Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած արաբական կոալիցիան հայտնվել է ՄԱԿ-ի «սև ցուցակում»
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիան ներառել է երկրների ու խմբավորումների «սև ցուցակում», որոնք խախտում են երեխաների իրավունքները։ Ցուցակում արաբական կոալիցիայի ներառումը կապված է Եմենում մարտական գործողությունների ընթացքում անչափահասների սպանությունների հետ, հայտնում է Reuters-ը։
«Եմենում խախտումների շատ մեծ թվի պատճառով, որոնք իրականացվում են երկու կողմերից էլ, հութիները («Անսար Ալլա») և Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիան սպանությունների և վնասի պատճառման, ինչպես նաև դպրոցների ու հիվանդանոցների վրա կատարվող հարձակումների համար գտնվում են ցուցակում», - հայտարարել է Պան Գի Մունը։
ՄԱԿ-ի գնահատականով՝ կոալիցիան պատասխանատու է 510 երեխայի մահվան համար, ինչը կազմում է հակամարտության ընթացքում զոհված երեխաների ընդհանուր թվի 60 տոկոսը։ Կոալիցիայի գործողություններից տուժել է ևս 667 մարդ։

ООН внесла арабскую коалицию во главе с Саудовской Аравией в "черный список"
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун внес коалицию во главе с Саудовской Аравией в "черный список" государств и группировок, которые нарушают права детей, из-за убийств несовершеннолетних во время боевых действий в Йемене, передает РИА Новости.
"В Йемене из-за очень большого числа нарушений, совершаемых двумя сторонами, хоуситы ("Ансар Алла") и коалиция во главе с Саудовской Аравией находятся в списке за убийства и нанесение увечий, а также за нападения на школы и больницы", — заявил Пан Ги Мун.
По оценке организации, коалиция несет ответственность за смерти 510 детей – 60% от общего числа детей, погибших в ходе конфликта. От действий коалиции пострадали еще 667 детей.