Սայաթ Թէքիր. Թուրքական հասարակության մի մասը կարծում է, որ Գերմանիան հակաիսլամական քայլ կատարեց (ԲԱՑԱՌԻԿ)
agos.com.tr
Հունիսի 2-ին Բունդեսթագի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը բավականին լուրջ արձագանք ստացավ ինչպես միջազգային մամուլում, այնպես էլ թուրքական իշխանությունների կողմից: Բունդեսթագի կողմից ընդունված բանաձևի հետ կապված Թուրքիայում առաջացած հանրային տրամադրությունների վերաբերյալ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է Ստամբուլի «Նոր Զարթոնք» հայկական հասարակական կազմակերպության պաշտոնական խոսնակ Սայաթ Թէքիրի հետ:
«Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից հետո Թուրքիայի իշխանությունները ողջ ուժով գործի դրեցին իրենց քարոզչամեքենան: Մեդիան գրում էր, որ «խաչակիրները» միավորվել են և հակաիսլամական քայլեր են կատարում: Թուրքիայի հասարակության մի մասն էլ է այսպես մտածում: Հասարակության այս հատվածի կարծիքով Գերմանիան, որը ցեղասպանություն է իրականացրել հրեաների դեմ (Հոլոքոստ), որպեսզի միակ ցեղասպանություն իրականացրած երկիրը չլինի, հիմա մեզ է մեղադրում: Իսկ այն մասին, որ Գերմանիան նույնպես իր մասնակցությունն է ունեցել Հայոց ցեղասպանության մեջ, թե´ մեդիայով, թե´ Թուրքիայի հասարակության այդ հատվածի կողմից ընդհանրապես չի խոսվում», - նշեց Սայաթ Թէքիրը՝ հավելելով, որ Թուրքիայի մեջ կա նաև հատված, որն ընդունում է Ցեղասպանությունը, և այս բանաձևը նրանց համար կարևոր քայլ էր:
«Նրանք, սակայն, ցանկանում են, որ այս հարցի բարձրաձայնումը չսահմանափակվի Գերմանիայի խորհրդարանով, այլ այն մտցվի Թուրքիայի խորհրդարան և ի վերջո լուծում ստանա», - հավելեց Թէքիրը:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի իշխանությունների, հատկապես՝ Էրդողանի հռետորաբանությանը, երբ նա կրկին հիշեցրեց Թուրքիայում ապրող  100.000 հայերի մասին, Թէքիրը նշեց, որ այդ հռետորաբանության մեջ լուրջ փոփոխություն տեղի չի ունեցել. «Կարծեմ արդեն 4-րդ անգամն է, որ Էրդողանը նշում է այս մասին: Հայերի նկատմամբ մթնոլորտի փոփոխություն էլ չկա: Վախի մթնոլորտ միշտ էլ կար՝ հատկապես վերջին 6-8 ամիսների ընթացքում, երբ քրդերի ջարդեր են ընթանում»: Նրա խոսքով՝ խնդիրը մի փոքր այլ է Թուրքիայի քաղաքացի չհանդիսացով 20.000 հայերի համար, ովքեր վախի մթնոլորտում են ապրում, սակայն Թուրքիայի իշխանությունների համար նրանց առկայությունը երկրում միջոց է ցույց տալու, թե որքան բարի են, որ հայերն ապրում և աշխատում են իրենց երկրում:
Անդրադառնալով Թուրքիայի և Գերմանիայի հարաբերությունների հետագա զարգացմանը՝ Թէքիրը նշեց, որ բոլորն էլ գիտեն, որ Թուրքիայի և Գերմանիայի միջև բավականին լավ հարաբերություններ են՝ հատկապես զարգացած է առևտուրը և նրանք միմյանց համար կարևոր նշանակություն ունեցող երկրներ են:
«Այս օրերին Թուրքիայի լրատվադաշտում Գերմանիային քննադատող գրեթե որևէ բան չկա, Էրդողանը խոսում է երեխա չունեցող կանանց մասին՝ անվանելով նրանց կես կին: Այսպես փոձում են ավելի շատ ուշադրությունը շեղել Գերմանիայի հետ կապված խնդիրներից: Թուրքիան այժմ տնտեսական խնդիրներ ունի, և երկրի իշխանությունները չեն ցանկանում, որպեսզի Գերմանիայի հետ հարաբերությունները վատանան, որպեսզի նվազի երկու երկրների միջև առևտուրը: Այս առումով Թուրքիան որևէ լուրջ քայլի չի դիմի: Եթե ինչ-որ բան էլ արվի, օրինակ, ինչ-որ պայմանագրի չստորագրում, ապա սա միայն կարվի նրա համար, որ ցույց տան, թե այս կերպ իրենք պատասխանում են Գերմանիային: Տեսանք, որ դեսպանին հետ կանչեցին, բայց մի քանի օր անց նրան նորից հետ կուղարկեն, որի մասին, սակայն, շատ չի բարձրաձայնվի: Դժբախտաբար, Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունները նման մանիպուլիացիաների են դիմում, ինչի հետևանքով հասարակության մեծ մասը տեղյակ չէ երկրում տիրող իրականության մասին», - իր խոսքն ամփոփեց Թէքիրը:

Sayat Tekir: a Part of Turkish Society Thinks that Germany did an Anti-Islamic Step (EXCLUSIVE)
The recognition of the Armenian Genocide by Bundestag received a serious response both by international media and the Turkish authorities. "Armedia" IAA has talked with the official spokesman of "Nor Zartonq" Armenian NGO in Istanbul, Sayat Tekir about the moods in the Turkish society after the Bundestag decision.
"After the recognition of the Armenian Genocide by Bundestag, the Turkish authorities started to use their propaganda machine with its full potential. Media wrote that the "crusaders" have gathered and carry out anti-Islamic steps. A part of the Turkish society also thinks like this. According to this part of the society, Germany, that has carried out genocide against Jews (Holocaust), so as not to be the only country that has carried out a genocide, now blames us. As for the fact that Germany has also had its guilt in the Armenian Genocide, nothing is being said both in the Turkish media and among the society," Sayat Tekir mentioned, adding that there is also a segment in the Turkish society that recognizes the Armenian Genocide and the Bundestag resolution was an important step for them.
"They, however, want that the voicing about this issue is not limited in the German parliament, but it enters in the Turkish parliament and is at last solved," Tekir added.
As for the Turkish authorities, particularly Erdogan’s rhetoric, when he again reminded about the 100,000 Armenians living in Turkey, Tekir mentioned that there is no serious change in that rhetoric. "I guess it is already the fourth time Erdogan is mentioning about this. There is no change of atmosphere towards Armenians as well. There was always an atmosphere of fear among Armenians, especially during the last 6-8 months, when Kurds are being massacred." According to him the problem is a little bit different for the 20,000 Armenians living in Turkey, who do not have citizenship, but the Turkish authorities use their existence in Turkey to show, how kind they are, that Armenians live and work in their country.
Referring to further developments of Turkish-Germany relations, Tekir mentioned that everyone knows that there are good relations between Turkey and Germany, especially they have developed trade relations. Thus these two countries are important for each other.
"In those days there is no material in the Turkish media condemning Germany. Erdogan talks about women, who do not have children calling them half-women. In this way they want to deviate the attention from the problems with Germany. Turkey now has economic problems and the authorities of the country do not want to worsen their relations with Germany, so as there is no decrease in the level of trade. In this regard Turkey will not do any step. If anything is being done, for example, not signing some agreement, this will be done to show that they answer Germany. We saw that Turkey called the Ambassador back from Berlin, but after several days he will be returned back, about which, however, not much will be talked. Unfortunately Turkish current authorities resort to such manipulations, because of which a large part of the society is not aware of the reality in the country," Tekir concluded.