Էրդողանի կարծիքով բոլորն իրենց սեփական «ցեղասպան պատմությունն» ընդունելու խնդիր ունեն՝ բացի Թուրքիայից
IHA Photo
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը գործում է իրեն բնորոշ ոճով: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող յուրաքանչյուր պետության Էրդողանը, որպես կանոն, կոչ է անում նախ առերեսվել սեփական «ցեղասպան պատմությանը»: Հունիսի 2-ին Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումից հետո Գերմանիան և Եվրամիությունը հայտնվել են թուրքական ղեկավարության նշանակետում:
Թուրքիայի նախագահի կարծիքով Գերմանիան «վերջին երկիրն է, որը կարող է ցեղասպանության հարցով մեղադրանքներ հնչեցնել»: Էրդողանը Բեռլինին հիշեցրել է «վառարաններում այրված հրեաների» և «100 հազար սպանված նամիբիացիների մասին»: Ավելին՝ Էրդողանի կարծիքով «արևմտյան մայրաքաղաքների՝ Բեռլինի, Փարիզի, Բրյուսելի ողջ շքեղությունը ձեռք է բերվել միլիոնավոր աֆրիկացիների կյանքի և արյան հաշվին»:
Թուրքական ղեկավարության համար սա բավական սպասված արձագանք է: 2011 թվականին, երբ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ ընդունեց, թուրքական իշխանությունները նույն կերպ ֆրանսիացիներին մեղադրեցին Ալժիրում ցեղասպանություն իրականացնելու մեջ: Գրեթե նույն տրամաբանությամբ Անկարան Միացյալ Նահանգներին մեղադրում է Ամերիկայի բնիկ բնակչության ոչնչացման մեջ ամեն անգամ, երբ ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ որևէ բանաձև է քննարկվում կամ հերթական ամերիկյան նահանգը ճանաչում է հայոց ցեղասպանությունը:
Ողջ աշխարհին «պատմության սխալների» համար մեղադրող Թուրքիայում մոռանում են, որ, օրինակ, նույն Գերմանիան վաղուց ճանաչել է Հոլոքոստը: Ինչ վերաբերվում է Նամիբիայի դեպքերին, ապա 2004 թվականին Գերմանիայի զարգացման նախարարը կոտորածների 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ այցելեց Նամիբիա և հայտարարեց, որ «100 տարի առաջ տեղի ունեցած վայրագությունները ցեղասպանություն էին, և գերմանացիներն ընդունում են իրենց պատմական և բարոյական պատասխանատվությունն ու մեղքը»՝ ներողություն խնդրելով գերմանական կառավարության անունից: Իսկ 2015 թվականին Բունդեսթագի նախագահ Նորբերտ Լամերտը, դատապարտելով 100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում հայերի Ցեղասպանությունը՝ միաժամանակ նշեց, որ «Նամիբիայում տեղի ունեցածը ևս ցեղասպանություն էր»: Սա նշանակում է, որ Թուրքիայի նախագահի նման մեղադրանքները Գերմանիայի հասցեին առնվազն անտրամաբանական են՝ հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ Գերմանիան ևս իր մեղքի բաժինն ունի Հայոց ցեղասպանության հարցում և այս բանաձևի ընդունմամբ ստանձնում է իր պատասխանատվությունը:
Սակայն սա դեռ ամենը չէ: Անկարայում դժգոհ են նաև, որ Հայկական հարցը քաղաքականացվում է և որպես գործիք, իսկ երբեմն էլ որպես մտրակ է օգտագործվում Թուրքիայի դեմ: Իրականում Թուրքիան հենց ինքն է քաղաքականացնում Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը (միաժամանակ դրանում մեղադրելով ողջ աշխարհին)՝ հրաժարվելով ընդունել, որ խնդրի քաղաքականացումից կարելի է խուսափել միայն պատմությանն իրապես առերեսվելու պարագայում: Սա նաև ազգային ուժի դրսևորում է, որ 101 տարի անց թուրքական իշխանությունները՝ ի տարբերություն թուրք ժողովրդի մի զգալի հատվածի, հրաժարվում են անել:
Իհարկե, թուրքական ղեկավարության ագրեսիվ հայտարարությունները որոշակի բացասական ազդեցություն կունենան թուրք-գերմանական (ինչպես նաև Թուրքիա-ԵՄ) հարաբերությունների վրա, բայց հաշվի առնելով դրանց քաղաքական և տնտեսական կարևորությունը՝ դժվար թե Թուրքիան համարձակվի հայտարարություններից ու մեղադրանքներից անցնել պրակտիկ գործողությունների: Կողմերը հավանաբար շուտով կվերադառնան իրենց օրակարգին՝ փախստականներ, մուտքի արտոնագրի դյուրացում և այլն:

По мнению Эрдогана, всем надо признать свою "историю геноцида", кроме Турции
Президент Турции Тайип Эрдоган действует в свойственной ему манере. Каждую страну, которая признает Геноцид армян, Эрдоган призывает в первую очередь признать свою "историю геноцида". После принятия Бундестагом резолюции по вопросу Геноцида армян Германия и Евросоюз стали мишенью турецкого руководства.
Эродган считает, что Германия является последней страной в мире, которая имеет право предъявлять обвинения Турции по вопросу геноцида. Эрдоган напомнил Берлину о "сожженных в печах евреях" и об "убитых  около 100 тысяч намибийцев". Более того, Эрдоган заявил, что "роскошь западных столиц - Берлина, Парижа, Брюсселя - была достигнут за счет жизни миллионов африканцев".
Для турецкого руководства это вполне предсказуемая реакция. В 2011 году, когда парламент Франции принял законопроект, предусматривающий наказание за отрицание Геноцида армян в Османской империи во время Первой мировой войны, турецкие власти также обвинили Францию в осуществлении геноцида в Алжире. Точно так же Анкара обвиняет Соединенные Штаты в уничтожении коренного населения Америки каждый раз, как Конгресс США обсуждает какую-либо резолюцию по вопросу признания Геноцида армян или когда очередной американский штат признает факт Геноцида.
В Турции, которая обвиняет весь мир в "ошибках прошлого", забывают, что Германия давно уже признала Холокост. Что же касается Намибии, то в 2004 году министр развития Германии посетил Намибию в связи со 100-летней годовщиной событий и заявил, чти "зверства, произошедшие 100 лет назад, являются геноцидом и немцы признают свою историческую и моральную ответственность и свою вину". Он также принес извинения от имени правительства Германии. А в 2015 году президент Бундестага Нормерт Ламерт, осуждая Геноцид армян, заявил, что "произошедшее в Намибии также является геноцидом". То есть подобные обвинения президента Турции в адрес Германии нелогичны, тем более, учитывая тот факт, что Германия также виновна в Геноциде армян и признает свою долю вины принятием этой резолюции.
Однако и это еще не все. Анкара недовольна, что армянский вопрос политизируется и используется против Турции как орудие, а иногда как кнут. В реальности же Турция сама политизирует принятие Геноцида армян (одновременно в этом обвиняя весь мир), отказываясь признать, что политизации вопроса можно избежать только в случае  принятия собственной истории. Это также является проявлением национальной силы. Но на это турецкие власти отказываются пойти - в отличие от значительной части турецкого народа.
Безусловно, подобные агрессивные заявления турецкого президента будут иметь определенное негативное воздействие на турецко-германские отношения (а также на отношения Турции и Евросоюза), но, учитывая политическую и экономическую важность этих отношений, Турция вряд ли посмеет перейти от заявлений к практическим шагам. Стороны, скорее всего, скоро вернутся к своей обычной повестке – мигрантам, либерализации виз и т.п.