Իրանը հուսով է հարթել Թուրքիայի հետ տարաձայնությունները
Իրանը Թուրքիայի հետ բոլոր վիճելի հարցերը կարգավորելու հանդեպ տրամադրված է հնարավորինս դրական՝ չնայած տարածաշրջանում իրավիճակի կարգավորման բազմաթիվ տարաձայնություններին: Այս մասին Թեհրանում կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ-ի մամլո քարտուղար Հուսեին Ջաբեր Անսարին:
Անսարիի խոսքերով՝ Իրանը հուսով է, որ երկու երկրները կկարողանան հարթել տարաձայնությունները և կողմերի համար կնքել առավել շահավետ պայմանավորվածություններ ու աջակցել տարածաշրջանային կոնֆլիկտների կարգավորմանը:
Նշենք, որ Թեհրանի և Անկարայի գլխավոր տարաձայնությունը վերաբերում է սիրիական հակամարտությանը և մասնավորապես Բաշար Ասադի ճակատագրին:

Iran Hopes to Resolve Disagreements with Turkey
Despite many disagreements on regional developments, Iran’s strategy is to approach Turkey with as much positive outlook as possible, Foreign Ministry's Spokesman Hossein Jaberi Ansari announced during a press conference in Tehran, Trend reports.
Ansari said that Iran hopes that the two countries can settle their differences and come up with the most beneficial arrangements for both parties to help resolve regional conflicts.
Iran and Turkey have political disagreements in the region, particularly over the Bashar Asad regime in Syria, supported by Tehran.