Ի՞նչ է փորձում փոխել Ադրբեջանը
Ապրիլի սկզբին Բաքվի սանձազերծած ադրբեջանա-ղարաբաղյան պատերազմից հետո մի շարք փոփոխություններ տեղի ունեցան ոչ միայն ռազմական, այլև քաղաքական գործընթացում։ Մասնավորապես, Ադրբեջանի ղեկավարությունն իր հայտարարություններում, հրադադարի մասին խոսելիս, առավելապես շեշտադրում է կատարում ապրիլի 5-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ԶՈւ շտաբի պետերի՝ Մոսկվայում ձեռք բերված բանավոր հայտարարության, այլ ոչ թե 1994թ. կնքված եռակողմ զինադադարի համաձայնագրի վրա:
Դրան զուգահեռ, Ադրբեջանի ներկայացուցիչը նամակ հղեց ՄԱԿ՝ ուշադրություն հրավիրելով այն հանգամանքի վրա, թե իբր հայկական կողմից ռազմական գործողությունները չեղարկել են 1994թ. հրադադարի համաձայնագիրը:
Այս քայլերով Ադրբեջանը հետապնդում է միանգամից մի քանի նպատակ։
Առաջին, այս կերպ պաշտոնական Բաքուն, փորձ է անում իբրև թե ամրագրել ապրիլյան պատերազմից հետո նոր իրավիճակն ու զրոյացնել մինչ այդ եղած պայմանավորվածություններն ու բանակցությունները, այդ թվում՝ դրանց իրավական հիմքերը: Սա նախնական քայլ է՝ «Մադրիդյան սկզբունքների» իր համար ոչ ցանկալի դրույթներից ազատվելու և արդեն նոր իրավիճակում մանևրելու ավելի լայն հնարավորություններ ստանալու համար:
Երկրորդ, 1994թ. զինադադարն ու 1995թ. դրա ամրապնդման համաձայնագիրը եռակողմ են և դրանց տակ իրենց ստորագրությունն են դրել և՛ Ադրբեջանի, և՛ Արցախի, և՛ Հայաստանի ներկայացուցիչները: Ադրբեջանը մշտապես խուսափում է Արցախը, որպես հակամարտության և բանակցությունների կողմ, ճանաչելուց՝ Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը ներկայացնելով որպես երկկողմ հակամարտություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Այժմ, Բաքուն փորձում է օգտվել նրանից, որ Մոսկվայում նոր համաձայնությունը ձեռք է բերվել Երևանի և Բաքվի միջև` այդ կերպ լեգալ բնույթ հաղորդելով Արցախին գործընթացից դուրս մղելուն:
Երրորդ, 1994թ. զինադադարը գրավոր համաձայնագիր է, որը կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունից զատ ենթադրում է նաև այդ պահին առկա սահմանների ամրագրում: Մինչ դեռ ապրիլին Մոսկվայում ձեռք է բերվել միայն բանավոր պայմանավորվածություն կրակը դադարեցնելու վերաբերյալ: Ուստի, վերջինի վրա հղվելով՝ Ադրբեջանը փորձում է ազատվել նաև սահմանների ամրագրման խնդրից:
Ադրբեջանի այս քաղաքականությունն ու հռետորաբանությունը հարվածի տակ են դնում հրադադարն ընդհանրապես ու ստեղծում են պատերազմի վերսկսման մեծ ռիսկ։ Բացի այդ, փաստացի այդ կերպ հարցականի տակ է դրվում 22 տարիների հաշտեցման ողջ գործընթացը՝ զրոյացնելով միջնորդների, այդ թվում նաև Ռուսաստանի (որը 1994թ․ համաձայնագրի կնքման հիմնական միջնորդն ու երաշխավորն էր) ջանքերը։ Պատահական չէ, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը երևանյան իր այցի ընթացքում բազմիցս շեշտեց, որ 1994թ․ հրադադարի համաձայնագիրն անժամկետ է և պարտադիր կատարման համար։
Բաքուն, չկարողանալով լուծել իր խնդիրները մարտի դաշտում, փորձում է իր ապրիլյան արկածախնդրությունից  դիվիդենտներ քաղել գոնե քաղաքական հարթության մեջ։ Այս մոտեցումը հայկական երկու կողմերի համար անընդունելի է։ Դրանով է բացատրվում նաև ՀՀ պետական դիրքորոշման կոշտացումն ու ՀՀ նախագահի հայտարարությունն առ այն, որ բանակցությունների շարունակման մասին խոսք լինել չի կարող, քանի դեռ չի պահպանվում 1994-1995թթ․ համաձայնեցված հրադադարը։

Что пытается изменить Азербайджан?
После развязанной в начале апреля официальным Баку азербайджано-карабахской войны имел место ряд изменений не только в военных, но и в политических процессах. В частности, руководство Азербайджана в своих заявлениях, говоря о перемирии, в большей степени подчеркивало устное соглашение от 5-го апреля, достигнутое в Москве между начальниками штабов ВС Армении и Азербайджана, не удостаивая вниманием трехстороннее соглашение о прекращении огня, подписанное в 1994-го году.
Параллельно этому представитель Азербайджана направил письмо в ООН, обращая внимание на то обстоятельство, будто боевые действия армянской стороны денонсировали соглашение о перемирии от 1994-го года.
Этими шагами Азербайджан преследует одновременно несколько целей.Первая – подобным образом Баку пытает зафиксировать якобы новую ситуацию, создавшуюся после апрельской войны, и аннулировать существующие до этого соглашения и переговоры, в том числе и их правовые основы. Это является шагом для освобождения от нежелательных положений в "Мадридских принципах" и получения более широких возможностей маневрирования уже в новой ситуации.
Вторая: соглашение о прекращении огня 1994-го и соглашение по его укреплению от 1995-го года являются трехсторонними - под ними поставили свои подписи представители и Азербайджана, и Арцаха, и Армении. Азербайджан всегда избегает признания Карабаха в качестве стороны переговоров, представляя миру конфликт как двусторонний - между Арменией и Азербайджаном. Сейчас Баку пытается воспользоваться тем, что в Москве достигнуто новое устное соглашение между Ереваном и Баку, тем самым давая легальный характер вытеснению Арцаха из переговорных процессов.
Третья цель: Соглашение о прекращении огня от 1994-го года является письменным - оно, кроме договоренностей по перемирию, предполагает также закрепление существующих на тот момент границ. Между тем, в апреле в Москве было достигнуто лишь устное соглашение о прекращении огня. Следовательно, ссылаясь на последнее соглашение, Азербайджан пытается освободиться от вопроса закрепления границ.
Эта политика Азербайджана и его риторика ставят под удар перемирие вообще и создают большие риски для возобновления войны. Кроме того, подобным образом ставится под вопрос и весь 22-летний процесс примирения, аннулируя усилия посредников, в том числе и России, которая являлась основным посредником и гарантом подписания соглашения от 1994-го года. Не является случайным и то, что министр иностранных дел РФ Сергей Лавров во время своего ереванского визита неоднократно подчеркивал, что соглашение по перемирию от 1994-го года является безвременным и обязательным для исполнения.
Баку, не сумев решить свои задачи на поле боя, пытается сорвать дивиденды из своей апрельской авантюры хотя бы в политической плоскости. Этот подход является неприемлемым для обеих армянских сторон. Этим объясняется также ужесточение позиций РА и заявление президента Армении о том, что о продолжении переговоров - пока не соблюдается согласованное в 1994-1995 годах перемирие - не может быть и речи.