Սայաթ Թէքիր. Թուրքական հասարակության մի մասը կարծում է, որ Գերմանիան հակաիսլամական քայլ կատարեց (ԲԱՑԱՌԻԿ)
agos.com.tr
Հունիսի 2-ին Բունդեսթագի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը բավականին լուրջ արձագանք ստացավ ինչպես միջազգային մամուլում, այնպես էլ թուրքական իշխանությունների կողմից: Բունդեսթագի կողմից ընդունված բանաձևի հետ կապված Թուրքիայում առաջացած հանրային տրամադրությունների վերաբերյալ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է Ստամբուլի «Նոր Զարթոնք» հայկական հասարակական կազմակերպության պաշտոնական խոսնակ Սայաթ Թէքիրի հետ:
«Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից հետո Թուրքիայի իշխանությունները ողջ ուժով գործի դրեցին իրենց քարոզչամեքենան: Մեդիան գրում էր, որ «խաչակիրները» միավորվել են և հակաիսլամական քայլեր են կատարում: Թուրքիայի հասարակության մի մասն էլ է այսպես մտածում: Հասարակության այս հատվածի կարծիքով Գերմանիան, որը ցեղասպանություն է իրականացրել հրեաների դեմ (Հոլոքոստ), որպեսզի միակ ցեղասպանություն իրականացրած երկիրը չլինի, հիմա մեզ է մեղադրում: Իսկ այն մասին, որ Գերմանիան նույնպես իր մասնակցությունն է ունեցել Հայոց ցեղասպանության մեջ, թե´ մեդիայով, թե´ Թուրքիայի հասարակության այդ հատվածի կողմից ընդհանրապես չի խոսվում», - նշեց Սայաթ Թէքիրը՝ հավելելով, որ Թուրքիայի մեջ կա նաև հատված, որն ընդունում է Ցեղասպանությունը, և այս բանաձևը նրանց համար կարևոր քայլ էր:
«Նրանք, սակայն, ցանկանում են, որ այս հարցի բարձրաձայնումը չսահմանափակվի Գերմանիայի խորհրդարանով, այլ այն մտցվի Թուրքիայի խորհրդարան և ի վերջո լուծում ստանա», - հավելեց Թէքիրը:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի իշխանությունների, հատկապես՝ Էրդողանի հռետորաբանությանը, երբ նա կրկին հիշեցրեց Թուրքիայում ապրող  100.000 հայերի մասին, Թէքիրը նշեց, որ այդ հռետորաբանության մեջ լուրջ փոփոխություն տեղի չի ունեցել. «Կարծեմ արդեն 4-րդ անգամն է, որ Էրդողանը նշում է այս մասին: Հայերի նկատմամբ մթնոլորտի փոփոխություն էլ չկա: Վախի մթնոլորտ միշտ էլ կար՝ հատկապես վերջին 6-8 ամիսների ընթացքում, երբ քրդերի ջարդեր են ընթանում»: Նրա խոսքով՝ խնդիրը մի փոքր այլ է Թուրքիայի քաղաքացի չհանդիսացով 20.000 հայերի համար, ովքեր վախի մթնոլորտում են ապրում, սակայն Թուրքիայի իշխանությունների համար նրանց առկայությունը երկրում միջոց է ցույց տալու, թե որքան բարի են, որ հայերն ապրում և աշխատում են իրենց երկրում:
Անդրադառնալով Թուրքիայի և Գերմանիայի հարաբերությունների հետագա զարգացմանը՝ Թէքիրը նշեց, որ բոլորն էլ գիտեն, որ Թուրքիայի և Գերմանիայի միջև բավականին լավ հարաբերություններ են՝ հատկապես զարգացած է առևտուրը և նրանք միմյանց համար կարևոր նշանակություն ունեցող երկրներ են:
«Այս օրերին Թուրքիայի լրատվադաշտում Գերմանիային քննադատող գրեթե որևէ բան չկա, Էրդողանը խոսում է երեխա չունեցող կանանց մասին՝ անվանելով նրանց կես կին: Այսպես փոձում են ավելի շատ ուշադրությունը շեղել Գերմանիայի հետ կապված խնդիրներից: Թուրքիան այժմ տնտեսական խնդիրներ ունի, և երկրի իշխանությունները չեն ցանկանում, որպեսզի Գերմանիայի հետ հարաբերությունները վատանան, որպեսզի նվազի երկու երկրների միջև առևտուրը: Այս առումով Թուրքիան որևէ լուրջ քայլի չի դիմի: Եթե ինչ-որ բան էլ արվի, օրինակ, ինչ-որ պայմանագրի չստորագրում, ապա սա միայն կարվի նրա համար, որ ցույց տան, թե այս կերպ իրենք պատասխանում են Գերմանիային: Տեսանք, որ դեսպանին հետ կանչեցին, բայց մի քանի օր անց նրան նորից հետ կուղարկեն, որի մասին, սակայն, շատ չի բարձրաձայնվի: Դժբախտաբար, Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունները նման մանիպուլիացիաների են դիմում, ինչի հետևանքով հասարակության մեծ մասը տեղյակ չէ երկրում տիրող իրականության մասին», - իր խոսքն ամփոփեց Թէքիրը:

Саят Текир: часть общества Турции полагает, что Германия пошла на антиисламский шаг (эксклюзив)
Признание Геноцида армян со стороны Бундестага получило довольно серьезный резонанс как со стороны международных СМИ, так и со стороны турецких властей. ИАА "Армедиа" побеседовало с официальным представителем армянской неправительственной организации "Нор Зартонк" в Стамбуле Саятом Текиром - о настроениях в турецком обществе после принятия резолюции Бундестага.
"После признания Геноцида армян со стороны немецкого Бундестага турецкое правительство начало использовать свою пропагандистскую машину. СМИ писали, что "крестоносцы" объединили свои силы и осуществляют антиисламские действия. Часть турецкого общества тоже думает именно так. Согласно распространенному в Турции мнению, Германия, которая совершила Геноцид в отношении евреев (Холокост), чтобы не быть единственной страной, осуществившей геноцид, теперь обвиняет нас. Что же касается того, что Германия была причастна к Геноциду армян, то об этом ничего не говорится ни в турецких СМИ, ни среди общества", - сказал Саят Текир в беседе с ИАА "Армедиа", добавив, что в турецком обществе есть и сегмент, который признает Геноцид армян, и эта резолюция является важным шагом для них.
"Они однако хотят, чтобы рассматривание этого вопроса не ограничивалось парламентом Германии, чтобы этот вопрос был представлен в парламент Турции и наконец-то нашел свое решение", - добавил Текир.
Что касается риторики турецких властей, в частности, Эрдогана, когда он снова напомнил о 100.000 армянах, проживающих в Турции, Текир отметил, что какие-то серьезные изменении в этой риторике не наблюдается.
"Мне кажется, что Эрдоган уже четвертый раз упоминает об этом. Нет никаких изменений в атмосфере по отношению к армянам. В Турции всегда царила атмосфера страха среди армян, особенно в течение последних 6-8 месяцев, когда убивают курдов". По словам Текира, проблема немного отличается для 20 000 армян, проживающих в Турции, которые не имеют гражданства, но турецкие власти используют их существование в Турции, чтобы показать, какие они "добрые", что позволяют армянам жить и работать в своей стране.
Что касается дальнейших развитий в турецко-германских отношениях, Текир отметил, что все знают, что между Турцией и Германией существуют хорошие отношения, особенно развита торговля.
"В эти дни в турецких СМИ нет никаких материалов, осуждающих Германию. Эрдоган говорит о женщинах, которые не имеют детей, называя их "полуженщинами". Таким образом власти хотят отвлечь внимание от проблем с Германией. Турция теперь имеет экономические проблемы, и власти страны не хотят ухудшать свои отношения с Германией, чтобы уровень торговли вдруг не снизился бы. В связи с этим Турция не сделает ни одного серьезного шага – только поверхностные "ответы". Мы увидели, что Турция отозвала посла из Берлина, но через несколько дней он возвратится назад, о чем, однако, не так уж много и будет говориться вслух. К сожалению, нынешние власти Турции прибегают к таким манипуляциям, из-за чего большая часть общества не знает о реальности в стране", - заключил Текир.