ԼՂՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալական նամակներ է ուղարկել Չիլիի Պատգամավորների պալատ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը մայիսի 23-ին շնորհակալական նամակներ է ուղարկել Չիլիի Պատգամավորների պալատի նախագահ Օսվալդո Անդրադեին, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող  թիվ 565 բանաձևի հեղինակներ Իսսա Կորտին, Գուստավո Հասբունին, Դենիս Պասկալին, Ալդո Կորնեխոյին և Խորխե Սաբագին, հայտնում են ԼՂՀ ԱԺ պաշտոնական կայքից:
«Մեզ համար անչափ թանկ ու գնահատելի է այն ուշադրությունն ու ընդգծված վերաբերմունքը, որ Չիլիի Պատգամավորների պալատն արտահայտել է որպես դիրքորոշում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում՝ հենվելով միջազգային իրավունքի նորմերի և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի վրա:
Առանց չափազանցության, ձեր հայտարարությունը միջազգային անտարբերությունը ճեղքող այն համարձակ քայլերից է, որն ընդօրինակելի պետք է լինի միջազգային անվտանգության հարցերով շահագրգիռ բոլոր դերակատարների համար:
1991թ. իրացնելով ինքնորոշման իր իրավունքը՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը  հռչակեց անկախություն, և արդեն շուրջ քառորդ դար է կառուցում ու զարգացնում է ժողովրդավարության վրա հիմնված պետականությունը: Ձեր ծանրակշիռ աջակցությունը մեզ ոգևորում է լիահույս լինել, որ միջազգային հանրությունը կհարգի Արցախի  ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքը, ինչը լրացուցիչ երաշխիք կդառնա մեր ժողովրդի անվտանգության ապահովման համար և  կնպաստի տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության հաստատմանը»,- ընգծված է խորհրդարանի նախագահի շնորհակալական նամակներում:

NKR NA President Expressed Gratitude to the Chamber of Deputies of Chile
May 23, President of the National Assembly of the Republic of Artsakh Ashot Ghoulyan sent thank-you letters to the President of the Chamber of Deputies of Chile, Osvaldo Andrade and Issa Kort, Gustavo Hasbun, Denise Pascal, Aldo Cornejo and Jorge Sabag, the authors of resolution No. 565 condemning Azerbaijani aggression against Nagorno-Karabakh Republic, official page of NKR National Assembly reports.
"For us the attention and particular attitude that Chilean Chamber of Deputies showed through respect for international law and the right of the peoples to self-determination in the issue of the Azerbaijan-Karabakh conflict resolution is extremely valuable and appreciative.
Without exaggeration, your statement is a bold step in breaking the international indifference that should be a model for all the role players interested in the international security issues.
Your strong support inspires us to be hopeful, that the international community will respect the right of self-determination of the people of Artsakh, which will be an additional guarantee for ensuring the security of our people.
Since 1991 exercising the right self-determination, the people of Nagorno Karabakh have declared independence and for about a quarter of a century have been to building and developing a state based on democracy and will contribute to the regional peace and stability”, was underlined in the thank-you letters of the NA President.