Մեծ Բրիտանիան մտադիր չէ միանալ ԵՄ բանակին. ՊՆ
Միացյալ Թագավորության զինված ուժերը երբեք չեն դառնա ԵՄ միասնական բանակի մաս, որի ստեղծմանն ուղղված վերջին շրջանում կոչեր են հնչում առանձին քաղաքական գործիչներից։ Այս մասին ասվում է երկրի պաշտպանության նախարարության տարածած հայտարարությունում, փոխանցում է TACC-ը։
Այդ կերպ են գերատեսչությունում արձագանքել մամուլի հրապարակումներին, որոնցից կարելի էր եզրակացնել, որ Անգլիայի հարավում վերջերս անցկացված բրիտանացի ու եվրոպացի զինվորականների զորավարժությունները քայլ են դեպի ԵՄ բանակի ստեղծում։ «Այդ պնդումները սխալ են»,- հայտնել են ՊՆ-ում՝ ընդգծելով, որ խոսքը պլանային զորավարժությունների մասին է, որոնք նախկինում անց են կացվել 2008, 2010 և 2013 թվականներին։

Великобритания не планирует присоединяться к армии ЕС
Вооруженные силы Соединенного Королевства никогда не станут частью единой армии Евросоюза, к созданию которой в последнее время призывают отдельные политики. Об этом, как передает ТАСС, говорится в распространенном заявлении министерства обороны страны.
Таким образом в ведомстве отреагировали на публикации в прессе, из которых можно было сделать вывод о том, что недавние учения британских и европейских военных на юге Англии якобы являются шагом к созданию армии ЕС. "Эти утверждения неверны", - сообщили в Минобороны. Там также подчеркнули, что речь идет о "плановых маневрах", которые прежде проводились в 2008, 2010 и 2013 годах.