Կհաջողվի՞ արդյոք անցնել Ղարաբաղյան հիմնախնդրի քաղաքական կարգավորմանը
Վիեննայի հանդիպման կարևորությունն ու արդյունավետությունն, առաջին հերթին, չափվելու են ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման հաջողությամբ:
Վիեննայում մայիսի 16-ին ուշ երեկոյան տեղի ունեցած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը կարևոր է դիտարկել մի քանի տեսանկյունից:
Առաջին, այս հանդիպումն էական կարևորություն ուներ ԼՂՀ-ի նկատմամբ ապրիլին Ադրբեջանի սանձնազերծած պատերազմից հետո գործընթացը բնական հուն վերադարձնելու տեսակետից: Ապրիլյան քառօրյա պատերազմն ու դրանից հետո 1994 և 1995թ. հրադադարի համաձայնագրերից հրաժարվելու Ադրբեջանի փորձերը կասկածի տակ էին դրել ամբողջ տարածաշրջանի և մասնավորապես՝ Ղարաբաղյան կարգավորման համար ամենակարևորը՝ հրադադարի շուրջ պայմանավորվածությունը: Համաձայնագրերի կնքումից ի վեր ականատես էինք եղել տարբեր սրացումների և ադրբեջանական զանազան պրովոկացիաների, սակայն նման լայնամասշտաբ հարձակում երբևէ չէր գրանցվել: Չնայած Ադրբեջանին չհաջողվեց հասնել էական հաջողությունների, և նրա ծրագրերը ձախողվեցին՝ Բաքուն փորձեց, այնուամենայնիվ, դիվիդենտներ քաղել գործընթացից: Ձեռնարկվեցին մի շարք քայլեր, որպեսզի սրացումից հետո ապրիլի 5-ին Մոսկվայում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետերի՝ կրակի դադարեցման վերաբերյալ ձեռք բերած բանավոր համաձայնությունը սկսի ընկալվել որպես բանակցությունների նոր հիմք, և չեղարկվեն 1994 և 1995թ. եռակողմ համաձայնագրերը: Այդ կերպ Բաքուն փորձում էր վերջնականապես դուրս մղել ԼՂՀ-ին բանակցային սեղանից՝ նաև չեզոքացնելով բանակցային գործընթացի որոշակի փուլում նրա ներգրավման հնարավորությունը:
Չնայած Վիեննայի հանդիպման արդյունքներն ամփոփող ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների տարածած հայտարարության մեջ չի ամրագրվում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հավատարմությունը 1994թ և 1995թ համաձայնագրերին, այլ նշվում է միայն, որ «նախագահները վերահաստատել են իրենց հավատարմությունը հրադադարին և հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը»՝ համանախագահներն իրենց կողմից շեշտում են «1994 և 1995թ․ հրադադարի համաձայնագրերը պահպանելու կարևորությունը»: Սա ցույց է տալիս, որ միջնորդների համար Ադրբեջանի մոտեցումն ընկալելի չէ, և այս երկու գրավոր համաձայնագրերը շարունակելու են հիմք հանդիսանալ կարգավորման և հրադադարի պահպանման համար:
Երկրրորդ, Վիեննայի հանդիպման ընթացքում չի քննարկվել Ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորումը: Հանդիպման հիմնական նպատակն է եղել վերադարձնել կողմերին բանակցային սեղան և որոշել հետագա քայլերը՝ քաղաքական կարգավորման հասնելու համար: Առաջնային խնդիրը, բնականաբար, կողմերի միջև վստահության վերականգնումն է, ինչի մասին նախքան հանդիպումը հայտարարել էին նաև ՀՀ նախագահն ու ՀՀ ԱԳ նախարարը: Հնարավոր չէ բանակցել քաղաքական կարգավորման և փոխադարձ զիջումների մասին, եթե չկան պատերազմի չվերսկսման հստակ երաշխիքներ: Այդ նպատակով հանդիպման ընթացքում որոշում է ընդունվել հնարավորինս արագ կյանքի կոչել ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմների կիրառման գաղափարը: Սա, ըստ էության, վերջին շրջանում առավել քննարկվող վստահության միջոցառումներից մեկն է, որին բոլոր կողմերը, բացառությամբ Ադրբեջանի, տվել էին իրենց համաձայնությունը: Միջնորդ երկրների նման բարձր մակարդակով այս պահանջի ամրագրումն ու նախագահների հանդիպման ժամանակ դրա հաստատումը լուրջ հարված է Ադրբեջանի համար և զգալիորեն նվազեցնում է այս պահանջի կատարումից խուսանավելու նրա հնարավորությունը:
Զուգահեռաբար, փորձագետների կողմից փորձ է արվում  հետաքննության մեխանիզմների հաստատման անհրաժեշտության ամրագրումը ներկայացնել որպես Հայաստանի պահանջի կատարում, նույնիսկ որոշակի զիջում Հայաստանին: Սակայն, իրականում, սա ընդամենը քաղաքական գործընթացի տրամաբանությամբ թելադրված քայլ է, և պատերազմի չվերսկսման երաշխիքները չեն կարող դիտարկվել որպես ռեվերանս Հայաստանին: Առավել ևս, հայկական բանակն ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ընթացքում ցույց տվեց, որ պատերազմի միջոցով խնդիրը լուծելու Ադրբեջանի երկարամյա շանտաժն անտեղին է, ու պատերազմը չի բերում կողմերից ոչ մեկի համար ցանկալի արդյունքներ: Ուստի, ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմները հավասարապես կարևոր են հակամարտության բոլոր կողմերի և, առաջին հերթին, ընդհանրապես խաղաղ կարգավորման համար:
Վստահության միջոցների կիրառումը Հայաստանը չի սահմանել որպես իր նպատակ կամ բանակցությունների նախապայման: Պարզապես բարձրաձայնվել են այն պայմանները, որոնք կարող են անհրաժեշտ մթնոլորտ ապահովել քաղաքական բանակցությունների համար:
Ինչպես նշվեց Վիեննայում, ակնկալվում է, որ հունիսին տեղի կունենա նախագահների հաջորդ հանդիպումը՝ արդեն քաղաքական կարգավորման շուրջ: Դատելով միջնորդների մասնակցության բավական բարձր մակարդակից ՝ ՌԴ ԱԳ նախարար, ԱՄՆ Պետքարտուղար և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի առաջին տեղակալ, կարելի է եզրակացնել, որ նրանք տրամադրված են լուրջ ջանքեր գործադրել իրավիճակն առաջ մղելու համար: Չի բացառվում, որ նրանք փորձեն քաղաքական կարգավորման ներքո ևս հնարավորինս շուտ հասնել հստակ պայմանավորվածությունների:
Անդրադառնալով միջնորդությանը՝ նշենք, որ ապրիլյան սրացումից հետո կրակի դադարեցման հարցում և կողմերի հետ քննարկումների գործընթացում անկհայտորեն աչքի էր ընկնում Ռուսաստանի ակտիվությունը: Վիեննայում իրավիճակի որոշակի բալանսավորման բերվեց և նշվեց, որ նախագահների հանդիպումը տեղի է ունեցել ամերիկյան կողմից միջնորդությամբ, ինչը նպատակ էր հետապնդում ցույց տալ, որ ոչ միայն Ռուսաստանը, այլև մյուս համանախագահներն էլ են լուրջ տրամադրված բանակցային գործընթացի առաջընթացի հարցում։ Միաժամանակ, Վիաննայի հանդիպումը տեղ չի տալիս բացառելու հետագայում՝ քաղաքական կարգավորման գործընթացում Ռուսաստանի հատուկ դերակատարությունը:
Այսպիսով, ապրիլյան պատերազմն Ադրբեջանին էական դիվիդենտներ չբերեց, բոլոր կողմերին պատճառեց ծանր մարդկային կորուստներ և ավելի սասանեց առանց այն էլ գրեթե գոյություն չունեցող վստահության մթնոլորտը: Կհաջողվի՞ արդյոք միջնորդներին այժմ դուրս բերել բանակցային գործընթացը փակուղուց և առաջընթաց ապահովել քաղաքական կարգավորման հարցում, մեծապես կախված է լինելու Ադրբեջանի վրա անհրաժեշտ ճնշում գործադրելու և պայմանավորված վստահության միջոցները կյանքի կոչելու այդ թվում՝ միջնորդների քաղաքական կամքից: Եթե ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմները չգործեն և չլինեն պատերազմի չվերսկսման գործուն երաշխիքներ՝ պարզապես անտրամաբանական կլինի ակնկալել փոխզիջումեր և քաղաքական կարգավորման առաջընթաց:

Will It be Possible to Pass to the Political Settlement of Karabakh Conflict?
The importance and effectiveness of the Vienna meeting, first of all, will be measured by the successful implementation of the agreements reached.
It is important to consider the meeting between the presidents of Armenia and Azerbaijan in Vienna that took place late in the evening on May 16 according to several points.
First, this meeting was of significant importance to bring the conflict settlement process back to its natural course after the war unleashed by Azerbaijan in April against Nagorno-Karabakh Republic. April four-day war and after it the attempts of Azerbaijan to denounce the 1994 and 1995 ceasefire agreements had put under question the most important for the whole region and especially for Karabakh conflict settlement - the ceasefire agreement.
Since the signing of the agreements we have witnessed various escalations and provocations made by Azerbaijan, but such kind of large-scale military operations have never been recorded. Though Azerbaijan did not achieve a substantial progress, and its plans failed, Baku, tried to get dividends from the process.
A number of steps were taken by Azerbaijan so as the verbal ceasefire agreement reached on April 5 by the Chiefs of the General Staff of the Armed Forces of Armenia and Azerbaijan in Moscow began to be perceived as a new basis for negotiations, and to denounce the 1994 and 1995 trilateral agreements. That way Baku was trying to push NKR away form the negotiation table forever, also neutralizing the possibility of NKR’s involvement in the negotiation process at a certain stage.
Although the joint statement of the OSCE MG Co-Chairs summarizing the meeting in Vienna does not fix the commitment of the Presidents of Armenia and Azerbaijan to the 1994 and 1995 agreements, it is stated that "the Presidents reiterated their commitment to the ceasefire and the peaceful settlement of the conflict," whereas the Co-Chairs "insisted on the importance of respecting the 1994 and 1995 ceasefire agreements." This shows that the Azerbaijani approach is not acceptable for the mediators, and these two written agreements will continue to serve as a basis for settlement and ceasefire.
Second, during the Vienna meeting the political settlement of Karabakh conflict was not discussed. The main purpose of the meeting was to return the parties to the negotiating table and decide on further steps to achieve a political settlement. The main task is, of course, to restore confidence between the parties, which before the meeting was also declared by the RA President and the Foreign Minister.
It is impossible to negotiate about a political settlement and mutual concessions, if there are no clear guarantees of non-resumption of hostilities. For this purpose during the meeting it was decided to implement the idea of establishing investigation mechanisms of the OSCE as soon as possible. This is actually one of the confidence-building measures discussed a lot recently, to which all the parties, except Azerbaijan, gave their consent. Fixing this requirement by the Co-Chairs and its approval during the meeting of the Presidents is a serious blow to Azerbaijan and significantly reduces its ability to avoid from implementing this requirement.
In parallel, experts attempt to introduce the fixing of the need to establish investigation mechanisms as carrying out the demand of Armenia, presenting this even a concession to Armenia. However, in reality, this step is simply dictated by the political process, and guarantees of non-resumption of war cannot be considered as a reverence for Armenia. Moreover, the Armenian army during the four-day war in April showed that the blackmail of Azerbaijan of starting a war is senseless, and that the war will not bring the desired results for any of the parties. Therefore, the investigation mechanisms of the OSCE are equally important for all parties to the conflict and, above all, for a peaceful settlement process.
Armenia has not defined the establishment of confidence-building measures as its aim or a precondition. Simply those conditions were raised that can provide the necessary atmosphere for political negotiations.
As it was mentioned in Vienna, it is expected that the next meeting of the Presidents will be held in June – this time already on a political settlement. Judging by the high level of participation of the mediators - Russian Foreign Minister, US Secretary of State and First Deputy Minister of Foreign Affairs of France, one can conclude that they intend to exert serious efforts to move the situation forward. It is possible that they will try to reach an agreement as soon as possible under a political settlement.
As for the mediators, it should be noted that after the April escalation on the issue of ceasing the fire and holding discussions with the sides, Russia’s active involvement was quite obvious.In Vienna the situation was somehow brought into a balance and it was mentioned that the meeting of the Presidents took place with the mediation of the US, which aimed to show that not only Russia, but the other mediators as well have serious intentions for the progress in the negotiation process. At the same time the meeting in Vienna does not exclude as well that in the future Russia will assume a special role in the settlement process.
Thus the April war did not bring much dividends to Azerbaijan, it caused human losses to all sides and shattered the atmosphere of trust that almost did not exist. Whether the mediators be able to bring the negotiation process out of the deadlock and ensure progress in the political settlement, will depend largely on the political will of the mediators to put pressure on Azerbaijan and carry out the agreed confidence-building measures. If the investigation mechanisms of the OSCE do not work and there are no guarantees of peace, it will be illogical to expect concessions and progress in the political settlement.