Հունիսի 1. տոնի պատմությունն ու երևանյան միջոցառումները
Ամբողջ աշխարհում, ինչպես նաև Հայաստանում հունիսի 1-ին նշում են Երեխաների միջազգային օրը (International Children`s Day): Այդ տոնը Հայաստանում հայտնի է որպես երեխաների իրավունքների պաշտպանության օր:
Երեխաների միջազգային օրն ամենահին միջազգային տոներից է: 1925թ. Շվեյցարիայում տեղի ունեցավ Երեխաների բարեկեցության համաշխարհային կոնֆերանսը, որտեղ հունիսի 1-ն ազդարարվեց Երեխաների պաշտպանության միջազգային օր:
Երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող բազմաթիվ միջազգային փաստաթղթեր են ստորագրվել, որոնց թվում են 1959թ. ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ընդունած Երեխայի իրավունքների հռչակագիրն ու 1989թ. Երեխաների իրավունքների մասին կոնվենցիան:
Առաջին անգամ հունիսի 1-ը նշվել է որպես Երեխաների պաշտպանության միջազգային օր 1950 թվականին, իսկ թե ինչո՞ւ հենց հունիսի մեկը՝ հայտնի չէ։
Սակայն ուշագրավ է, որ Երեխաների պաշպանության միջազգային օրն ունի իր դրոշը: Կանաչ ֆոնի վրա (որը խորհրդանշում է թարմություն, ներդաշնակություն և պտղաբերություն) պատկերված է Երկիր մոլորակի նշանը, որի շուրջ տեղակայված են կարմիր, դեղին, կապույտ, սպիտակ և սև մարդուկներ: Նրանք խորհրդանշում են տարաբնույթություն և հանդուրժողականություն: Երկրի նշանը՝ մեջտեղի մասում տեղակայված, խորհրդանշում է մեր բոլորի ընդհանուր տունը:
Հայաստանը Երեխաների իրավունքների մասին կոնվենցիան վավերացրել է 1992թ., որից հետո՝ 1996թ., ընդունվել է «Երեխայի իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքը:
Երևանի քաղաքապետարանը հայտնում է, որ տոնական միջոցառումներ են անցկացվելու բոլոր վարչական շրջաններում:
Կենդանաբանական այգու մուտքը երեխաների համար անվճար է: Այստեղ նրանց սպասում է զվարճալի ծրագիր ու միջոցառումներ, խաղերում ու վիկտորինաներում հաղթողներին՝ հատուկ մրցանակներ:
Ժամը 11:00-19:00-ն այգու բեմահարթակում ելույթ կունենան մանկական համույթներ, այնուհետև՝ հայկական էստրադայի ներկայացուցիչներ:
Մինչ ժամը 23:00-ն նախատեսվող համերգային ծրագիրը ժամը 22:00-ին կընդմիջվի տոնական հրավառությամբ:
Ազատության հրապարակը ժամը 14:00-20:00-ն կվերածվի արդեն ավանդական դարձած կավճանկարի մրցահարթակի:
Հյուսիսային պողոտայում ժամը 11։00-ից մինչև 23։00-ն non-stop կնվագեն Հայաստանի լավագույն DJ-ները: Մարաթոնի ծրագիրը ներառում է նաև ներկայումս մոռացված խաղեր, որոնցով տարված էր ավագ սերունդը, մանկական հագուստի ցուցադրություն և «street dance» պարային շոու: Կկազմակերպվի կերպարվեստի և ձեռքի աշխատանքների ցուցադրություն:
Երեկոյան Կարապի լճի տարածքում կտեղադրվի ավանդական դարձած էկրանը, որին կցուցադրվեն հայկական մուլտֆիլմեր։
Դե ինչ, ի սրտե շնորհավորում ենք մեր հայ և աշխարհի բոլոր-բոլոր մյուս փոքրիկներին՝ մաղթելով նրանց ուրախ ու անհոգ մանկություն:

June 1: the History of This Day
June 1 is celebrated as Children’s Day in many countries of the world. The World Conference for the Well-being of Children in Geneva, Switzerland, proclaimed June 1 to be International Children's Day in 1925.  The day is used to bring awareness to children around the globe that have succumbed to violence in forms of abuse, exploitation and discrimination.
International Day of Child Protection has its own flag. Green background (symbol for freshness and fertility) depicted on the sign of the Earth, around which  red, yellow, blue, white and black children are placed. They symbolize diversity and tolerance.
Armenia, just like the rest of the world, celebrated June 1 as International Children’s Day.
This festivity is known in the country as Children’s Rights Day.
Armenia ratified the Convention on the Rights of the Child in 1992, and the country’s Law on Rights of the Child was adopted in 1996.
Numerous events are organized on this day throughout Armenia’s regions and capital city Yerevan.
On June 1, in the framework of the RA NA “Open doors” program, sponsored by the RA NA Speaker Galust Sahakyan, on the occasion of International Child Protection Day, a festive event will be held in the park of the National Assembly.
On June 1, Cafesjian Center for the Arts invites everyone to take part in the events on the occasion of International Child Protection Day, which will be held at Cafesjian Center for the Arts.
The schedule of the events runs as follows:
10:00-20:00- exhibition of stage models created as a result of “Spring carnival” education program
18:00-20:00- Open-air painting on molberts
20:00-21:00- “Play and dance” children’s holiday concert
21:30-22:30- Concert of The Beautified Project rock band
22:30- fireworks
World Vision Armenia invites  to celebrate International Child Protection Day with “We are different and equal” open air event which will take place on June 1, at 17:00 at Northern Avenue, Yerevan.
Photo booths and tables for children will be put on that side of avenue. Participants will have the opportunity to take photos, children will draw around the tables, and youngsters will organize quizzes for parents and passerbies. Make sure to be there for Alexandrapol Orchestra’s live concert.