Արցախը նոր օմբուդսմեն ունի
ԼՂՀ Ազգային ժողովը փակ գաղտնի քվեարկության արդյունքում 27 կողմ, 2 դեմ հարաբերակցությամբ ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում քիչ առաջ հաստատեց Ռուբեն Մելիքյանի թեկնածությունը:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ, ԼՂՀ Մարդու իրավունքների նոր պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել խորհրդարանականներին վստահության համար և նշել, որ իր առաջնային գործունեությունն է լինելու միջազգային հարթակներում ներկայացնել ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից կատարված անմարդկային վայրագությունները:
«Այդ վայրագությունները պետք է դատապարտվեն և համապատասխան գնահատական ստանան միջազգային հանրության կողմից և այդ կապակցությամբ կան բավարար փաստեր, որոնց ներկայացման համար ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը հետևողական է լինելու»,-ասել է նորանշանակ օմբուդսմենը և հավելել, որ իր աշխատանքի առանցքն է լինելու նաև շարունակել իր արդեն նախկին պաշտոնակցի աշխատանքն՝ ավելի միջազգայնացնելով ու հանրայնացնելով ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի գործունեությունը:

Artsakh Has a New Ombudsman
The Nagorno-Karabakh Republic National Assembly approved Ruben Melikyan to the position of NKR Human Rights Defender (Ombudsman), Artsakh Press reports.
The newly appointed Ombudsman expressed his gratitude to MPs for trust and noted that the will present  inhuman atrocities committed by Azerbaijan during the four-day war on  international platforms.
"These atrocities should be condemned and international community should give respective response. There is enough evidence for which NKR Human Rights Defender’s Office will work in a  consistent way," said Ruben Melikyan .
He added that he will continue his former counterpart's work and will further internationalize and publicize the activity of Human Rights Defender’s Institute.