Իրանը հուսով է հարթել Թուրքիայի հետ տարաձայնությունները
Իրանը Թուրքիայի հետ բոլոր վիճելի հարցերը կարգավորելու հանդեպ տրամադրված է հնարավորինս դրական՝ չնայած տարածաշրջանում իրավիճակի կարգավորման բազմաթիվ տարաձայնություններին: Այս մասին Թեհրանում կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ-ի մամլո քարտուղար Հուսեին Ջաբեր Անսարին:
Անսարիի խոսքերով՝ Իրանը հուսով է, որ երկու երկրները կկարողանան հարթել տարաձայնությունները և կողմերի համար կնքել առավել շահավետ պայմանավորվածություններ ու աջակցել տարածաշրջանային կոնֆլիկտների կարգավորմանը:
Նշենք, որ Թեհրանի և Անկարայի գլխավոր տարաձայնությունը վերաբերում է սիրիական հակամարտությանը և մասնավորապես Բաշար Ասադի ճակատագրին:

Иран надеется уладить разногласия с Турцией
Несмотря на многочисленные разногласия по ситуации в регионе, Иран позитивен, насколько это возможно, в отношении улаживания всех спорных вопросов с Турцией. Об этом, как передает Trend, сказал пресс-секретарь МИД Хоссейн Джабер Ансари на пресс-конференции в Тегеране.
Ансари сказал, что Иран надеется, что две страны смогут уладить разногласия и заключить наиболее выгодные для обеих сторон договоренности о содействии решению региональных конфликтов.
Иран и Турция имеют политические разногласия в регионе, особенно по режиму Башара Асада в Сирии, который поддерживает Тегеран.