ՀԱՊԿ-ն աշխատում է միասնական խաղաղապահ զորակազմի ստեղծման ուղղությամբ
ՀԱՊԿ-ն աշխատում է կազմակերպության միասնական խաղաղապահ զորակազմի ստեղծման ուղղությամբ: Ինչպես հայտնում է Ռիա Նովոստին, այս մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը:
«Այժմ մենք աշխատում ենք, ՄԱԿ խաղաղության աջակցման դեպարտամենտի առաջարկով, բոլոր մեր պետությունների հետ միասնական խաղաղապահ ոստիկանական զորակազմի ստեղծման ուղղությամբ: Նախատեսվում է, որ այն մասնակցելու է հենց ՄԱԿ առաքելություրններին ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտուց դուրս», - նշել է Սեմերիկովը` ՄԱԿ անդամ երկրների ոստիկանապետերի առաջին գագաթնաժողովի ավարտին:
Այս պահի դրությամբ, ըստ ՀԱՊԿ ներկայացուցչի, կազմակերպության խաղաղապահ ուժերը բաղկացած են 3.5 հազար հոգուց, այդ թվում` ոստիկանության 800 աշխատակցից: ՀԱՊԿ նոր ստորաբաժանման կազմավորումը Սեմերիկովը քննարկել է Նյու Յորքում` ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի խաղաղության աջակցման գործողություննեի գծով տեղակալ Էրվե Լադսուսի հետ:
«Մենք վստահ ենք, որ մեր խաղաղապահ ուժերը պատրաստ են գործել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների տարածքում խաղաղապահ առաքելությունների իրականացման ուղղությամբ, և ամենագլխավորը` գործել ՄԱԿ մանդատով` ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտուց դուրս»,-ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալը:

ОДКБ работает над сводным миротворческим контингентом организации
ОДКБ работает над созданием сводного миротворческого полицейского контингента организации, заявил заместитель генерального секретаря ОДКБ Валерий Семериков, передает Риа Новости.
"Сейчас мы работаем, по предложению департамента операций ООН по поддержанию мира, со всеми нашими государствами, по созданию сводного миротворческого полицейского контингента. Предполагается, что он будет участвовать именно в миссиях ООН за пределами ответственности ОДКБ", - сказал Семериков по итогам своего участия в первом саммите руководителей полицейских ведомств стран-участниц ООН.
На данный момент, по словам представителя ОДКБ, миротворческие силы организации состоят из 3,5 тысяч человек, в том числе 800 человек полицейского контингента. Формирование нового подразделения ОДКБ Семериков обсудил в Нью-Йорке с заместителем генерального секретаря ООН по операциям по поддержанию мира Эрве Ладсусом.
"Мы уверены в том, что наши миротворческие силы готовы действовать по выполнению миротворческих миссий на территории государств-членов ОДКБ, и самое главное - готовы действовать по мандату ООН за пределами зоны - ответственности ОДКБ", - сообщил замгенсека ОДКБ.