Էրդողանի կարծիքով բոլորն իրենց սեփական «ցեղասպան պատմությունն» ընդունելու խնդիր ունեն՝ բացի Թուրքիայից
IHA Photo
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը գործում է իրեն բնորոշ ոճով: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող յուրաքանչյուր պետության Էրդողանը, որպես կանոն, կոչ է անում նախ առերեսվել սեփական «ցեղասպան պատմությանը»: Հունիսի 2-ին Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումից հետո Գերմանիան և Եվրամիությունը հայտնվել են թուրքական ղեկավարության նշանակետում:
Թուրքիայի նախագահի կարծիքով Գերմանիան «վերջին երկիրն է, որը կարող է ցեղասպանության հարցով մեղադրանքներ հնչեցնել»: Էրդողանը Բեռլինին հիշեցրել է «վառարաններում այրված հրեաների» և «100 հազար սպանված նամիբիացիների մասին»: Ավելին՝ Էրդողանի կարծիքով «արևմտյան մայրաքաղաքների՝ Բեռլինի, Փարիզի, Բրյուսելի ողջ շքեղությունը ձեռք է բերվել միլիոնավոր աֆրիկացիների կյանքի և արյան հաշվին»:
Թուրքական ղեկավարության համար սա բավական սպասված արձագանք է: 2011 թվականին, երբ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ ընդունեց, թուրքական իշխանությունները նույն կերպ ֆրանսիացիներին մեղադրեցին Ալժիրում ցեղասպանություն իրականացնելու մեջ: Գրեթե նույն տրամաբանությամբ Անկարան Միացյալ Նահանգներին մեղադրում է Ամերիկայի բնիկ բնակչության ոչնչացման մեջ ամեն անգամ, երբ ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ որևէ բանաձև է քննարկվում կամ հերթական ամերիկյան նահանգը ճանաչում է հայոց ցեղասպանությունը:
Ողջ աշխարհին «պատմության սխալների» համար մեղադրող Թուրքիայում մոռանում են, որ, օրինակ, նույն Գերմանիան վաղուց ճանաչել է Հոլոքոստը: Ինչ վերաբերվում է Նամիբիայի դեպքերին, ապա 2004 թվականին Գերմանիայի զարգացման նախարարը կոտորածների 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ այցելեց Նամիբիա և հայտարարեց, որ «100 տարի առաջ տեղի ունեցած վայրագությունները ցեղասպանություն էին, և գերմանացիներն ընդունում են իրենց պատմական և բարոյական պատասխանատվությունն ու մեղքը»՝ ներողություն խնդրելով գերմանական կառավարության անունից: Իսկ 2015 թվականին Բունդեսթագի նախագահ Նորբերտ Լամերտը, դատապարտելով 100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում հայերի Ցեղասպանությունը՝ միաժամանակ նշեց, որ «Նամիբիայում տեղի ունեցածը ևս ցեղասպանություն էր»: Սա նշանակում է, որ Թուրքիայի նախագահի նման մեղադրանքները Գերմանիայի հասցեին առնվազն անտրամաբանական են՝ հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ Գերմանիան ևս իր մեղքի բաժինն ունի Հայոց ցեղասպանության հարցում և այս բանաձևի ընդունմամբ ստանձնում է իր պատասխանատվությունը:
Սակայն սա դեռ ամենը չէ: Անկարայում դժգոհ են նաև, որ Հայկական հարցը քաղաքականացվում է և որպես գործիք, իսկ երբեմն էլ որպես մտրակ է օգտագործվում Թուրքիայի դեմ: Իրականում Թուրքիան հենց ինքն է քաղաքականացնում Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը (միաժամանակ դրանում մեղադրելով ողջ աշխարհին)՝ հրաժարվելով ընդունել, որ խնդրի քաղաքականացումից կարելի է խուսափել միայն պատմությանն իրապես առերեսվելու պարագայում: Սա նաև ազգային ուժի դրսևորում է, որ 101 տարի անց թուրքական իշխանությունները՝ ի տարբերություն թուրք ժողովրդի մի զգալի հատվածի, հրաժարվում են անել:
Իհարկե, թուրքական ղեկավարության ագրեսիվ հայտարարությունները որոշակի բացասական ազդեցություն կունենան թուրք-գերմանական (ինչպես նաև Թուրքիա-ԵՄ) հարաբերությունների վրա, բայց հաշվի առնելով դրանց քաղաքական և տնտեսական կարևորությունը՝ դժվար թե Թուրքիան համարձակվի հայտարարություններից ու մեղադրանքներից անցնել պրակտիկ գործողությունների: Կողմերը հավանաբար շուտով կվերադառնան իրենց օրակարգին՝ փախստականներ, մուտքի արտոնագրի դյուրացում և այլն:

Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan behaves as usual. He calls on every country that recognizes Armenian genocide to face its own "genocidal history". After the German Bundestag adopted a resolution on Armenian Genocide, Germany and the EU have become the target of the Turkish authorities.
According to Erdogan, Germany is the last country to blame someone in conducting a genocide. Turkey’s President reminded Berlin about "Jews burned in the ovens and 100,000 massacred Namibians". Moreover, Erdogan says "under the elegant pavement of Western capital cities - Berlin, Paris, Brussels are the lives, blood and effort of Africans".
It is quite an expected response. In 2011, when the French Parliament adopted a bill criminalizing Armenian Genocide denial, Turkish authorities in the same way accused France of committing genocide in Algeria. Almost the same logic works when Ankara accuses the United States of America in the massacre of the native population of America every time the US Congress discusses a bill related to the Armenian Genocide or another American stat recognizes it.
Turkey that blames everyone for "mistakes of history" forgets that the same Germany has long recognized the Holocaust. In case of Namibia in 2004 German Development Minister visited Namibia on the occasion of the 100th anniversary of massacre and said what happened 100 years ago was Genocide, and Germans accept their historical and moral responsibility, apologizing on behalf of the German Government. In 2015 the President of the German Bundestag Norbert Lammert, condemning the Armenian Genocide in the Ottoman Empire, said what happened in Namibia was genocide. It means Erdogan’s accusations against Germany are baseless, also taking into consideration the fact that Germany is responsible for the Armenian Genocide and accepts its own part of fault by passing this resolution.
But that's not all. Ankara is unhappy that the Armenian issue is being politicized and used against Turkey. In reality, Turkey itself politicizes Armenian Genocide recognition, refusing to accept that politicization of the problem can be avoided only in case of accepting history.
Of course, Turkey’s aggressive announcements will have their negative impact on the relations between Turkey and Germany (as well as Turkey-EU relations), but taking into account the political and economic importance of this relations, Turkey will hardly dare to pass to practical actions. They will probably return to their usual agenda in the near future.