Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած արաբական կոալիցիան հայտնվել է ՄԱԿ-ի «սև ցուցակում»
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիան ներառել է երկրների ու խմբավորումների «սև ցուցակում», որոնք խախտում են երեխաների իրավունքները։ Ցուցակում արաբական կոալիցիայի ներառումը կապված է Եմենում մարտական գործողությունների ընթացքում անչափահասների սպանությունների հետ, հայտնում է Reuters-ը։
«Եմենում խախտումների շատ մեծ թվի պատճառով, որոնք իրականացվում են երկու կողմերից էլ, հութիները («Անսար Ալլա») և Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիան սպանությունների և վնասի պատճառման, ինչպես նաև դպրոցների ու հիվանդանոցների վրա կատարվող հարձակումների համար գտնվում են ցուցակում», - հայտարարել է Պան Գի Մունը։
ՄԱԿ-ի գնահատականով՝ կոալիցիան պատասխանատու է 510 երեխայի մահվան համար, ինչը կազմում է հակամարտության ընթացքում զոհված երեխաների ընդհանուր թվի 60 տոկոսը։ Կոալիցիայի գործողություններից տուժել է ևս 667 մարդ։

UN Adds Saudi Coalition to Blacklist for Killing Children
United Nations Secretary-General Ban Ki-moon slammed the Saudi Arabia-led coalition fighting in Yemen for killing and maiming children by adding it to an annual blacklist of states and armed groups that violate children's rights during conflict.
The coalition was responsible for 60 percent of child deaths and injuries last year, killing 510 and wounding 667, according to Ban's report released on Thursday, which also said the coalition carried out half the attacks on schools and hospitals, - Reuters reports.
The Saudi-led coalition began a military campaign in Yemen in March last year with the aim of preventing Iran-allied Houthi rebels and forces loyal to Yemen's ex-President Ali Abdullah Saleh from taking control of the country.