своим соотечественникам сообщать об оскорблениях в адрес президента Турции Эрдогана.
Ситуация очень становится похожей на братский Турции Азербайджан, который не впускает в свою страну людей, исходя из его национальной принадлежности (армян) или согласно имеющемуся в МИД "черному списку" (те, кто побывал в НКР). В Турции, однако, своеобразный "черный список" составляется по профессиональным качествам - в него входят именно журналисты, критикующие Эрдогана...