Սարգսյան-Ալիև հանդիպումն արևմտյան մամուլի ուշադրության կենտրոնում
Երեկ Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտաքին քաղաքականության ղեկավարների և համանախագահների մասնակցությամբ, տեղի ունեցավ հանդիպում, որն առաջինն էր 2016թ. ապրիլին հակամարտ կողմերի միջև տեղի ունեցած ռազմական բախումներից հետո։
Վիեննայի հանդիպումը համաշխարհային մամուլի արևմտյան մի շարք պաշտոնատար անձանց ուշադրության կենտրոնում է: Անդրադարձ է կատարվել հատկապես կողմերի միջև պայմանավորվածությունը՝ շփման գծում մշտադիտարկման իրականացման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման վերաբերյալ։
Եվրոպացի և ամերիկացի պաշտոնյաները հատկապես ընդգծում են այն հանգամանքը, որ կողմերը, համաձայնվելով հանդիպել Վիեննայում, ըստ էության, վերահաստատել են իրենց հավատարմությունը հրադադարի ռեժիմին և համաձայնություն են ձեռք բերել՝ բանակցությունները հետագայում ևս շարունակելու վերաբերյալ։
Սակայն նրանք դատապարտում են Եվրոպական միության պասիվությունն այդ բանակցությունների վարման և լարվածությունը մեղմացնելու հարցում: «Նույնիսկ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը նախատեսում է այցելություն կատարել Հայաստան և Ադրբեջան՝ ներդնելով ակնհայտ դիվանագիտական ջանքեր, իսկ ԵՄ առաջնորդները նման ծրագրեր կարծես թե չունեն, գրում է Euroactive-ը:
Գերմանական հանրահայտ Deutsche Welle-ն ծավալուն անդրադարձ է կատարել Վիեննայի հանդիպմանը։ Լրատվամիջոցի կարծիքով՝ հանդիպման փաստն արդեն իսկ վկայում է, որ Սարգսյանն ու Ալիևը պատրաստ են քաղաքական երկխոսության շարունակմանը։ Գերմանական պարբերականն անդրադարձ է կատարել նաև փաստին, որ Ռուսաստանը զենք է վաճառում հակամարտության երկու կողմերին էլ, իսկ Թուրքիան անվերապահորեն աջակցություն է ցուցաբերում Ադրբեջանին։
Հակամարտությանը՝ Ռուսաստանի և Թուրքիայի ներգրավվածությանն անդրադարձել է նաև ամերիկյան հեղինակավոր Washington Post-ը՝ գրելով, որ Ռուսաստանը պարտավորություն ունի պաշտպանելու ընդհանուր անվտանգության պակտը ստորագրած իր դաշնակից Հայաստանին, իսկ Ադրբեջանը մեծ հույսեր է կապում Թուրքիայի հետ:
Միջազգային լրատվական Associated Press-ն, իր հերթին, հիշեցրել է, որ ավելի վաղ այս ամիս Հայաստանի կառավարությունը խորհրդարան է ուղարկել այն օրինագիծը, որով կոչ է արվում ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը:
«ՀՀ կառավարությունը նախկինում արգելափակել էր ընդդիմության առաջարկած նմանատիպ օրինագծերը, սակայն այս անգամ համաձայնել է ուղարկել այն խորհրդարան, ինչը դիտվել է որպես նախազգուշացում Ադրբեջանին: Ադրբեջանը դատապարտել է այդ նախաձեռնությունը, նշելով, որ այն ուղղված է ընդդեմ խաղաղ բանակցությունների», - գրում է գործակալությունը:
Ինչևէ ամենասուր հոդվածը նվիրված երեկվա հանդիպմանը, թերևս, պատկանել է բրիտանական Reuters լրատվական գործակալությանը, որը քննադատել է այն փաստը, որ հանդիպումից ընդամենը ժամեր անց կրկին զինծառայողներ են սպանվում սահմանին:
«Մինչ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները պայմանավորվում էին, որ անհրաժեշտ է խաղաղ կարգավորման ճանապարհով լուծել Ղարաբաղյան հակամարտությունը, կեսգիշերին սահմանին կրկին կրակահերթ եղավ»:
Գործակալությունը նշում է, որ մեկական զինվոր է սպանվել թե՛ հայկական, թե՛ ադրբեջանական կողմերից, ինչը հաստատել են երկու երկրների պաշտպանության նախարարությունները:
Ինչևէ, չնայած կարծիքների բազմազանությանը թե՛ պաշտոնյաների, թե՛ մամուլի ներկայացուցիչների շրջանում, մի հարցում բոլորը միակարծիք էին. հանդիպումը միանշանակ պետք է տեղի ունենար և կողմերը, այդ թվում հենց երկու նախագահները, անպայման պետք է դեմ դիմաց դուրս գային և բանակցեին:

Встреча в Вене: реакция западных СМИ
В понедельник президент Армении Серж Саргсян и президент Азербайджана Ильхам Алиев встретились в Вене для обсуждения карабахского конфликта. Во встрече приняли участие министры иностранных дел стран-сопредседателей Минской группы - Соединенных Штатов, России и Франции.
Западные чиновники и представители СМИ, естественно, не могли обойти это событие своим вниманием. В основном они утверждают, что на переговорах в Вене чувствовался дух компромисса.
Тем не менее, как пишет информационное агентство Reuters, "военнослужащие из Азербайджана и Карабаха были убиты рано утром во вторник, через несколько часов после того, как президенты Армении и Азербайджана договорились о необходимости мирного урегулирования конфликта в сепаратистском регионе".
"Стороны договорились о прекращении огня месяц назад, но жители говорят, что перестрелки и обстрелы до сих пор слышны по ночам, и людей по-прежнему убивают", - пишет агентство.
Европейские чиновники выразили сожаление по поводу отсутствия усилий Европейского Союза по ослаблению напряженности. "Даже Папа Римский Франциск планирует визиты в Армению и Азербайджан в очевидном дипломатическом контексте, в то время как у лидеров ЕС нет таких планов", - пишет Euroactive.
Но самое интересное - то, что западные страны уделяют больше внимания и фокусируются на России и Турции и их вовлечение в карабахский конфликт, чем на непосредственные стороны конфликта – Армению, Азербайджан и Карабах.
"Москва, которая продавала оружие обеим сторонам и имеет военный договор с близким союзником Арменией, рассматривается в качестве центральной фигуры для остановки конфликта. А Турция, находящаяся в натянутых отношениях с Москвой из-за сбитого Анкарой российского самолета вблизи ее границы с Сирией в прошлом году - пообещала поддержать своего союзника - Азербайджан", - пишет немецкая Deutsche Welle.
Американская Washington Post, в свою очередь, пишет: "Недавно правительство Армении дало добро законодательству, которое призывает признать независимость Нагорного Карабаха. Ранее правительство блокировало аналогичные предложения оппозиции, но на этот раз решило направить его в парламент, что рассматривается в качестве предупреждения Азербайджану. Азербайджан осудил эту инициативу, заявив, что все это направлено на "потопление" мирных переговоров".
И все же, несмотря на разнообразие мнений чиновников и представителей западных СМИ, в основном они единогласны в том, что встреча в Вене, несомненно, должна была состояться, и стороны, в том числе лидеры двух стран, должны были обязательно выйти один на один на переговоры.