Ադրբեջանը վերադարձել է հին գործելաոճին
Բաքվի օդանավակայանում ձերբակալվել է Ադրբեջանի քաղաքացիական ակտիվիստ Յալչին Գահրամանօղլուն, ով արդեն մի քանի տարի բնակվում է Կիևում և հանդիսանում է Ադրբեջանի ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհրդի տեղի ներկայացուցիչը: Ինչպես տեղեկացնում է contact.az-ը, ձերբակալության պատճառները չեն հաղորդվում:
Նշենք, որ վերջին շրջանում ադրբեջանական իշխանությունները վերսկսել են քաղաքացիական ակտիվիստների և այլախոհների ձերբակալությունները: Այսպես, օրերս ձերբակալվել էր Ադրբեջանի ազգային ճակատ ընդդիմադիր կուսակցության Շեքիի մարզային ճյուղի երիտասարդական թևի ղեկավար Սամիր Հասանովը: Ավելի վաղ վարչական կալանքի էին ենթարկվել NIDA շարժման երիտասարդ ակտիվիստ Ամիդ Սուլեյմանովը և ֆոտոլրագրող Էլնուր Մուխտարովը: Ինչպես և նախորդ դեպքերում նրանց ձերբակալության պատճառների մասին ևս որևէ բան չի հաղորդվում:
Նախորդ շաբաթ ադրբեջանական իշխանություններն ազատ արձակեցին երկրի թիվ մեկ քաղբանտարկյալին՝ լրագրող Խադիջա Իսմայելովային, ում ձերբակալությունը բավականին մեծ միջազգային արձագանք էր ստացել: Սա ինչպես հասարակ ադրբեջանցիների, այնպես էլ միջազգային հանրության մոտ որոշակի հույսեր առաջացրեց, որ Ադրբեջանը վերադառնում է զարգացման ժողովրդավարական ուղի: Այս համատեքստում, քաղաքացիական ակտիվիստների վերջին ձերբակալությունները կարելի է դիտարկել որպես ներքին լսարանին ուղղված ազդանշան, որ Բաքվի բարի կամքի վերջին դրսևորումները բեմադրված էին բացառապես Արևմուտքի  համար, որը քաղբանտարկյալների պատճառով պարբերաբար ճնշում էր գործադրում ադրբեջանական իշխանությունների վրա: Այժմ Բաքուն պետք է իր ժողովրդին հասկացնիլ, որ զուր պատրանքներ պետք չէ ունենալ խոսքի ազատության և ժողովրդավարական մյուս արժեքների կապակցությամբ, իսկ կամայական ձերբակալությունները և քրեական հետապնդումներն իրավապաշտպաններին, լրագրողներին և քաղաքական ընդդիմախոսներին լռեցնելու փորձված և արդյունավետ միջոց են: Ուղղակի ադրբեջանական իշխանությունները մոռանում են, որ հենց նման ձերբակալությունների և ահաբեկելու քաղաքականության արդյունքում է երկիրը դարձել միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների «սիրելին»:

Азербайджан - "любимчик" международных правозащитных организацией
В бакинском аэропорту сегодня ночью при возвращении из Киева был задержан гражданский активист Ялчин Гахраманоглу. Причина задержания не сообщается, отмечает contact.az. Ялчин Гахраманоглу уже несколько лет проживает в Киеве и является местным представителем Национального совета демократических сил Азербайджана. Ранее он был членом общественного комитета защиты прав осужденного экс-министра здравоохранения АР Али Инсанова.
Отметим, что за последнее время в Азербайджане возобновились аресты гражданских активистов. Так, на днях на 15 суток был арестован глава молодежного отделения Шекинской районной организации партии Народного фронта Азербайджана Самир Гасанов. Ранее к административному аресту сроком на 10 суток были приговорены молодежный активист движения "NIDA" Амид Сулейманов и фоторепортер Эльнур Мухтаров. Согласно сообщению движения, какие обвинения были предъявлены молодым людям, неизвестно.
Напомним, на прошлой неделе азербайджанские власти освободили главную политзаключенную страны журналистку Хадиджу Исмайлову, что внушило некоторые надежды как у азербайджанцев, так и у международного сообщества на возможное возвращение Азербайджана к демократическому пути развития. В этом контексте последние аресты гражданских активистов можно оценивать как определенные сигналы, направленные на внутреннюю аудиторию, о том, что недавнее проявление "доброты" на самом деле - спектакль для Запада, который давил на Азербайджан. Баку нужно дать понять собственному народу, что ему не нужно испытывать особые иллюзии и надеяться на восстановление различных прав в стране. В этом смысле произвольные аресты и уголовные преследования свободомыслящих в Азербайджане - проверенный инструмент заставить замолчать правозащитников, журналистов и политических оппонентов.
Надо отметить при этом, что именно из-за подобных арестов Азербайджан в последнее время не перестает быть "любимчиком" международных правозащитных организаций.