ԼՂՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալական նամակներ է ուղարկել Չիլիի Պատգամավորների պալատ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը մայիսի 23-ին շնորհակալական նամակներ է ուղարկել Չիլիի Պատգամավորների պալատի նախագահ Օսվալդո Անդրադեին, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող  թիվ 565 բանաձևի հեղինակներ Իսսա Կորտին, Գուստավո Հասբունին, Դենիս Պասկալին, Ալդո Կորնեխոյին և Խորխե Սաբագին, հայտնում են ԼՂՀ ԱԺ պաշտոնական կայքից:
«Մեզ համար անչափ թանկ ու գնահատելի է այն ուշադրությունն ու ընդգծված վերաբերմունքը, որ Չիլիի Պատգամավորների պալատն արտահայտել է որպես դիրքորոշում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում՝ հենվելով միջազգային իրավունքի նորմերի և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի վրա:
Առանց չափազանցության, ձեր հայտարարությունը միջազգային անտարբերությունը ճեղքող այն համարձակ քայլերից է, որն ընդօրինակելի պետք է լինի միջազգային անվտանգության հարցերով շահագրգիռ բոլոր դերակատարների համար:
1991թ. իրացնելով ինքնորոշման իր իրավունքը՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը  հռչակեց անկախություն, և արդեն շուրջ քառորդ դար է կառուցում ու զարգացնում է ժողովրդավարության վրա հիմնված պետականությունը: Ձեր ծանրակշիռ աջակցությունը մեզ ոգևորում է լիահույս լինել, որ միջազգային հանրությունը կհարգի Արցախի  ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքը, ինչը լրացուցիչ երաշխիք կդառնա մեր ժողովրդի անվտանգության ապահովման համար և  կնպաստի տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության հաստատմանը»,- ընգծված է խորհրդարանի նախագահի շնորհակալական նամակներում:

Председатель НС НКР направил благодарственные письма в Палату депутатов Чили
23-го мая председатель Национального Собрания Республики Арцах Ашот Гулян направил благодарственные письма председателю Палаты депутатов Чили Освальдо Андраде, авторам резолюции №565, осуждающей агрессию Азербайджана против Нагорно-Карабахской Республики, Иссе Корту, Густаво Асбуну, Денизе Паскаль, Aльдо Корнехо и Хорхе Сабагу, сообщает пресс-служба НС НКР.
"Для нас чрезвычайно дороги и достойны высокой оценки внимание и выраженное отношение, которые Палата депутатов Чили представила в качестве своей позиции в вопросе урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, опираясь на нормы международного права и право наций на самоопределение.
Без преувеличения, ваше заявление – один из тех смелых шагов, которые противоречат безразличию международного сообщества и должны послужить примером для всех заинтересованных в вопросах международной безопасности акторов.
В 1991 году, реализовав свое право на самоопределение, народ Нагорного Карабаха провозгласил независимость и уже около четверти века строит и развивает государственность, основанную на демократии. Ваша ощутимая поддержка вселяет в нас надежду на то, что международное сообщество с уважением отнесется к реализованному народом Арцаха праву на самоопределение, что станет дополнительным залогом обеспечения безопасности нашего народа и будет способствовать установлению мира и стабильности в регионе", – говорится в благодарственных письмах председателя парламента.